2024. július 18., csütörtök

Meggondolta magát a tulajdonos?

Mégsem adják el a Bratsvót? – A szabadkai vagongyár sorsa továbbra is kérdéses
Február 18-a óta sztrájkolnak a Bratstvo munkásai (Molnár Edvárd felvétele)

A szabadkai Bratstvo Vagongyárban továbbra sem rendeződött a helyzet. Péntek délelőtt Saša Vučinić, Szabadka polgármestere tárgyalásokat folytatott az Agrobankkal egy hitelfelvételről, melynek segítségével a Bratstvóban újra megindulhatna a munka. A gyár megmentése mellett a szerb kormány is kiállt.

Bár a pénteki tárgyalás sikeres volt – hiszen a bank engedélyezné a hitelfelvételt és vállalná az adósságok átütemezését, mely mintegy 10 millió eurót tesz ki –, felröppent a hír, hogy Vladimir Delić, a vagongyár többségi tulajdonosa meggondolta magát a Bratstvo eladásával kapcsolatban.

Marko Skenderović, a sztrájkbizottság elnöke elmondta, május 11-én aláírtak egy előzetes adásvételi szerződést arról, hogy a belgrádi Metaleks vállalat tulajdonosa megvásárolná Delić tulajdonrészét, azonban ez az irat nem lett lehitelesítve, és azóta sem történt előrelépés az ügyben.

– Hétfő délelőtt tartunk egy gyűlést, melyre a gyár minden munkását várjuk. A gyűlés célja, hogy megbeszéljük, szeretnénk-e a továbbiakban is Delić vezetése alatt maradni és fizetés nélkül élni, vagy a gyár eladása mellett döntünk. Az sem kizárt, hogy a csődeljárást választják az emberek, mert talán még az is jobb, mint a jelenlegi helyzet. Öt hónapja nem kaptunk fizetést, négy éve nem fizetik a járulékokat, még mindig nem kaptuk meg 2005 és 2006 év elmaradt béreit, és hamarosan a betegkönyveket sem tudjuk lehitelesíteni – tudtuk meg Skenderovićtól.

A sztrájkbizottság elnöke szerint kicsi az esély rá, hogy a munkások továbbra is a jelenlegi tulajdonos vezetése alatt szeretnének dolgozni, de ha mégis emellett döntenének, követeléseikről továbbra sem mondanak le.

A február 18-a óta tartó sztrájkhoz a menedzsment is csatlakozott, de mióta Dušan Tešanovićot nevezték ki vezérigazgatónak, a vezetőség elfordult a dolgozóktól. A munkások attól félnek, a vezetőség ismét arra törekszik, hogy megtörje a sztrájkot, de Skenderović szerint erre nincs esély. Mint mondta, tanultak a hibáikból, s nem fogják hagyni becsapni magukat. 2005-ben négy hónapot tartott a sztrájk. Akkor a vezetőségnek sikerült néhány munkást rávennie, hogy napi ezer dinárért végezze el a munkát, ezzel megtörve a sztrájkolók egységességét.

Mint megtudtuk, a Vladimir Delić ellen tett feljelentésnek még mindig nincs eredménye. A munkások ismételten felszólították az illetékeseket, hogy járjanak utána az ügynek, adjanak rá magyarázatot, hogy mindeddig miért nem történt előrelépés és ki vagy mi áll a késlekedés hátterében.