A palicsi Palics Magyar Művelődési Egyesület igen aktív tevékenységet folytat, a fiatalok és kevésbé fiatalok az érdeklődési körüknek megfelelően többek között a néptánc, népdal, citera és irodalmi szakosztályokban pallérozhatják képességeiket. Ezen csoportok az eddigiekben a helyi közösség, a helybeli általános iskola, illetve a Palics Park Kft. által biztosított helyiségekben gyakoroltak, próbáltak. A jövőben azonban ez megváltozhat, hisz a Colorful Cooperation elnevezésű projektum keretén belül még az idén elkezdődik egy magyar kulturális központ kiépítése.
A Colorful Cooperation, amit magyarra Sokszínű Együttműködésként fordíthatunk, 2017 júniusában vette kezdetét, és az Interreg-IPA Magyarország–Szerbia Határon Átnyúló Együttműködési program keretén belül valósul meg. A projektum vezető partnere a szegedi DKMT Duna–Körös–Maros–Tisza Eurorégiós Fejlesztési Ügynökség Nonprofit Közhasznú Kft., ugyanakkor részt vesz benne a vajdasági Tartományi Regionális Fejlesztési, Régióközi Együttműködési és Helyi Önkormányzati Titkárság, a mórahalmi Egymásért Ifjúsági és Közösségfejlesztő Közhasznú Egyesület, valamint Szabadka és Újvidék Város. A projektum teljes költségvetése 3 738 247,30 euró, amelynek 85 százalékát európai uniós források, míg a fennmaradó 15 százalékot a résztvevők biztosítják. A költségvetés Szabadka Városra vonatkozó része összesen 1 313 040 euró. A projektummal több cél is megvalósulhat, ám talán a legnagyobb érdeklődés a mórahalmi szerb és a palicsi magyar művelődési központ létrehozását kíséri. A palicsi művelődési központ kiépítése a tervek szerint az augusztusban várható előkészítő szakaszt követően szeptemberben veszi kezdetét. Az új művelődési ház helyszíne a Miroslav Antić Általános Iskola melletti üres telek lesz. A munkálatok kivitelezője a belgrádi Modulor Kft., amelynek képviselőjével kedden megtörtént a megbízatási szerződés ünnepélyes aláírása.
A szerződést Szabadka Város képviseletében Horvát Tímea alpolgármester látta el kézjegyével, aki felszólalásában kiemelte, a Colorful Cooperation időtartama 36 hónap, és célkitűzése egy átfogó kulturális stratégia kidolgozása a teljes magyar–szerb határtérség részére, internetes információs és hírközpont indítása magyar és szerb nyelven, illetve Újvidék, mint Európa 2021-es kulturális fővárosa, bevonása a magyar–szerb határtérség kulturális és idegenforgalmi életébe.
– Emellett a projektum kiemelkedő célja, hogy a különböző etnikai közösségek tagjai megismerjék egymás kulturális értékeit, hagyományait, művészi eredményeit és művészeit. A projekt ezenfelül részletes kulturális és idegenforgalmi információkkal, és célzott hírkampányokkal segíti elő a magyar–szerb határtérségen belüli kulturális együttműködés és az idegenforgalom fejlődését – fogalmazott az alpolgármester. Horvát Tímeától azt is megtudtuk, hogy a palicsi magyar kulturális központ megépítése mellett annak tartalommal való megtöltése is a projektum részét képezi, 2020 májusáig mintegy ötven különböző rendezvénynek ad otthont.
A palicsi művelődési központ építésére kiírt pályázatra hat cég adta be jelentkezését. A legkedvezőbb ajánlatot a Modulor Kft. tette, amelynek képviseletében Damir Lunić műszaki igazgató volt jelen a keddi szerződés-aláíráson.
– Szerbia ezen részén 3–4 éve vannak megbízatásaink, többek között részt vettünk a palicsi egyetemi üdülő kiépítésében, illetve hamarosan befejezzük az új bajmoki határátkelő megépítését. Munkánk során számos szabadkai, illetve környékbeli munkást tudtunk alkalmazni, és reményeink szerint a palicsi művelődési központ építésénél is tartani tudjuk magunkat ehhez, ugyanakkor arra is odafigyelünk, hogy az alapanyagokat a környékbeli vállalkozóktól szerezzük be – mondta Lunić, akitől azt is megtudtuk, hogy a munkálatok befejezésére 12 hónap áll rendelkezésükre, ami egy reális elvárás a céggel szemben.
A szerződés-aláíráson jelen volt Dobó Márta, a palicsi helyi közösség közgyűlésének elnöke is, aki elmondta, a projektum segítségével a palicsiaknak egy régi álma valósul meg, és egy hosszú és nehéz folyamat végeredményeként jutottak el az ünnepélyes szerződés-aláírásig.
A projektum megvalósulásában nagy szerepet játszott a Helyi Gazdaságfejlesztési Iroda, amely a Gazdasági Titkárság keretén belül működik, és amelynek képviseletében Újhelyi Ákos, a Szabadkai Városi Tanács gazdasági ügyekkel megbízott tagja is jelen volt a szerződés-aláíráson.
Nyitókép: Horvát Tímea és Damir Lunić a szerződések aláírásának pillanataiban (Fotó: Gergely Árpád)