Múlt héten került megrendezésre az Interkulturális városok találkozója Hollandiában, amelyen Szabadkát Szénási Oszkár, a Városi Tanács szociális ügyekkel megbízottja és Ritz Gábor, a szabadkai Caritas munkatársa képviselte. A találkozón összesen tizenkét európai város képviselője vett részt, akik a szociális kommunikációval és annak fejlesztésével foglalkoznak és olyan kérdéseket vitattak meg, amelyek a szociális rendszer fejlesztéséhez kapcsolódnak.
– A konferencia fő témája a bevándorlók, a társadalom peremén élő emberek szociális felzárkóztatása és a nekik való segítségnyújtás volt. Egy esettanulmányt készítettünk erre az alkalomra, ahol a szabadkai multikulturalizmusról és a romakérdésről ejtettünk szót. Nagyon hasznos volt a találkozó, hiszen olyan külföldi szakemberekkel tudtunk kapcsolatot létesíteni, akik bizonyos kérdéskörökben jóval előttünk járnak és hasznos tanácsokkal és segítséggel tudtak szolgálni az itteni problémákkal kapcsolatban – nyilatkozta Szénási.
A Tilburgban megtartott találkozón alkalom volt a reszocializáció rendszerének tanulmányozására is, amellyel a civil szervezetek foglalkoznak. Szénási elmondta, hogy Szabadkán is van egy hasonló kezdeményezés, melyet a Kelet-Európa Misszió Alapítvánnyal közösen dolgoztak ki, és várhatóan május folyamán beindul. Ennek a projektnek a célja, hogy a társadalom peremén élő, szegény, sokgyermekes családokat újraszocializálják.
– Tilburg a multikulturalizmus terén szinte egyedülálló város, mivel mintegy száznegyven különböző nemzeti kisebbség él ott. Ez a város a szociális helyzet feljavítását tűzte ki céljául és a találkozón szerzett tapasztalataim alapján azt kell mondanom, hogy a szociális kérdések megoldásában a civil szervezettekkel való összefogás és együttműködés, ahogy azt Tilburgban láttuk, nagyon fontos. Néhány modellt, melyet a találkozón a gyakorlatban is láttunk, megpróbálunk a szabadkai helyzethez igazítva alkalmazni a további munkánkban. A sikeres munka nem csak az anyagi háttértől függ, sok múlik a módszereken is. Mi eddig a szociális munkát egyénekre lebontva végeztük, de külföldi mintára ezt családokra, nagyobb csoportokra is ki lehet terjeszteni és a különféle szervezetek összefogásával a romák helyzetén is lehetne javítani.