2024. november 25., hétfő

Csődeljárás a November 29-ben

Az adósság kétszerese a vállalat értékének – A volt alkalmazottak még holnapig jelentkezhetnek a szakszervezetnél – A csődeljárás akár két évig is tarthat

Három sikertelen privatizációs kísérlet után május 22-én megindították a csődeljárást a szabadkai November 29. húsfeldolgozó üzemben. Az előzetes felmérés szerint a gyár adóssága kétszer akkora, mint az értéke. A csődeljárás megindítása utáni hatvan napon belül adhatók át a követelések.

A gyár vezetősége szerint a November 29. adóssága mintegy tízmillió eurót tesz ki, ami magába foglalja a szállítóknak, közvállalatoknak való tartozást és a munkások követeléseit, ami önmagában mintegy kétmillió euró. A csődeljárás után hatvan nappal kitűzik a tárgyalás időpontját, ez a November 29. esetében június 25-e, amikor is megalakul a hitelezőbizottság, azután várják az esetleges megkésett követelések benyújtását. Ezek alapján először felmérik a gyár adósságának nagyságát, amit a hitelezőbizottság a hitelezők gyűlésén elfogadtat, majd felbecsülik a gyár vagyonát, és eladásra kínálják. Ezt meghirdethetik nyilvánosan, vagy zártkörűen, illetve elárvereztethetik. Amikor a gyárat eladják, melynek becsült értéke 4-5 millió euró, a befolyt összegből kiegyenlítik a követeléseket. Első körben a hitelezőket fizetik ki, majd azokat a munkásokat, akik az utolsó egy évben a gyár alkalmazottai voltak. Minden egyéb adósságot csak ezután vesznek sorba.

Mintegy 1500 munkás rendelkezik bírói végzéssel, mellyel az elmaradt fizetéseket követelik, és további kétszáz munkás követeli a gyártól négy havi bérét.

Hugyi István, a szabadkai Önálló Szakszervezet alelnöke elmondta, hogy lehetővé tették a November 29. dolgozóinak, hogy követeléseikkel kapcsolatban meghatalmazást adjanak a szakszervezetnek, így a szakszervezet fogja képviselni a dolgozókat a csődeljárás után megmaradt összeg szétosztásánál, kifizetésénél. Eddig 1100 meghatalmazást adtak át, de már csak holnapig van lehetőség ennek benyújtására.

– Három fajta bejelentéssel, kérelemmel találkoztunk. Az egyik még 1998-ból származik, amikor a gyárban először indult meg a csődeljárás, a másik a tavalyi évre vonatkozik, vagyis az elmaradt bérek kifizetésére érkeztek igénylések és itt vannak azok a munkások, akik az utolsó pillanatig a gyárban dolgoztak és részvényesek voltak. Mivel minden benyújtott követelés után illetéket kell fizetni, a meghatalmazás által talán csökkenteni tudjuk ennek költségeit. Hogy a gyár eladása után pontosan hány munkás követelésének tudna eleget tenni, azt egyelőre nem lehet megmondani, mint ahogy azt sem, erre mikor kerül sor. A törvény szerint a csődeljárás egy évig tarthat, de ezt a határidőt legfeljebb kis vállalatok esetében lehet betartani. A November 29. esetében akár két vagy több év is lehet.

Előzőleg három befektető is érdeklődött a November 29. megvásárlása iránt, de amikor megtudták, hogy mekkora adósságai vannak a húsfeldolgozó üzemnek, elálltak annak megvételétől és kijelentették, csak a csődeljárás lefolyása után hajlandók megvásárolni a vállalatot. Hogy erre valóban sor kerül-e, még nem lehet tudni.

80 éves a Magyar Szó, Magyar Szó Online kiadás