2024. december 22., vasárnap

Előrelépés az iskolában

Véget ért a bácsföldvári Đina Humanitárius Egyesület tanulást segítő projektje

A bácsföldvári Đina Humanitárius Egyesület Az oktatást választom: Támogatás a tanulásban egy biztosabb jövőért elnevezésű projektjének egyik zárórendezvényeként a közelmúltban kerekasztal-beszélgetést szerveztek azoknak a szülőknek, akiknek gyermekei részt vettek a mintegy három hónapig tartó projekt különféle műhelymunkáin. A foglalkozásokat a roma közösségből származó gyermekeknek szervezték meg azzal a céllal, hogy támogassák őket a tanulmányaik során, de a szülőket is bekapcsolták a programba.

– Örülünk annak, hogy egyre több roma van tisztában azzal, milyen fontos az oktatás a gyermekeik jövője szempontjából. Nehéz életkörülmények esetén is az iskolának kell az első helyen szerepelnie. Azoknak a gyermekeknek a szülei, akikkel együtt dolgozunk, bátorítják gyermekeiket, amennyire csak tudják, támogatják őket a tanulásban, bíznak bennük, meghallgatják és szeretetben nevelik őket – fogalmazott Dobrila Đin, a bácsföldvári Đina Humanitárius Egyesület elnöke.

A kerekasztal-beszélgetésen többek között az is elhangzott, hogy a projektben résztvevő gyermekek izgatottan várták a műhelymunkákat, előrelépést mutattak az iskolában, barátságokat kötöttek, és fejlődtek a szociális készségeik. A szervezők elmondása szerint sokkal több tanulást segítő tevékenységre lenne szükség, emellett fontos az egész család támogatása is tanácsadás és információnyújtás formájában. Fel kell hívni a szülők figyelmét arra, hogy fejlesszék önmagukat, és igyekezzenek javítani az életkörülményeiken.

– Sok szülő, akivel együtt dolgozunk, valóban visszajár az iskolába, többnyire esti iskolába. Sokan szeretnének javítani az életkörülményeiken, elhelyezkedni vagy jobb állást kapni, szeretnének versenyképesebbek és láthatóbbak lenni a munkaerőpiacon. A kerekasztal-beszélgetésen az is elhangzott, hogy az elmúlt néhány évben minden második szülő esti iskolába járt, és minden harmadik szülő keresett jobb munkahelyet. Nem szabad megfeledkeznünk arról sem, hogy a tanulás támogatása, a családok mentorlátogatása mellett preventív egészségügyi vizsgálatokat, műhelymunkákat is szervezünk.

Emellett a Vajdasági Élelmiszerbankkal és az Óbecsei Ifjúsági Szervezettel együttműködve élelmiszert és tanszereket is biztosítunk a számukra, valamint megajándékozzuk őket az újévi ünnepek alkalmából. Külön örömet okoz az, hogy a szülők a gyermekeikkel közösen tervezik az egész család jövőjét, tisztában vannak azzal, hogy a roma gyerekeknek is helyük van az oktatás minden szegmensében – az óvodás kortól az egyetemig. A programban résztvevő diákok szeretnének középiskolába menni, és ebben a szüleik is támogatják őket – közölte Dobrila Đin.

A három hónapig tartó, tanulást segítő programban mintegy ötven gyermek vett részt. A műhelymunkák keretében nagy hangsúlyt fektettek többek között a matematika gyakorlására, valamint a szerb és az angol nyelvtudás bővítésére. A projekt az újvidéki Ökumenikus Humanitárius Szervezet és a németországi Diakonie Württemberg támogatásának köszönhetően valósult meg.

80 éves a Magyar Szó, Magyar Szó Online kiadás

Nyitókép: Sikeres volt az egyesület tanulást segítő projektje (Fotó: Kancsár Izabella)