2024. július 19., péntek

Életet adnak vissza és őriznek meg

A sürgősségi ellátásról tartanak tanácskozást a hétvégén Szabadkán mintegy 250 szakember részvételével

Tegnap kezdődött meg Szabadkán az a háromnapos, országos szintű, nagyszabású tanácskozás, amelyen külföldi szakemberek részvételével a sürgősségi ellátásról tárgyalnak. A tanácskozáson, amelyet a Szerb Orvosi Társaság szervez az egészségügyi és tudományos minisztérium támogatásával, a szerbiai sürgősségi orvosok mellett részt vesznek a tanácskozáson osztrák, szlovén, montenegrói, macedón és boszniai szakemberek is. A vasárnapig tartó kongresszus egyik legfontosabb témája az újraélesztés, amely során egy új módszert, illetve egy új gyógyszert is bemutatnak majd.

Dr. Kornelija Jakšić Horvat, a tanácskozás szervezőbizottságának elnöke, illetve a szabadkai Mentőállomás főorvosa a tegnapi sajtótájékoztatón kiemelte, hogy külön büszkeség számukra, hogy a kongresszusnak Vajdaságban elsőként Szabadka adhat otthont. Elmondta, mintegy 250 szakember részvételére számítanak.

– Az előadások mellett műhelymunkára is sort kerítünk, vagyis az új ismeretek után a kollégáknak lehetőségük lesz arra, hogy gyakorlati tudást is szerezzek ezekről a dolgokról – mutatott rá a doktornő.

A tanácskozás résztvevői az újraélesztés új módszerével is megismerkedhetnek majd. Dr. Tatjana Rajković, a Szerb Orvosi Társaság sürgősségi ellátással foglalkozó szakcsoportjának elnöke elmondta, ez az új módszer a terápiás hipotermián, vagyis a terápiás hűtésen alapszik és egy bécsi orvos mutatja majd be.

– A sürgősségi ellátásnak az egyik jelentős mozzanata az elsősegélynyújtás, ide tartozik az újraélesztés is, váratlan haláleseteknél. A mi feladatunk, hogy az ilyen esetekben, amíg lehetséges, visszahozzuk az életfunkciókat. Segítségünkre vannak a gyógyszerek, illetve a fizikai módszerek is. Az új módszer szerint, ha a test hőmérsékletét egy fokkal sikerül csökkentenünk, 6 százalékkal csökken az agykárosodás is a szívmegállás után. Vagyis küzdenünk kell minden egyes életért, illetve az agyfunkciók megőrzéséért – mutatott rá Tatjana Rajković, majd hozzátette: – Ezt a módszert egyelőre nem alkalmazzák Szerbiában sehol, egyedül Kamenicán alkalmaznak hasonló technikákat – mondta.

dr. Milan Božina, a kongresszus egyik szervezője kiemelte, a sürgősségi ellátásban résztvevőknek rendelkezniük kell minden olyan tudással, amit bármilyen helyzetben használniuk kell, vagyis a mentőautók tulajdonképpen mozgó kórházak. Kiemelte, az elmúlt időszakban országos szinten azon dolgoznak, hogy javítsák a mentőállomások körülményeit, ugyanis hosszú évekig erre nem fordítottak gondot, mégis a sürgősségi ellátástól függhetnek emberi életek. Egyre nagyobb hangsúlyt kap a sürgősségi ellátásban résztvevő szakorvosok folyamatos képzése is. Ezt szolgálja ez a háromnapos tanácskozás is.