2024. november 24., vasárnap

Harc a Severért

A kisrészvényesek szerint a rossz magánosítás csődbe viheti a gyárat

A szabadkai Szolidaritás Kisrészvényesek Egyesülete néhány hónappal ezelőtt levelet intézett a gazdasági minisztériumhoz és a Privatizációs Ügynökséghez, kérve tőlük az ATB Sever magánosítási eljárásának felülvizsgálatát és az adásvételi szerződés semmissé tételét.

Szerintük a nem megfelelő privatizáció miatt a gyár csődbe fog menni. Az egyesület levelére a minisztérium mindeddig nem reagált, a Privatizációs Ügynökségtől pedig nem kaptak érdemleges választ. A gyár megmentéséért indított megmozduláshoz néhány polgár is csatlakozott, mert úgy vélik, a Sever jelentős ipari potenciállal rendelkezik nemcsak Szabadka, hanem Szerbia számára is.

– Amikor a kezünkbe került az adásvételi szerződés, egyértelmű lett, hogy az a dolgozókra, a kisrészvényesekre és az államra nézve is káros. A bérek egy részétől megfosztottak minket, mert nem kaptuk kézhez az elmaradt fizetéseket, a fejlesztési program katasztrofális, minden felszerelés, ami a gyárba érkezett, használt volt, nincsenek új termelési programok, vagyis semmi sem valósult meg, amire előzőleg ígéretet tettek, ezért azt szeretnénk, ha a privatizációt semmisé tennék. Mivel nem kaptunk választ, azt tervezzük, hogy keresetet nyújtunk be az állam ellen a Sever rossz magánosítása miatt – nyilatkozta az újságíróknak Vanja Dragojlović, a Szolidaritás elnöke.

– Ennek a polgári kezdeményezésnek nincs köze a politikához vagy a pártokhoz, de mindenki támogatását szívesen vesszük, és bárki csatlakozhat hozzánk. Mindenképpen szeretnénk valamilyen módon szervezettebbé és tömegesebbé tenni ezt a megmozdulást – mondta Olajos Nagy Miklós, aki magánemberként állt az akció mellé.

Mivel az első levelet válasz nélkül hagyták az illetékesek, újabb kérvényt fogalmaztak meg, amit eljuttatnak Boris Tadićnak, valamint személyesen átadják Saša Vučinić polgármesternek is. Abban bíznak, a szakszervezet és az önkormányzat támogatásával sikerrel járhatnak, és megmenthetik a Severt a teljes csődtől. A privatizáció után a dolgozók kétharmadát elbocsátották, a gyár legtöbb termelési programját megszüntették, a termelési technológiát megváltoztatták és technikailag ellehetetlenítették.

80 éves a Magyar Szó, Magyar Szó Online kiadás