2024. július 18., csütörtök

Akció! Akció!

Az árengedmények továbbra is mágnesként hatnak az emberekre – Az utóbbi évekhez képest mégis kisebb az érdeklődés

A téli és nyári hónapok vége felé a város kirakatait ellepik az árleszállításokat hirdető plakátok, kiírások, sokszor bukkanunk hetven százalékos árengedményt hirdető üzletre, máskor a teljes kiárusítás felirat virít a kirakatban.

A hatalmas árleszállítások ilyenkor a vékonyabb pénztárcájú nézelődőket is arra csábítják, hogy körülnézzenek az üzletben, és sokan csak ilyenkor engedhetik meg maguknak, hogy hozzájussanak egy márkás darabhoz, betérni egy-egy üzletbe, butikba pedig nem kerül semmibe. Legjellemzőbbek a szezonális árleszállítások, de év közben is számos akcióra és árengedményre bukkanhatnak a szemfülesebbek, és legyen bármilyen kicsi az engedmény, a legtöbbünket jó érzéssel tölti el a tudat, hogy valamihez olcsóbban jutottunk hozzá. A mai szűkös időkben pedig különösen nagy hangsúlyt fektetünk a spórolásra.

Az árengedmények mágnesként vonzzák a vásárlókat, legyen szó ruhaneműről, lábbeliről vagy egyéb termékekről. Az akció hatására érezhetően megnövekszik az érdeklődés és a forgalom is – állítják az üzletek, butikok dolgozói.

– Mindig nagyobb az érdeklődés leárazáskor. Általában évente két nagyobb, szezon végi akciónk van, amikor 10–60 százalékos árengedménnyel várjuk a vevőket, de vannak kisebb akcióink is, ami szintén vonzza az embereket. Az árleszállítás becsábítja az embereket az üzletbe, aztán viszont azt veszik meg, ami megtetszik nekik, sokszor nem is az akciós terméket, hanem mást – mondta L. Nataša, az egyik szabadkai üzlet eladója.

Jasna Cvijin egy cipőbolt dolgozójaként hasonló tapasztalatokról tudott beszámolni. Az akciók sokkal nagyobb tömeget vonzanak az üzletbe, viszont odabent már az akciós termékek mellett az új kollekció, a drágább darabok is felkeltik az érdeklődést.

– Két idényjellegű árleszállításunk van, illetve, ha egy modellből már csak egy-két pár marad, azt áruljuk akciósan. Mindig észrevehető, hogy ilyenkor többen térnek be hozzánk – mondta az eladó.

Vannak azonban olyan üzletek, ahol a 40–50 százalékos árleszállítás hatására is legfeljebb csak tíz-húsz százalékkal növekszik meg a forgalom. Mint azt Šimoković Erzsébet, az egyik szabadkai butik tulajdonosa elmondta, ő általában azokra a darabokra szokott árengedményt tenni, melyek iránt egyébként is kisebb az érdeklődés. Általában már a szezon közepén csinál egy kisebb leárazást, majd a tél vagy a nyár végén egy nagyobbat, de szerinte az ő vásárlói, a középosztály és középkorosztály, főleg a minőséget keresik, és akinek van pénze, azt nem nagyon érdeklik az akciók.

Egy drogéria-parfüméria esetében is sok árleszállítással találkozhatunk, sőt akcióik során a termék mellé valamilyen ajándékot adnak, így próbálják serkenteni a vásárlókedvet. Mint azt az egyik helyi parfüméria dolgozójától megtudtuk, évente kétszer szoktak nagyobb leárazást tartani az üzletben, főleg olyan termékek esetében, melyek iránt kisebb az érdeklődés. Az emberek szívesen térnek be hozzájuk, ha van valamilyen akciójuk, nagyobb érdeklődés és nagyobb forgalom jellemzi ezeket a napokat.

A könyvkereskedés esetében is érdemes vadászgatni az akciókra. Az egyik szabadkai papíráruboltban a szokásos újévi 20–25 százalékos leárazás mellett most az iskolakezdés apropójaként 50 százalékkal olcsóbban lehet megvásárolni a szükséges tanfelszerelést. Mint azt Ivana Korponaić, a könyvkereskedés dolgozója elmondta, havonta is vannak akcióik bizonyos termékekre, ezek mintegy harminc százalékos engedményt jelentenek, és ilyen esetekben mindig észrevehetően nagyobb az érdeklődés és a forgalom is a boltban, ahol az akciós termékek mellett mást is vásárolnak, így maga az árleszállítás főleg azért jó, mert becsábítja a vevőket az üzletekbe.

Ezekben az időkben a spórolás és az akciók még nagyobb jelentőséghez jutnak, ugyanakkor a többség csak arra költ, amire feltétlenül szükséges, és a kereskedők is szinte kivétel nélkül arról számolnak be, hogy bár az árengedmények több vevőt jelentenek az üzletek, boltok számára, az akciók ellenére is észrevehető, hogy alaposan visszaesett a vásárlók száma az utóbbi egy-két évben, ami egyértelműen a nehezebb életkörülmények és a még mindig tartó válság miatt alakult így.