2024. november 24., vasárnap

Adóbevallás – nem átverés

A közigazgatási hivatal csaknem negyvenezer dollárt kapott az adatbázis felfrissítésére

Ha valaki a hírekből nem is értesült a szabadkai közigazgatási hivatal akciójáról, az az elmúlt napokban a postaládájában megtalálta a vaskos borítékot a vagyonadó-bevallási űrlappal és a három nyelvű tájékoztatóval, a következő hetek során pedig aktivisták keresik fel a polgárokat, hogy összegyűjtsék azokat.

Sokan nem értették, miért van szükség adóbevallásra, többen pedig csalást gyanítottak mögötte, mivel a borítékon nem volt feltüntetve a címzett, feladóként pedig Szabadka Város volt megjelölve. Egyesek szerint az egész akció csak arra jó, hogy nagyobb adót vessenek ki az emberekre, mások attól félnek, az emlegetett aktivisták bejárják az egész házat és felmérik, milyen értékek vannak még az ingatlanban. Hogy valójában mi a célja ennek az akciónak és mire számíthatnak a polgárok, arról a városi közigazgatási hivatalban érdeklődtünk, ahol Anka Trifunović, az illetékügyi szolgálat vezetője és Terezsák Mária adóellenőr válaszolta meg kérdéseinket.

– Két évvel ezelőtt került a város hatáskörébe a vagyonadó elszámolása, megfizettetése. Azóta számos változás végbement az ingatlanokban, például a tulajdonos elhalálozott, más tulajdonába került az ingatlan, bevezették a gázt, vagy hozzáépítettek egy melléképületet a meglévő objektumhoz, esetleg a családtagok száma megváltozott. A meglévő adatbázisunkban ezek a változások nincsenek meg, ezért az ingatlanra kiszabott adót sem tudjuk a valóságnak megfelelően elszámolni. Az akció célja, hogy ezeket az adatokat összegyűjtsük, vagy a meglévőt pontosítsuk, illetve hogy tudatosítsuk az emberekben, minden, az ingatlannal kapcsolatos változásról értesítsék a szolgálatot, hogy az új adatokat bevihessük az adatbázisunkba. A Villanygazdaság szabadkai kirendeltségének nyilvántartása alapján postáztuk ki a vagyonadó-bevallásokat, mintegy hatvanezret – mondta el lapunknak Anka Trifunović.

Szabadka a huszadik város Szerbiában, ahol ezt az akciót lebonyolítják, amit a USAID, vagyis az Amerikai Nemzetközi Fejlesztési Ügynökség támogat. Mint azt a szolgálat vezetője kiemelte, az az apropója az akciónak, hogy az ügynökség most ajánlotta fel a támogatást, összesen 39 ezer dollárt, melyet a város önerőből nem tudott volna kifizetni, az adatbázis pontosítása ugyanakkor nagyon fontos.

– Csak az gyanakszik csalásra, aki nem akarja fizetni az adót. Ami pedig az aktivistákat illeti, ők olyan önkéntesek lesznek, akiknek mi adunk felhatalmazást a munka elvégzésére, ezt fel is fogják majd mutatni, hogy igazolják magukat, de semmiféle ellenőrzést nem fognak végezni. Az lesz a feladatuk, hogy minden címre elmenjenek, megkérdezzék, sikerült-e kitölteni az űrlapot, vagy éppen segítsenek a bevallás kitöltésében, és összegyűjtsék azokat. A polgárok természetesen személyesen vagy postai úton is eljuttathatják hozzánk a kitöltött űrlapokat, legkésőbb december 31-ig, míg az aktivistáknak októberig kell körüljárniuk az ingatlanokat – magyarázta Terezsák Mária, aki azt is elmondta, azért is fontos kitölteni és eljuttatni hozzájuk a bevallásokat, mert a polgárok ezáltal tudnak jogot formálni akár a maximális hetven százalékos adókedvezményre. Felhívta rá a figyelmet, hogy a papírok kitöltésekor csak azokat a személyeket tüntessék fel, akik valóban ott laknak. Akik tavaly bejelentették az ingatlanukkal kapcsolatos változásokat, de idén március 31-ig újabb változások történtek, azoknak is kötelességük kitölteni a vagyonadó-bevallást, de akinél az elmúlt egy-két hónapban történtek változások, azt is bele kell foglalni és mellékelni kell a bírósági végzést az örökösödésről, vagy a bíróság által hitelesített adásvételi vagy ajándékozási szerződést, vagy a telekkönyvi kivonatot. Aki viszont nem hajlandó kitölteni az űrlapot, az ellen akár feljelentést is tehetnek, hiszen erre a törvény kötelez.

– Az adatbázisunk felfrissítése nagyban megkönnyíti majd a munkánkat, néhány, évek óta húzódó adósságot talán végre leírhatunk, tisztázódhatnak a tulajdonjogi viszonyok egyes ingatlanok esetében és legközelebb már tudjuk, kinek, hová küldjük az értesítést. Sokan telefonáltak, érdeklődtek, miről szól ez az egész akció, és pozitívan fogadták. Általánosságban elmondható, hogy a szabadkaiak mintegy nyolcvan százaléka lelkiismeretesen fizeti az ingatlanadót, bízom abban, hogy az emberek most is együttműködőek lesznek – tette hozzá a szolgálat vezetője.

Ha valaki rendelkezik ingatlannal, és ott is lakik, azzal már negyven százalékos árkedvezményt kap, és minden további személy, családtag után, aki arra a címre van bejelentve, újabb tíz-tíz százalékos kedvezmény jár. Így egy négytagú család hetven százalékos adókedvezményt kaphat, ugyanakkor a lakatlanul álló ingatlan után semmilyen engedmény nem jár.

80 éves a Magyar Szó, Magyar Szó Online kiadás