– A mostani beszélgetés a decemberi folytatása, melynek témája Szabadka művelődéspolitikája, kulturális élete napjainkban, és mindazok a dolgok, melyek a várost az Európa felé vezető úton előbbre viszik. Ez egy jó alkalom arra, hogy nyíltan, őszintén beszélgessünk a problémákról és lehetőségekről, mely az első lépés a megoldás felé. A kommunikáció az egyetlen mód, hogy felismerjük a dolgok lényegét, hogy mit takar az Európa felé vezető út, és hogy rájöjjünk, merre tart Szabadka kulturális élete – nyilatkozta Branislav Filipović, az alapítvány munkatársa.
A beszélgetésen Boško Kovačević politológus szerint a művelődéspolitika szorosan kapcsolódik a város fejlesztéséhez, mely magába foglalja az intézmények összekapcsolását, közös projektumokban való részvételt, a tartós értékek felismerését.
– Az Európa felé vezető út egy nagyon átgondolt művelődéspolitikai koncepció kidolgozását és a modernizációt is megköveteli. Fontos szerepe van a politikai szereplőknek, az anyagi háttérnek, az állam támogatásának, és át kell gondolni, mit is értünk az állandóan hangsúlyozott multikulturalizmus és interkulturalizmus alatt, melyet nem szabad nemzeti alapokra helyezni.
Ljubica Kiselički a polgármester oktatási és művelődési tanácsadója, kiemelte, az önkormányzatnak mindenképpen ki kell dolgoznia egy stratégiát és teret adni a multikulturális eseményeknek is, melyből mindenki kiveszi a részét.
– Sajnos nagyon sok területen, például az oktatás, kommunikáció, kultúra terén is egyfajta töréssel kell szembenéznünk, és nagyon fontosnak tartom, hogy már az iskola szintjén megtegyük a megfelelő lépéseket és felállítsuk a megfelelő értékrendszereket. A művelődésre Szabadka költségvetésének 8,8 százalékát fordítják, mely 353 millió dinárt tesz ki. Ebből támogatjuk a legnagyobb kulturális eseményeket, az intézményeket és további tizennégy kulturális egyesületet. Sajnos túl sok minden van a költségvetés terhén, és nem jut mindenre elég pénz.
A megjelentek több problémát is felvetettek a beszélgetés során. A művelődéspolitika kapcsán kiemelték, hogy nincsenek sem megfelelő modellek, sem kritériumok a kidolgozásához, és nincsenek megfelelő művelődési törvények sem, így a problémák egy részét nem lehet megoldani. Nehezményezték, hogy a kulturális intézmények, szervezetek között nincs kommunikáció és rámutattak a városok közötti együttműködés fontosságára is. A fiatal felszólalók kiemelték, hogy olyan programokat kellene szervezni, ami vonzza és itt tartja a fiatalokat, arra is felhívták a figyelmet, hogy a fiatal tehetségeknek, zenekaroknak nincs hol bemutatkozniuk, nincs hely, ahol felléphetnének. Egyesek szerint Szabadkán nem elég élénk a turizmus, ezért más országok felé is nyitni kellene és a helyi eseményeket külföldön is meghirdetni, továbbá az embereket nem eléggé tájékozottak a kulturális eseményekről, míg a mozik, színházak üresen állnak.