2024. július 18., csütörtök

Éhségsztrájk a Bratstvóban

Ha nem születik döntés, még radikálisabb eszközökhöz folyamodnak a munkások

Tegnap délelőtt 10 órakor a szabadkai Bratstvo Vagongyár huszonhat munkása éhségsztrájkba kezdett. Döntésük nem volt előre megtervezett, tegnap határoztak így, miután értesítették őket, hogy a belgrádi találkozó, melyen a gyár további sorsáról tárgyaltak volna, elmarad és ma délután tartják meg. A munkások megelégelték a hitegetést és halogatást, ezért szánták rá magukat az éhezésre.

Marko Skenderović, a sztrájkbizottság elnöke, aki maga is csatlakozott az éhségsztrájkot kezdeményezőkhöz, lapunknak nyilatkozva elmondta, hogy a nap folyamán várhatóan további dolgozók is csatlakoznak az éhségsztrájkhoz, és mindaddig nem hagyják abba, míg döntés nem születik. Kérdésünkre, hogy milyen eredményt várnak a sztrájk e radikális formájától, valamint, ha negatív döntés születik a Bratstvóval kapcsolatban, felhagynak-e az éhségsztrájkkal, Skenderović így válaszolt:

– Nem akartunk tovább várni, ezért kezdtünk bele az éhségsztrájkba. Azt hiszem, eleget vártunk már. Ez még csak a kezdet és minden a tárgyalás kimenetelétől függ. Hónapok óta nem kaptunk fizetést, hónapok óta éhezünk. Amíg tart az éhségsztrájk, végig a gyárban fogunk tartózkodni, addig sem leszünk a családtagjaink terhére, és akkor sem hagyjuk abba, ha kedvezőtlen döntés születik, sőt akár még radikálisabb eszközökhöz fogunk nyúlni, ha kell.

A Bratstvo Vagongyár sorsáról elméletileg ma kellene dönteniük az illetékeseknek. A gyár helyzete még mindig nagyon összetett, de a figyelem továbbra is Vladimir Delićre, a jelenlegi többségi tulajdonosra, a gyár megvétele iránt érdeklődő Živojin Radivoljevićre, a Metaleks vállalat tulajdonosára és az Agrobankra irányul. A banknak bele kell egyeznie az adósságok átütemezésébe és jóvá kell hagynia egy új hitelfelvételt, amiből újra be tudnák indítani a Bratstvót. Ez legalább négy-öt millió eurót jelent.

– Ha hamarosan nem születik megállapodás, a sztrájkoló munkások vagy radikálisabb eszközökhöz nyúlnak vagy csődbe megy a Bratstvo – nyilatkozta néhány napja Hugyi István, a szabadkai Önálló Szakszervezet alelnöke, majd folytatta: – Elmondható, hogy Delić együttműködő volt, amikor szóba került a gyár eladása, majd felröppent a hír, hogy mégis meggondolta magát, de néhány nappal ezelőtt újfent kijelentette, hogy továbbra is el akarja adni a tulajdonrészét, a Metaleks pedig továbbra is meg akarja azt vásárolni, tehát csak hitelesíteni kell a szerződést a bíróságon. Jelen pillanatban a bankra és az államra várunk.

Amint az Agrobank jóváhagyja a hitelfelvételt, és az állam a polgármester és a Metaleks kérvénye alapján átütemezi az adósságokat és leírja a kifizetetlen járulékokat, ami mintegy hárommillió eurót tesz ki, előrelépés lehet az ügyben.

Kasza József, az Agrobank igazgatója elmondta, hogy a tárgyalások folyamatban vannak, de mivel több millió euróról van szó, minden lépést alaposan meg kell fontolni, mielőtt jóváhagyják a hitelt.

– Még mindig keressük a megoldást, hogy a bank hogyan és milyen mértékben tudja ezt a vállalkozást felkarolni. Az Agrobank eddig három és félmilliót hitelezett a Bratstvo volt tulajdonosának. Ezt valakinek ki kell fizetnie, vagy biztosítékot kell adnia, hogy a bank ezt az összeget visszakapja. Továbbá olyan programot kell az új tulajdonosnak benyújtania, amiből kitűnik, hogy a gyár életképes és hosszú távon nyereséges tud lenni.

Kasza úr kiemelte, hogy mindent megtesz azért, hogy a Bratstvót talpra állítsák, mert szerinte nagy gazdasági potenciál rejlik benne és ígéretesnek tűnik a program, ami által ez megvalósulna.