Az elmúlt napokban nagy volt a zsongás az óbecsei Petőfi Sándor Magyar Kultúrkörben, két tábornak adott ugyanis helyet egyszerre az egyesület épülete. Hétfőn vette kezdetét és pénteken zárult a Közös kincseink nevű néptánctábor, amelyet negyedik alkalommal szerveztek meg. A tábor célja a néptánc és a népdal megszerettetése, a népszokásainkkal való ismerkedés, valamint a közös kincseink megőrzése.
– A táborba az idén alsós korosztályú gyermekek jelentkeztek, mintegy negyvenöten, és két csoportba osztva tanultak. A táborozók a tánc mellett népdaloktatáson is részt vettek, egyik nap pedig drámapedagógiai játékokat játszottak Rókus Zoltán színművésszel. Szabadidős programokkal is készültünk: volt közös fürdőzés Adán a medencén, illetve a tábor utolsó napján az aracsi Pusztatemplomhoz is ellátogattak a táborozók, történelmi előadást hallhattak Ferencz Edvintől a romtemplomról és annak koráról, valamint Csasznyi Imre és G. Nagy Réka koncertjét is élvezhették – közölte Ricz Róbert, az óbecsei Petőfi Sándor Magyar Kultúrkör elnöke.
A néptánc világába Fenyvesi Zénó, a békéscsabai Bartók Béla Művészeti Szakgimnázium végzős hallgatója, illetve Cseszák Balázs és Cseszák Korcsik Anikó néptáncoktatók vezették be a gyermekeket.
– Próbáltam játékosan oktatni, ahogy egy táborban szokás, hiszen a gyermekek azért jönnek ide, hogy szórakozzanak, barátkozzanak és fejlesszék tánctudásukat. Minden próba előtt volt egy bemelegítő, amikor a test minden részére külön kitértünk, majd ritmusérzék-fejlesztő gyakorlatokat és játékokat iktattam be a programba. Ezenfelül a tartás-ellentartással ismerkedtünk meg, és gyakoroltuk is, ami fejleszti a páros táncban a fiú és a lány viszonyát. Volt eszközhasználat is. A próbákat mindig játékkal zártuk – mondta Fenyvesi Zénó.
A népdal- és táncoktatással párhuzamosan a Forrás Magyar Népművészeti és Kulturális Oktatóközpont Kölyökkaláka címmel tartott kézműves tábort a Petőfi kultúrkörben.
– Az egyesületünk igyekszik a népművészet terén többféle rendezvényt szervezni, az egyik ilyen a Kölyökkaláka tábor, amelyet immáron harmadszor szerveztünk meg. A népművészeti kézműves gyermektábor célja a régi mesterségek tudományának bemutatása és átadása, valamint megszerettetése az ifjú nemzedékkel. Mintegy negyvenöt alsós korosztályú gyermek vett részt, akikkel különböző régi mesterségeket, illetve kézműves foglalkozásokat ismertettünk meg a tábor ideje alatt. A táborozók az öt nap alatt készítettek rongybabát, fonálból lovat kötöztek, mézeskalácsot sütöttek és díszítettek, valamint az agyagozás és a fonás rejtelmeibe tekinthettek be. Ezenfelül volt népdaloktatás és hangszerbemutató is, a hangszereket ki is próbálhatták – mondta Cseszák Balázs, a Forrás MNKOK elnöke.
A programokat a budapesti Nemzeti Kulturális Alap támogatta.
Nyitókép: Fenyvesi Zénó néptáncolni tanította a gyermekeket (Kancsár Izabella felvétele)