A szabadkai Bratstvo Vagongyár helyzete továbbra is változatlan. Mint ismeretes, a dolgozók hónapok óta nem kaptak fizetést, ezért február 18-án sztrájkba léptek. Az elmúlt hónapokban a tulajdonos nem volt hajlandó tárgyalni a munkásaival, ám ígéretet tett a gyár eladására, ami azonban a mai napig nem valósult meg. Végül pedig kijelentette, hogy nincs pénze kifizetni az elmaradt béreket, járulékokat. A tulajdonos ellen feljelentést tettek, ennek vizsgálatai már meg is kezdődtek, és több felsőbb állami szervnek is elküldték azt a levelet, melyben vázolják helyzetüket és a gyár megmentését kérik.
Néhány héttel ezelőtt a dolgozók családjukkal együtt kivonultak a Városháza elé, hogy tiltakozásuknak adjanak hangot, eddig ez volt a legnagyobb megmozdulásuk. Mindeközben a szakszervezetek és az önkormányzat is megpróbált tenni valamit az ügyben és a hónap elején arról számoltunk be, hogy jelentkezett egy érdeklődő, aki megvásárolná a Bratstvot.
Információink szerint a vagongyár iránt a belgrádi Metalex érdeklődött, de nem történt komoly előrelépés az ügyben, mert a vállalat mindeddig nem tudott hitelhez jutni a bankoknál, de továbbra sem állt el a gyár megvásárlásától és tárgyalásokat folytat a bankokkal. Abban az esetben, ha a hitelfelvételt sikerül elintézni, az új tulajdonos hajlandó lenne a Bratstvo adósságait átvállalni, kifizetni a munkásokat és újra beindítani a munkát. A remények szerint, ha a tranzakció létrejön, a Bratstvo az új vezetés alatt ismét megerősödhet.
A Privatizációs Ügynökség néhány napja újabb hirdetést adott fel, melyben a csődbe ment Zorka Vegyipari vállalatot kínálják eladásra 430 millió dinárért. Az előző két eladási kísérlet, amikor a vállalatért mintegy nyolcmillió eurót kértek, kudarcba fulladt, ezért abban bíznak, hogy az eladási ár felére csökkentésével végre elkelhet a vállalat. A Zorkát három nagy szubjektum alkotja, ezeket egyben kínálják eladásra. Milan Popović, a szabadkai Önálló Szakszervezet elnöke elmondta, hogy bár kicsi az esély rá, hogy jelentkezik vevő a vállalatra, jó lenne minél előbb eladni, hogy a volt munkások, részvényesek egy kis pénzhez jussanak.
– Azé lesz a vállalat, aki a legtöbbet kínálja érte, de ha a Zorkát most sem sikerül eladni, akkor legközelebb még kevesebbet fognak érte kérni. Azt hiszem, ahogy az előző kísérletek, úgy sajnos ez sem fog sikerrel járni, mert egyszerűen nincs rá pénz. De majd kiderül – vélte Popović.