A Szabadegyetem mögötti parkolót hosszú évtizedek óta csúfítja az a betonépítmény, amelyben az akkori tervek szerint egy mozi és egy színházterem kapott volna helyet, de az épület szerkezete a hatvanas évek végén egy tűzben erősen megrongálódott, a betoncsonkok viszont azóta is ott állnak a város szívében. Hogy milyen intézkedések történtek az utóbbi években és mi lesz a sorsa a betonszerkezetnek, arról Marija Davčik-Ušumovićot, a városi közigazgatás közszolgálati osztályának vezetőjét faggattuk.
Mivel azonban az érvényben lévő jogszabályok alapján minden földterület állami tulajdonba tartozott, amit a város csupán bérbe vehetett, Szabadka a szerződésben vállalt kötelezettségeinek csak akkor tehetett volna eleget, ha azt engedélyezi a Köztársasági Vagyonigazgatóság is. Mivel azonban a város engedélyre vonatkozó kérvényét válasz nélkül hagyták, Szabadka nem tudott eleget tenni vállalt kötelezettségeinek, ezért a Holteh több éves várakozás után 2008-ban beperelte a várost, mintegy 4,3 millió eurós kártérítés követelve tőle.
– Ha egy ekkora összeget kellene kifizetnünk, az nagyon nagy megterhelés lenne a városnak. Mindenképpen arra kellett törekednünk, hogy ezt a helyzetet más módon oldjuk meg, melyből minkét fél profitálni tud, és a betonszerkezet sorsát is rendezzük végre, ezért újra megkezdődtek a tárgyalások a Holteh vállalattal. A város magára vállalta a tervdokumentáció elkészítését, melybe az a terület is beletartozik, amivel kibővítik a meglévő 0,8 hektárt, azzal, hogy ezért a földterületért a Holteh mintegy 86 ezer eurót fizet a városnak, továbbá vállalta a betonszerkezet lebontását, a földmérési munkálatok elvégzését, a közterület rendezését és egy trafóállomás kiépítését is. A Holteh pedig kötelezte magát az ötszintes, mélygarázzsal is ellátott épület kivitelezésére, valamint a városi földterület rendezéséért kiszabott térítések kifizetésére is.
A két fél között született megállapodásba azt is belefoglalták, hogy ezzel az egyezséggel a Holteh eláll a kártérítés követelésétől, ha a város teljesíti kötelezettségét. A bírósági tárgyaláson azonban nem fogadták el a két fél között született megállapodást, mivel az eltér a per tárgyától, ami csupán a kártérítésre vonatkozik. A város és a Holteh vállalat ezért közösen a Fellebbviteli Bírósághoz fordult, hogy tárgyalják újra az ügyet a most született megállapodás figyelembevételével. Jelenleg a Fellebbviteli Bíróság döntésére várnak, s mindaddig, amíg nem születik ítélet, a betonszerkezet ügyében nem lesz előrelépés.