A költségvetés átütemezése és a támogatások hiányában csak december 31-éig tudják biztosítani a 650 ebédet a Népkonyhán, s ezt is csak úgy tudták megoldani, hogy lecsökkentették az adagok nagyságát. A szabadkai Vöröskereszt és az önkormányzat jelenleg is azon fáradozik, hogy az ebédre jogosultak száma a következő évben is megmaradjon.
Az egész évben dolgozó Népkonyha a két hónapos nyári szünet után, melynek során szárazélelmiszer-csomagokat osztottak szét, ma újra főtt étellel várja a rászorulókat. Ötszáz ebédet az önkormányzat, százötven ebédet pedig különféle támogatások révén a Vöröskereszt biztosít.
Szénási Oszkár, a város szociális ügyekkel megbízott tanácsosa elmondta, hogy bár egyre többen jelentkeznek a Népkonyhára, az állami költségvetés átütemezése miatt a városi költségvetést is harminc százalékkal csökkentették, amely kihat a Népkonyhára is. Ugyanakkor Pece Mihály, a Vöröskereszt titkára arról számolt be, hogy a szervezethez érkező állami pénzeszközöket csökkentették és rendszertelenül folyósítják, a vállalatoktól érkező támogatások pedig megszűntek.
– Nehéz helyzetben vagyunk. Először arra gondoltunk, hogy helyi közösségenként tíz-tíz személyt kihúzunk a listáról, de végül is úgy hidaltuk át a helyzetet, hogy lecsökkentettük az adagok nagyságát, így továbbra is hatszázötven ebédet tudunk szétosztani. Természetesen senki sem fog éhen maradni. A Vojput vállalat az év végéig továbbra is ötven ebédet tud biztosítani, de pillanatnyilag másra nem számíthatunk. Ezúton szeretném megkérni mindazokat a vállalatokat, akiknek lehetőségük van segíteni, hogy támogatásukkal járuljanak hozzá a Népkonyha működtetéséhez. Nagyon fontos lenne, hogy a felhasználók száma ne csökkenjen, hiszen ezer ebédet is gond nélkül szét tudnánk osztani, ha lenne rá megfelelő anyagi keret. Mi mindent megteszünk, hogy továbbra is eleget tegyünk vállalt kötelezettségünknek, de pillanatnyilag nem tudunk konkrét ígéreteket tenni a jövő évre vonatkozóan – mondta a titkár.
Az önkormányzat a probléma megoldására további negyvenezer dinárt fordít majd havonta a Népkonyhára, melyből a megfelelő napi kenyérszükségletre is jut majd.
– A költségvetés átütemezése után harminc százalékkal csökkennek az eszközeink, és az eddigi nyolcvannyolcmillió dinár helyett jövőre csupán hatvankétmillió áll majd rendelkezésre, amit a szociális védelemre tudunk fordítani. Nem tudjuk, hogyan tudunk ebbe a keretbe beleférni és egyelőre a minisztériumban sem tudták megmondani, hogyan oldhatnánk meg a problémát. Megpróbáltunk a külföldi humanitárius szervezeteknél támogatást szerezni, de azzal utasítottak vissza, hogy a pénzhiány oka a társadalomban végbemenő tranzícióból ered és pillanatnyilag nincsenek abban a helyzetben, hogy nagyobb összegű segélyt folyósítsanak Szerbiának. Mindenképpen arra törekszünk, hogy a városi költségvetésből továbbra is támogatni tudjuk az ötszáz ebédet – jelentette ki Szénási.
A Népkonyhára éves szinten mintegy tizenhárommillió dinárt fordítanak, melynek költségeit a Vöröskereszt és az önkormányzat közösen állja. A programba huszonhárom helyi közösség rászorulói vannak bekapcsolva és tizenegy elosztóhelyen történik az étkeztetés. Ha nem sikerül megfelelő hosszú távú anyagi támogatást találni, a rászorulók egy részét kénytelenek lesznek törölni a listáról, pedig legtöbbjüknek ez az egy ebéd az egyetlen étkezési lehetőségük.