Az új vásárcsarnok szükségességéről, mely a jelenlegi Tejpiacot váltaná fel, már többször is hallhattunk az elmúlt hónapokban, de igazi előrelépés alig történt az ügyben. A Szabadkai Piacok Közvállalat egyik legnagyobb projektje mindenképpen ez lesz, de a jelenlegi gazdasági helyzet egyelőre nem engedi meg, hogy komolyabb lépéseket tegyenek a megvalósítás felé.
Bodrogi Béla, a közvállalat igazgatója elmondta, hogy a Szabadkai Vásárcsarnok megépítése a középtávú fejlesztési terveik közé tartozik, de várhatóan már a hónap végére elkészülnek a tervrajzok és a szükséges dokumentációk, amelyek költségét a vállalat saját maga állja.
– Bár a tervek meglesznek, közel sem egyszerű a helyzet, hiszen a másik nagy tervünk, hogy a Nagybani piacnak is találjunk, kialakítsunk egy állandó, végleges helyet. Számításaink szerint a vásárcsarnok mintegy 9–10 millió euróba kerülne, melyhez a vállalatnak nincs elég tőkéje, és a hitelfelvételhez sem alkalmas az idő, ezért mindenképpen szükségünk van a Nemzeti és a Tartományi Fejlesztési Alap támogatására is, és természetesen uniós pénzeket is megpályázunk majd – tudtuk meg Bodrogitól.
A terveknél törekedtek a piac tradicionális jellegének megőrzésére, ugyanakkor a hazai és külföldi tapasztalatokat is figyelembe vették, s ennek megfelelően próbálták vázolni a terveket, hogy a vásárcsarnok az európai uniós szabványoknak és a HACCP élelmiszerbiztonsági szabványnak is megfeleljen.
Míg a Tejpiac jelenleg négy és fél ezer négyzetméteren fekszik, az egy szintes, fedett Szabadkai Vásárcsarnok mintegy hat és fél ezer négyzetméter alapterületű lenne és a Tolsztoj utca valamint a Komor és Jakab tér között helyezkedne el, vagyis szinte a jelenlegi piac közvetlen közelében. A vásárcsarnok az ott lévő épületek helyére kerülne. Ez tehát azt jelenti, hogy az utca néhány épületét meg kell vásárolni, majd lebontani, emellett pedig teljesen új infrastruktúrát is ki kell építeni, melybe már a megfelelő klimatizáció is beletartozik. Az árusok továbbra is asztalokról kínálnák portékáikat, lennének hűtők a tej- és hústermékek tárolására, amely mellett raktárhelyiségeket is kialakítanának. Körben pedig délután is működő üzlethelyiségek várnák a vásárlókat, amikor maga a piac már bezárt. A vásárcsarnok megépülésének előfeltétele többek között az is, hogy a város megoldja a vízvezeték- és szennyvízhálózat valamint a környező utak és utcák kiépítését. A Tejpiac helyén újabb parkolóhelyeket és zöld övezetet alakítanának ki.
– Bár ez egy nagy beruházás lesz, és sokkal korszerűbb, minőségesebb feltételek mellett fog működni a piac, ami nem jelenti azt, hogy sokkal magasabb lesz a helypénz, mint most, bár természetesen az új vásárcsarnok gazdasági kategóriát képez és mindenképpen úgy kell kialakítani, hogy nyereségesen működjön. A vásárcsarnok megépülése attól függ, sikerül-e pénzeszközöket szerezni hozzá, és ha igen, mikor. A városvezetés és a pártok részéről mindenképpen kaptunk erre ígéretet. Én remélem, hogy választás előtt, alatt és után is betartják a szavukat – emelte ki Bodrogi Béla.