A városban 5700 bejegyzett sportoló van, akik 148 sportklubban igyekeznek meghódítani a világot. Egy pillanatra sem szabad megfeledkeznünk arról, hogy Szabadka valóban a sportok városa, a szabadkai sportolókat tisztelni kell és biztosítani kell nekik a megfelelő munkafeltételeket, ők pedig nagyon gyorsan meghálálják ezt a kiváló eredményeikkel, emelte ki Nemanja Simović, а Városi Tanács ifjúsági ügyekkel és sporttal megbízott tagja lapunknak adott interjújában.
Nemanja Simović két évvel ezelőttig 5,5 éven keresztül volt ennek a tárcának a vezetője Szabadkán. Azt mondja, hogy kívülről az elmúlt két évben sok mindent látott, tapasztalt, azt is, hogy melyek azok a hibák, amelyeket ő elkövetett, amíg ezen a pozíción volt. Mégis azt mondja, elgondolkodtató és ijesztő az a helyzet, amivel most szembesült, a szabadkai sportegyesületekről ugyanis az elmúlt két évben nem nagyon vezettek számot, vannak olyan klubok, amelyek a megszűnés szélére kerültek két év nemtörődömsége miatt.
AGGASZTÓ HELYZET ALAKULT KI
– A sportra fordított támogatás összege mintegy 8 millió dinárral csökkent, a helyzet, amivel szembesültünk, sem sokkal vidámabb, hiszen az új hatalom megalakulásának napján a költségvetésben 249,90 dinár állt a sport rendelkezésére, vagyis azt jelenti, hogy a csökkentett költségvetést az év felénél már teljes egészében elköltötték. Próbáljuk feltalálni magunkat a költségvetés módosításáig, illetve a következő évi költségvetés elkészültéig, de mivel ma a várost olyan emberek vezetik, akik pontosan érzik és értik, miért fontos a sport a fiatalok egészségének megőrzése szempontjából, biztos vagyok benne, hogy a szabadkai sportélet visszatér a régi útra, vagyis a siker útjára – mondja Simović.
A mandátum a lehető legszebben kezdődött, teszi hozzá Simović, Davor Štefanek és Nikola Kalinić eredményei a riói olimpián, a Spartacus győzelme a Partizan felett, a Spartacus–Prozivka vízilabdacsapat pedig kiharcolta a helyet az 1B ligában, miközben őket is a megszűnés fenyegette.
INFRASTRUKTURÁLIS BERUHÁZÁSOK
– Azokat a projektumokat kívánjuk első körben befejezni, amelyek két éve állnak. Ami a szabadkai közvéleményt a legjobban érdekli, az mindenképp a szabadkai stadion kivilágításának megoldása, hogy a focicsapatunk végre itthon játszhasson, ne kelljen idegenben, Újvidéken mérkőznie minden alkalommal. A kivitelező már készíti az oszlopokat, azok hetven százaléka elkészült, s két hét múlva a felszerelésük is megkezdődhet. Megkönnyítjük ezzel a focicsapatnak, hogy jó eredményeket érjen el. Az elmúlt három hónapban sem voltunk tétlenek, körbekerítettük a műfüves pályát, amelyet a Szerbiai Futballszövetség épített ki, műanyag székeket helyeztünk ki a lelátóra, ugyanígy műanyag székeket helyeztünk el a Sportcsarnokban is. Most van folyamatban a reflektorok cseréje ugyanitt. Kiváló az együttműködésem Tót Róberttel, a Stadion Közvállalat igazgatójával, ezért a jövőben is szép eredményekre számítok.
– A Sétaerdei medencére új ballon kerül. Szeretnénk befedni a városi jégpályát, és ezzel meghosszabbítani az idényt, hogy ne csak november és január között lehessen korcsolyázni, hokizni és edzeni. Úgynevezett ferrari tető kerül majd remélhetőleg a jövő év folyamán a jégpályára, s ennek köszönhetően októbertől áprilisig igénybe lehet majd venni azt.
Simović a múlt kapcsán emlékeztetett arra, hogy a mandátuma idején 16 sportpályát, 3 műfüves pályát építettek ki, teljesen felújították a Május elseje utcában lévő futballpályát, kiépítették az asztalitenisz-központot, a Műszaki Középiskolában tornatermet építettek. A jelen kapcsán azt mondta, örömmel tölti el, hogy tartományi és köztársasági szinten az ifjúság és a sport terén a megfelelő emberek kerültek fontos pozíciókra. Az elmúlt három hónapban már öt alkalommal tárgyaltak, és kidolgozták a stratégiát a sport fejlesztésére vonatkozóan.
