2024. november 25., hétfő

BOSCH + BOSCH 19690827

Jövőre lesz ötven éve annak, hogy a szabadkai Triglav cukrászdában az akkor huszonegy éves Slavko Matković megalapítja a BOSCH + BOSCH csoportot, amely a szocialista realizmus ellenében új művészeti irányt próbált mutatni. A csoportosuláshoz megalakulását követően többen csatlakoztak, olyanok, akiket ma elismert alkotókként tartunk számon, mint például Csernik Attila és Ladik Katalin. Az évforduló apropóján a tervek szerint jövőre számos rendezvénnyel emlékeznek meg a BOSCH + BOSCH csoportról, de az érdeklődőknek már most lehetőségük nyílik arra, hogy egy kis ízelítőt kapjanak a csoport munkásságából, ugyanis a szabadkai Klein House-ban csütörtökön megnyílt a BOSCH + BOSCH 19690827 elnevezésű kiállítás.

Szombathy Bálint (Fotó: Benedek Miklós)

Szombathy Bálint (Fotó: Benedek Miklós)

A tárlatmegnyitó elején Gyurkovics Virág, a rendezvényt szervező Progressive Egyesület vezetője köszöntötte az egybegyűlteket, majd Szombathy Bálint képzőművész, művészeti író, a BOSCH + BOSCH tagja szólt arról, hogy jövőre milyen kiállításokon emlékeznek meg a csoport munkásságáról. Mint megtudtuk, a tervek szerint 2019-ben a budapesti Ludwig Múzeumban egy a csoport teljes munkásságát átfogó kiállítást szerveznek, amelyet Szerbiában és más jugoszláv utódállamban is bemutatnak. A BOSCH + BOSCH jelentőségéről Marko Stamenkovic művészettörténész, a kiállítás kurátora beszélt, aki kihangsúlyozta, hogy Szabadkának büszkének kell lennie arra, hogy ezen csoport megalakulásával a városban kezdődött el a jugoszláv kultúrtér dekolonizációja.

A kiállítás keretein belül a jelenlévő Szombathy és Csernik mellett Ladik Katalin, Slavko Matković, Szalma László, Kerekes László, valamint Ante Vukov munkásságából is ízelítőt kaphatott a közönség.

A rendezvény támogatója a Nemzeti Kulturális Alap.

80 éves a Magyar Szó, Magyar Szó Online kiadás