2024. november 25., hétfő

Sztrájk a Vízművekben?

Az igazgatóbizottság törvényellenesen elfogadta a munkahelyi szabályzatot – A vállalat egy be nem tartott ígéret miatt küzd anyagi nehézségekkel – A bejelentettekkel ellentétben majd csak a

A szabadkai Vízművek és Csatornázási Közvállalat munkásai kedden délután nyílt ülést tartottak, amelyen a vállalatban működő két szakszervezet képviselői is megjelentek és tájékoztatták a dolgozókat az aktuális problémákról.

Mint kiderült, a tavalyi év végén lejártak a dolgozók kollektív szerződései és hónapok óta nem írták alá az újat. Ezzel kapcsolatban azonban már folynak a tárgyalások.Mindez problémákat jelent például a bérek megszabásánál, melyek meghatározásánál visszaéléseket sejtenek. Ha kidolgoznák az új kollektív szerződéseket, az abban meghatározott előírásoktól a vezetőség csak abban az esetben térhetne el, ha abba a szakszervezet is beleegyezik. Ugyanakkor az igazgatóbizottság tegnap elfogadta a munkahelyi szabályzatot, mely egyúttal kizárja a szakszervezeteket a döntésekből, s tulajdonképpen törvényellenes lépés, hiszen annak csak akkor van jogalapja, ha ötvennél kevesebb munkása van az adott vállalatnak és ott egy szakszervezet sem képviselteti magát, ezek a kritériumok azonban nem érvényesek a Vízművekre.

Momir Tasić, az Vízművek Önálló Szakszervezetének elnöke elmondta, hogy a legfontosabb dolguk mielőbb kiharcolni a kollektív szerződés megszületését és megakadályozni a munkahelyi szabályzat életbe lépését, illetve mihamarabb el kell érni annak megsemmisítését. Egyúttal arra is felhívta a figyelmet, hogy az összefogás most mindennél fontosabb és egy esetleges figyelmeztető sztrájkra is fel kell készülniük, ha nem tesznek eleget ezeknek a követeléseknek.

Egy másik nagy problémát jelent a szennyvíztisztító és annak költségei, melyet a Vízműveknek kell visszafizetnie. Cseke Imre, a vállalat igazgatója elmondta, hogy kezdetben a város, mint alapító, magára vállalta a beruházásra felvett hitel törlesztését, majd úgy döntöttek, hogy ezt a kötelezettséget átruházzák a Vízművekre, amit azonban a vállalat nem tud egyedül visszafizetni.

– Egy megbeszélés alkalmával az önkormányzat előző vezetése és a vállalat között született egy megállapodás, miszerint a Vízművek fizeti a hitelrészleteket, a város pedig a költségvetésből elkülönít annyit, hogy segítsen a vállalatnak a további befektetésekben, ugyanis a hiteltörlesztés annyira leterhelné a vállalatot, hogy semmilyen más munkát nem tudnánk elvégezni. Ennek a megállapodásnak azonban nincs írásos nyoma, az új városvezetés pedig nem hajlandó ennek az ígéretnek eleget tenni. Én úgy gondolom, ha valaki átveszi a város vezetését, átveszi vele a kötelezettségeket is. A Vízművek, ha nem kap a várostól segítséget, nagyon nehéz helyzetbe fog kerülni, márpedig a vállalat sehonnan sem kap támogatást és csak az idei évben mintegy 72 millió dinár a hitelrészlet – jelentette ki az igazgató.

Az üggyel kapcsolatban megpróbáltuk elérni a polgármestert, Saša Vučinićet is, aki betegszabadsága miatt nem tudott a rendelkezésünkre állni, és Maglai Jenőt, a képviselő-testület elnökét sem sikerült lapzártánkig megszólaltatni.

80 éves a Magyar Szó, Magyar Szó Online kiadás