A múlt héten észrevehetően növekedett a kereslet néhány élelmiszeripari cikk iránt, ezért pár nap alatt kiapadtak a készletek a szabadkai áruházakban. A bevásárlóközpontokban tapasztalt pánikszerű vásárlás oka a beharangozott drágulás volt, így a hétvégén cukor helyett üres polcok fogadták a vevőket.
Ehhez hasonló vásárlási láz volt megfigyelhető egy hónappal ezelőtt is, amikor a tejtermékek iránt nőtt meg a kereslet, így azok egy pillanat alatt hiánycikké váltak, most pedig a kristálycukor-, a liszt-és az étolajkészletek fogytak rekordsebességgel.
– Az eddigi két-három kiló helyett most 20–30 kilogrammot vagy 1-2 karton étolajat vásároltak meg egyszerre az emberek, ezért természetes, hogy hamar kifogytunk az árúból. Ez viszont nem azt jelenti, hogy fennakadás lenne a beszerzésben. Mindennap kapunk árut, csak az hamar el is fogy – nyilatkozta lapunknak a Rodić MB bevásárlóközpont munkatárása, aki azt is elmondta, hogy tapasztalataik szerint mindig megnövekszik az érdeklődés a megdrágítandó termékek iránt, de az invázió csak néhány napig tart, és aztán újra normalizálódik a helyzet.
A Trgopromet 024-ben is észrevehető volt a liszt, cukor és olaj iránti megnövekedett kereslet.
– Amikor bejelentik, hogy néhány termék hamarosan megdrágul, akkor az emberek megpróbálnak még a régi áron hozzájutni ezekhez a termékekhez, és felhalmozni az élelmet. Nagyon sokan vásároltak cukrot és étolajat, de a hétvégén feltöltöttük készleteinket, a beszerzés folyamatos, és ahogy eddig, úgy a továbbiakban sem számítunk fennakadásra. A lisztellátás inkább csak azért probléma, mert nincsenek már Fidelinka-termékek, sokan pedig pont az ő árujukat vásárolták – mondta Tašlak Zoran, a kiskereskedelmi részleg vezetője.
Ez a pánikszerű roham senkinek sem jó, főként azonban a kiskereskedők isszák meg a levét, akik a bevásárlóközpontokban szerzik be árujuk egy részét, és ha ott üresek a polcok, ők sem tudják feltölteni készleteiket. Így viszont azoknak sem jut cukor, liszt, akik tőlük vennének egy-két kilót. Több szupermarket a múlt héten külön korlátozást is bevezetett, és nagykereskedelmi áron egy termékből csak meghatározott mennyiséget lehetett megvásárolni. Ez a korlátozás azonban abban a pillanatban megszűnik, amint a vásárlóerő helyreáll, mondták az illetékesek. Megpróbáltunk több bevásárlóközpontban is érdeklődni, hogy ők hogyan kezelték ezt a helyzetet, de nem sikerült információkat kapnunk.
Saša Preradović, a Kiskereskedők Egyesületének elnöke a következőket nyilatkozta a vásárlási láz kapcsán:
– Több bolttulajdonos is jelezte, hogy nincs honnan beszereznie a cukrot, és az is nehezíti a helyzetet, hogy csak korlátozott mennyiségben vásárolhatnak. Az olaj és a liszt iránt úgyszintén megnőtt a kereslet. A kiskereskedők ebben a helyzetben megpróbálják közvetlenül a gyártótól beszerezni az árut, néhányan azonban az egyesülethez fordultak segítségért, hogy járjunk közben érdekükben, és rendeljünk egy nagyobb mennyiséget, amit a helyi kiskereskedőkhöz juttatnánk el. Igaz, az elmúlt napokban kicsit nehezebb lett a helyzet, de csak átmeneti gondokról van szó, mert áru van – mondta az egyesület elnöke.