2024. július 18., csütörtök

Csantavér nem másodrendű!

A falu színháza két hete áram nélkül maradt – Beázik az iskola tetőszerkezete

A csantavériek ugyanolyan adófizető polgárai Szabadkának, mint maguk a szabadkaiak, ugyanakkor mégsem kapnak vissza annyit, s olyan színvonalú szolgáltatásokat, mint mások, s szinte másodrendű településként és polgárokként kezelik őket, hangzott el a tegnapi sajtótájékoztatón, amit Forgó József, a VMSZ helyi szervezetének elnöke, valamint Vörös Róbert, a Mendicus Művészeti Központ elnöke és Domonkos Gábor, a Mezőgazdasági Termelők Egyesületének elnöke tartott a Csantavért érintő problémákról.

– Amikor még a VMSZ koalíciós partnerként részt vett a városvezetésben, észrevehető volt, hogy Csantavér is megindult fejlődni, például több utcát, utcarészt kiaszfaltoztunk, húsz év után kaptunk egy új mentőautót, és fiatal magyar ajkú orvosok érkeztek hozzánk, de elkészült a falu rendezési-fejlesztési terve is. A Konval vállalat, ami a falu karbantartásáért felelős, mintegy 10 millió dináros támogatást kapott. Most viszont a falu gazdaságilag folyamatosan gyengül, a lakosok szegényednek, s amióta a VMSZ kilépett a koalícióból, semmilyen beruházás nem történt itt. A szerb kormányfő kijelentésére reagálva pedig, miszerint Szerbia polgárai jobban élnek, és a dinár vásárlóereje nő, kijelenthetem, mi itt a faluban egyre rosszabbul élünk, a dinár egyre kevesebbet ér, a termelők pedig egyre szegényebbek – mondta Forgó, aki a falu gondjait ecsetelve kiemelte, nagy teher nehezedik a mezőgazdaságra és a termelőkre, évek óta gondot jelent az iskola állapota, mert a tetőszerkezet beázik, a rossz nyílászárók miatt pedig az épületet szinte lehetetlen rendesen felfűteni, s kulturális élet sincs már, hiszen a művelődési egyesületek támogatás hiányában nem képesek fenntartani magukat. Ezenkívül a falu nem tud munkát adni az ott élőknek, a szegénység miatt pedig egyre romlik a közbiztonság.

Vörös Róbert és Domonkos Gábor arról számoltak be, hogy a Csantavéri színházban és melléképületeiben, ahol többek között a Mendicus és a Termelők Egyesülete is bérli a helyiségeit, mintegy két hete nincs áram, így lehetetlenné vált a működésük. A színház a szabadkai önkormányzat tulajdonát képezi, így az áramszolgáltató a számlákat az önkormányzatnak küldi ki, onnan pedig továbbítják azt a bérlőknek. Minden egyes számlát, amit az önkormányzat elpostázott nekik, rendszeresen kiegyenlítették, habár, mint mondták, már korábban sem érkeztek havi rendszerességgel a számlák, április óta pedig egy sem, két héttel ezelőtt viszont kikapcsolták az áramot. A tartozásukat 105 ezer, illetve 86 ezer dinárban állapították meg, de kiszámolták, hogy a fogyasztásuk nem lehet több, mint havi kétezer dinár, ezért nem értik, hogy jött ki ez a horribilis összeg.

– Jártunk az önkormányzatnál, hogy megnézzük a kiküldött számlákat, de azt mondták, azok valahol elkeveredtek, a szabadkai Áramszolgáltató vállalat viszont nekünk nem adhatja ki a csekkeket, mert mi csak bérlők vagyunk. Fizetnénk, de mi alapján?! Nem tudjuk, kihez fordulhatnánk, és az is kérdéses, ki és mikor tudja rendezni ezt a problémát – mondta az egyesület elnöke.