A Szerbiai Birkózószövetséggel és az Atlétikai Szövetséggel is megbeszélések folynak, ugyanis egy európai szintű bajnokságot szeretnének szervezni birkózásban Szabadkán, ahhoz pedig egy megfelelő csarnok kiépítésére van szükség. Ezt a csarnokot később használhatnák azok a diákok is, akik olyan iskolába járnak, ahol nincs tornaterem. A legnagyobb fejtörést jelenleg a Közgazdasági Középiskola okozza. A csarnok a mostani Sportcsarnok és az egyetemi kollégium közötti területen kaphatna helyet.
ELHANYAGOLT SPORTKLUBOK
– A szabadkai sportklubok megsegítése az elsődleges célunk. Az elmúlt két évben annyira elhanyagolták ezt a területet, hogy odáig jutottunk, hogy a megszűnés szélére került a Spartacus–Prozivka vízilabdaklub, de tárgyalunk a Pionír Tekeklubbal is, hogy őket is versenybe hozzuk. Tudjuk, hogy azért álltak el a versenyzéstől, mert nem kapták meg a kellő figyelmet és támogatást az önkormányzattól, miközben világklasszisú csapatról van szó, s tavaly megnyerték az országos bajnokságot is. Megszűnt a női kézilabdacsapata is a Spartacusnak, ami hatalmas veszteség, a város számára szégyen, és elődöm óriási hibája, hogy ez bekövetkezett, hiszen ez a klub óriási hagyománnyal rendelkezik. Már most 40 kislány érdeklődik ez iránt a sport iránt. Ebben a pillanatban mérkőzik a női futballcsapatunk, hogy bejusson a 32 legjobb csapat közé. A Spartacus legtöbb klubja részt vesz az elsőligás bajnokságokon. A célunk az, hogy ha egy fiatal választ magának sportot, akkor ne kelljen másik városba utaznia, hogy abban eredményeket érhessen el – magyarázta Simović.
IFJÚSÁG, EGÉSZSÉG, SZÓRAKOZÁS
– Ami az ifjúságot illeti, koncerteket szervezünk a kisstadionban. Szeptemberben az EDDA, novemberben Zdravko Čolić koncertezik majd Szabadkán. A városnapra is igyekeztünk jó programot létrehozni, s mindenképp ilyen tervekkel állunk a szilveszteri főtéri mulatság elé is. A cél az, hogy mindent eggyel magasabb színvonalra emeljünk, egy lépést előre lépjünk, és új feladatokat adjunk magunknak.
Szeretnének törődni minden fiatal sportoló egészségével is, ezért az önkormányzat a következő évi költségvetésben irányozna elő pénzt arra, hogy az orvosi vizsgálat költségeit fedi a sportolóinknak. Az iskolák igazgatóival folytatott tárgyalások során pedig az a megállapodás született, hogy a tornatermek kiadásánál a szabadkai sportolók élvezhessenek előnyt, este hét és tíz óra között, s ezt követően bérelhessék azokat az idősebb sportolók, rekreálók.
IFJÚSÁGI IRODA ÉS KÖZPONT
A VT illetékes tagja az Ifjúsági Központ jelenlegi helye kapcsán elmondta, az Autóbusz-pályaudvar biztosan nem megfelelő hely egy Ifjúsági Központnak.
– A fiatalokkal való törődés, úgy, hogy mindennap kétszáz migráns közé küldjük őket, biztosan nem a jó módja a törődésnek, ilyen körülmények között minden bizonnyal nehéz kreatív munkát végezni. Az Ifjúsági Irodának van helye, de a műhelymunkákhoz és más programokhoz mindenképp találnunk kell egy másik megfelelő lokációt, de az nem a Hadseregotthon, mert ott gyorsan nem lehet megfelelő körülményeket teremteni. Azt mindenképpen kiemelném, hogy a jövőben nem lesz elég narratív beszámolót készítenie az Ifjúsági Irodának, hanem pénzügyi beszámolót is elvár az önkormányzat, és kreatív munkát, vagyis nem merülhet ki egy városi irodának a munkája abban, hogy műhelyeket, előadásokat szervez, amelyen részt vesz húsz fiatal, barátok, ismerősök, és előadást tart egy bizonyos előadó, mert ez nagyon kevés fiatalhoz jut el. Ennél hatékonyabb munkára van szükség – véli Simović.
Nyitókép: A stadion kivilágításának megoldása a prioritások közé tartozik (Fotó: Molnár Edvárd)