A turizmus fejlesztési lehetőségeiről tartottak tegnap konferenciát Szabadkán, melynek központi témája az egészségturizmus és a palicsi fürdő fejlesztésének lehetősége volt. Almási Szilárd, önkormányzati képviselő szerint Palics fürdő ügye holtpontra jutott és „tulajdonos nélkül maradt”, ezért a Magyar Koalíció pártjai úgy döntöttek, hogy meg kell tenni az első lépést a megoldás felé, melyhez magyarországi szakemberektől kértek segítséget.
– Úgy vélem a konferencia nagyon hasznos volt, és bár szakmailag nem tekinthetjük megoldottnak a helyzetet, de legalább elindultunk az úton, és a jövőben is folytatni fogjuk ezt a fajta tevékenységet – jelentette ki Almási.
– Ez a lehetőség megvan, és ezt ki kell használni. Európában néhány éven belül a víz aranyat fog érni, s nemcsak a turizmus szempontjából. Nagyon fontos, hogy kielégítsük a külföldi turisták igényeit, de legalább ennyire fontos a hazai betegek egészségügyi ellátása, és gyógyfürdők adta lehetőségek hozzáférhetővé tétele, melyhez állami segítség kell. A konferencián megpróbáltuk áttekinteni a helyeztet és megtalálni azokat a módokat és lehetőségeket, összegyűjteni szellemi és anyagi forrásainkat, melyek által kimozdulhatunk a holtpontról. Ha csak Palicsot vesszük alapul, minimum 100 millió euró kellene ahhoz, hogy rendbe tegyük, de egyszerre ennyi összeg nem fog rendelkezésre állni, ezért részletekben és folyamatosan kell a fejlesztést véghez vinni. Most sikerült ehhez megtalálni a partnereket, és alkalom volt a tapasztalatcserére, ahol például Mórahalom polgármestere számolt be az ottani fürdő felfejlesztéséről – mondta Nagy.
Bánki Erik, a magyar országgyűlés Sport- és turisztikai Bizottságának elnöke a magyarországi tapasztalatokat, ismereteket osztotta meg az egybegyűltekkel a konferencián. Közép-Európában az elmúlt tíz év legsikeresebb egészségturizmus-fejlesztési programját Magyarország hajtotta végre a Széchenyi-terv keretébe foglalt fejlesztési programmal, mely 2001-ben indult el.
– A Pannon-medence a világ öt hévízlelőhelyének egyike. A termálvíznek több pozitív eleme is van, legismertebb a fürdők révén a szórakoztató- és egészségiparban betöltött szerepe és nem szabad megfeledkezni arról sem, hogy geotermikus energia is egyben, amivel üzemeltetni lehet ezeket a létesítményeket és a mezőgazdaságban is felhasználható például az üvegházak fűtésére, ami nagyon komoly tényező lehet a térség felfejlesztésében.
Mint elmondta, a Palicsi-tó és Szabadka fantasztikus lehetőségekkel rendelkezik természeti, kulturális és építészeti értékek szempontjából és minden feltétel adott, hogy egy sikeres turisztikai fejlesztés alapját képezze. Van termálvíz és a Nemzeti Beruházási Alapból is érkezhet támogatás, csupán ezeket a lehetőségeket még nem aknázták ki kellőképpen, de az Európai Uniónál is megpályázhatók bizonyos pénzösszegek. Már van egy turisztikai fejlesztési koncepció, de szükségesek további tervek, beruházások és tanulmányok is, valamint anyagilag a helyi önkormányzatoknak és az államnak is hozzá kell járulnia mindehhez. Ugyanígy nagyon fontos az önkormányzatok és Vajdaság közötti, valamint Vajdaság és Magyarország délalföldi térsége közötti együttműködés is.
– Ha van elszántság, támogatottság és partnerség, akkor Vajdaság lehet Szerbia legerősebb egészségturisztikai központja – jelentette ki Bánki.