2024. november 25., hétfő

Használható tudás – biztos munkahely

Kerekasztal-beszélgetés a duális oktatásról

Az utóbbi időszakban sokat hallani a duális oktatási rendszerről, amely elsősorban a hiányszakmák szempontjából bír nagy jelentőséggel. Mára ez a fajta oktatási rendszer meghonosodni látszik országszerte, hisz eddig 4500 diák, 84 iskola és 600 vállalat vesz részt benne. Szabadkán három középiskola kapcsolódott be a duális oktatási rendszerbe, a Politechnikai Iskola, az Ivan Sarić Műszaki Középiskola és a Bosa Milićević Közgazdasági Középiskola. Pénteken A duális és vállalkozási készségfejlesztő oktatás jelentősége helyi szinten címmel kerekasztal-beszélgetést tartottak Szabadkán, amelyen részt vettek az említett oktatási intézmények és több Szabadkán működő vállalat képviselői, valamint tanárok, diákok és szüleik.

Az eseményen jelen volt Gabrijela Grujić, az oktatási miniszter helyettese, valamint Jasmina Stevanović, Szabadka Város Társadalmi Tevékenységek Titkárságának titkára. Előbbi a médiának nyilatkozva kihangsúlyozta, hogy a duális oktatás bevezetése mind a vállalatok, mind pedig a diákok számára nagy jelentőséggel bír.

(Fotó: Benedek Miklós)

(Fotó: Benedek Miklós)

– A diákok szempontjából a duális oktatás a megszerzett tudás minősége tekintetében nagy előrelépést jelent. A technikai és technológiai megoldások rendkívül gyorsan fejlődnek, és a vállalatok, akik követik a trendeket, a náluk gyakorlati oktatásban részesülő diákok számára biztosítani tudják azt a tudást, amely szükséges ahhoz, hogy maguk is lépést tudjanak tartani a rohamos fejlődéssel. A szabadkai vállalatok azzal, hogy megnyitották kapuikat a diákok előtt, bebizonyították, hogy társadalmilag felelősen gondolkodnak. A diákok a gyakorlati oktatás során nem csupán szakmát tanulhatnak, hanem olyan képességeket is elsajátíthatnak, amelyek megkönnyítik számukra az érvényesülést az életben, például javul a kommunikációs és együttműködési képességük, fejlesztik a kreativitásukat, megtanulnak kritikusan gondolkodni. A tudásnak csak akkor van értéke, ha a diákok tisztában vannak azzal, hogy mekkora értékkel rendelkeznek, és a fiatalok éppen ezt tanulják meg a vállalatokban, azzal, hogy munkakörülmények között próbálhatják ki a tudásukat – mondta Gabrijela Grujić. A miniszter helyettese emellett kifejtette, hogy a duális oktatás lehetőséget ad a fiataloknak arra, hogy a szülőföldjükön érvényesüljenek, és az, hogy egyre többen szeretnének részt venni benne, azt bizonyítja, hogy van igény az így megszerezhető többlettudásra.

Jasmina Stevanović elsősorban arról beszélt, hogy a helyi önkormányzat hogyan segíti a duális oktatást.

– Szabadka Város 2016 óta a hiányszakmákat tanuló diákok ösztöndíjazásával igyekszik részt venni a duális oktatás támogatásában. A duális oktatás mind a diákok és az iskolák, mind a vállalatok szempontjából rendkívüli jelentőségű, és mi többek között a köztük lévő kapcsolat szorosabbá tételében szeretnénk segíteni. Az ipari övezetünk folyamatosan növekszik, és mindannyiunk érdeke az, hogy olyan munkaerő kerüljön ki az iskoláinkból, akik azután helyben tudnak elhelyezkedni. Évente harminc diáknak tudunk ösztöndíjat biztosítani, de a jelentkezők száma egyre növekszik – nyilatkozta Stevanović.

Mint ahogy arra korábban utaltunk, a rendezvényen több diák és szülő is részt vett. Dario Franjković a Politechnikai Iskola harmadik osztályos tanulója bútorkészítő operátor szakon, és gyakorlati képzésre a Marbel Stil Kft.-ben részesül.

– A gyakorlati oktatás során számos új dolgot tanultam meg. Megtanultam kezelni bizonyos kézi és elektromos szerszámokat, és úgy érzem, hogy a kreativitásunkat is fejleszteni tudjuk. Fontosnak tartom, hogy olyan dologgal foglalkozzam, amit szeretek, és előny az, hogy a középiskola befejezése után akár azonnal munkába is állhatok a cégnél, ahol jelenleg tanulok – mondta Dario Franjković.

A duális oktatási rendszer bevezetése a szülők számára is változásokat hozott. Davor Vojnić az Ivan Sarić Műszaki Középiskola hegesztő lakatos szakának tanulója, és a gyakorlati oktatásban a Continental cégben részesül, amely rendszeres havi ösztöndíjat is biztosít számára. Édesanyja, Dragana elmondta, hogy a nyolcadik osztályban még nem sokat tudtak a duális oktatásról, hanem később ismerkedtek meg a részletekkel.

– Amióta a fiam rendszeresen részesül gyakorlati oktatásban, azt látom rajta, hogy elégedett, és még jobban törekszik arra, hogy jól végezze a feladatait. Emellett erős ösztönző az ösztöndíj is. Annak is örülünk, hogy a középiskola elvégzése után biztos munkahely várja, ahol tovább tudja kamatoztatni a megszerzett gyakorlati és elméleti tudást – nyilatkozta Dragana Vojnić.

80 éves a Magyar Szó, Magyar Szó Online kiadás