2024. november 25., hétfő

Szennyezettek a vizeink, a levegő, és túl nagy a zaj

A Közegészségügyi Intézet ismertette a tavalyi év mérési eredményeit

Ma van a környezetvédelem világnapja. Szabadkán az egész hét ennek jegyében telt el, és már vasárnap kezdetét vették a különféle akciók, programok és előadások, melyekbe a közvállalatokat, oktatási intézeteket és a civil szférát is bevonták. Tegnap a Városházán a szabadkai Közegészségügyi Intézet munkatársai és szakemberei tartottak előadásokat, ahol a felszíni vizek és a levegő szennyezettségéről, valamint a zajártalomról és a levegő pollentartalmáról esett szó.

Zorica Mamužić, a Közegészségügyi Intézet munkatársának beszámolójában a környezet és az egészség kapcsolata kapta a fő szerepet. Az Egészségügyi Világszervezet azt a célt tűzte ki, hogy 2015-ig egy olyan egészséges és biztonságos környezetet hozzanak létre, ami nem veszélyezteti az emberek egészségét.

– A szakemberek kidolgoztak erre egy modellt, ahol felsorolták az egészségügyi mutatókat is. Ide tartozik azoknak a tényezőknek a felmérése, melyek befolyásolják a környezetet, valamint a környezet állapotának felmérése, a veszélyeztetettség, egészségre való hatások és azok az aktivitások, melyekkel csökkenteni lehet ezeket a negatív hatásokat. Szerbiában a három legnagyobb egészségügyi probléma közé tartoznak a szív- és érrendszeri megbetegedések, melyeket az egészségtelen táplálkozás, mozgáshiány, zaj válthat ki, majd a légúti megbetegedések, melyeknek főleg a légszennyezettség az oka, valamint a rákos megbetegedések, melyeket például az élelmiszerek, az ivóvíz, és sugárzás is előidézhet.

Selymesi Magdolna, a Közegészségügyi Intézet munkatársa elmondta, hogy Szabadkán a légszennyezettség valamelyest csökkent, a közlekedésből származó légszennyezés ugyanakkor növekedett a tavalyi évhez képest, míg a zajártalom meghaladja a megengedett határértéket. A felszíni vizek állapotának bemutatásakor a Palicsi-tóból, a Ludasi-tóból, a Körös-patakból és a Tiszából tavaly vett mintákat, illetve az abból kapott eredményeket ismertették. A mintákból a vizek fizikai, vegyi és biológiai vizsgálatát végezték el, melyből kiderült, hogy vizeink minősége második, harmadik vagy negyedik kategóriába tartozik szennyezettségét, szerves anyag tartalmát tekintve, a Palicsi- és Ludasi-tó nagyon rossz állapotban vannak, ahol az iszap, az algásodás és a szennyezés teljesen felborította a tavak biológiai egyensúlyát. A beszámolók során a szakemberek elmondták, hogy hol és milyen sűrűn végeznek mérést, mekkora a szennyezettség, és arról is hallhattunk, milyen módon lehetne orvosolni a jelenlegi helyzetet. Az előző évek adatai alapján, melyet az előadásokon bemutattak, az a következtetés vonható le, hogy az eredmények legtöbbször túllépik a megengedett értékeket, és ha történt is javulás, csak kis mértékű szennyezettség csökkenésről beszélhetünk.

80 éves a Magyar Szó, Magyar Szó Online kiadás