Az év elején indították útjára a Szabadkán élő roma nők és gyermekek szociális felzárkóztatása elnevezésű projektet. A menekült és idetelepült roma családok a felvilágosító jellegű előadásokon hallhattak az általános higiéniai alapjairól, a családtervezésről, emberi viszonyokról, gyermeknevelésről vagy a munka jelentőségéről is. A projekt, mely hat hétig tartott és hat roma család vett benne részt, a Jogsegélyügyi Szolgálat szabadkai irodájának szervezésében valósult meg a Magyar Köztársaság Külügyminisztériumának támogatásával.
Čović Ida, a Jogsegélyügyi Szolgálat munkatársa és a projekt vezetője elmondta, hogy az előadások hasznosnak bizonyultak és a részvevők nagyon nyitottak voltak a felvetett témákra. Hetente egy előadásra került sor, a műhelymunkák során a roma nők és gyerekek az elméleti tudnivalók mellett gyakorlati tanácsokat is kaptak és az előadók igyekeztek a kérdéseiket is megválaszolni.
A hat hét alatt szó esett a személyes higiéniáról, a lakás és a környezet tisztán tartásáról, a háztartás vezetéséről, az étkezési higiéniáról, a helyes táplálkozásról, az alkohol, a kábítószer és a dohányzás káros hatásairól. Megismerkedhettek a családtervezéssel, gyermeknevelési tudnivalókkal, a gyerekek testi és lelki fejlődésével, de szóba került az iskola szükségessége, a munka jelentősége, valamint az emberekhez és mások vagyontárgyaihoz való helyes viszonyulás is. Az előadásokat többek között pedagógusok, defektológusok, pszichológusok, védőnők, közgazdászok tartották, és a gyakorlati tudnivalókat is, mint például a tapasztás, vagy kémények, tűzhelyek megtisztítása, mesteremberek, szakemberek mutatták be.
– Minden előadás végén kiosztottunk ajándékcsomagokat, melyek tartalma a feldolgozott témához kötődött. A hallgatók aktívan részt vettek az órákon, és a beszélgetésekből kiderült, hogy alapvetően szeretnének jobb életkörülményeket teremteni maguknak, ugyanakkor nagy szükségük van arra is, hogy valaki segítsen és irányt mutasson nekik. Bár az előadások befejeződtek, az iroda a hat családdal továbbra is tartja a kapcsolatot, s észrevehető a változás ezekben az otthonokban, tehát az előadások tényleg hasznosnak mondhatók. Úgy gondoltuk, ha legközelebb is sikerül támogatást szerezni, akkor ahelyett, hogy újabb családokat kapcsolnánk a projektbe, egy újabb programot készítünk a már bevont, hat családnak, mely valamennyire igazodna az általuk felvetett problémákhoz, és például írni, olvasni tanítanánk őket, valamint további fontos tudnivalókkal ismerkedhetnének meg – mondta Čović Ida.