2024. november 25., hétfő

Még fenyeget a válság

Van fűtés, de még mindig bizonytalan a helyzet

Saša Vučinić,Szabadka polgármestere tegnap bejelentette, hogy az energetikai krízis miatt kialakult helyzet még mindig fenyeget, attól függetlenül, hogy a Németországból érkező gázkészletből a hétvégéig minden fogyasztónál sikerült beindítani a fűtést és stabilizálni a helyzetet.

– Egyelőre még mindig csak a prioritást élvező objektumokban tudunk fűtést biztosítani, az ipar azonban továbbra is gondot jelent – mondta a polgármester. Azt javasolták a vállalatoknak, hogy az elmúlt napokhoz hasonlóan továbbra is számoljanak azzal, hogy alternatív tüzelőanyaggal kell megoldani a fűtést, mert a gáz folyamatos biztosítása nem a várostól függ. A krízis idején hozott intézkedések továbbra is érvényben vannak.

Jelenleg minden egyéni fogyasztónál működik a gázfűtés és óránként mintegy nyolcezer köbméter gáz az átlagfogyasztás, ám ennél a hőmérsékletnél a tizenegyezer köbméter lenne a normális. Ez a fogyasztás az ipart nem foglalja magában.

– Nagyon fontos, hogy takarékoskodjunk a meglévő gázmennyiséggel, hogy az minél tovább kitartson – kérte a polgárokat Grgo Horvacki, a Szabadkai Gázművek igazgatója.

Bár a rendszer beindítása zökkenőmentesen folyt, egy csapat állandó készenlétben áll, hogy elhárítsa a jelentkező hibákat. A munkálatok folyamán mintegy 200 szabályozót is ki kellett cserélniük, hogy a gáz ismét eljusson a fogyasztókhoz.

A Távfűtőművek jelenleg is kombináltan használja fel a fűtőanyagokat, a pakurát és a gázt. Az elmúlt napokban sikerült pótolniuk az elhasznált pakuramennyiséget, így ha ismét megszűnne a gázszolgáltatás, akkora készlettel rendelkeznek, hogy a következő hét napra tudnák biztosítani a zavartalan fűtést. Nenad Stanković, a szabadkai áramszolgáltató igazgatója elmondta, hogy az elektromos rendszer továbbra is stabilan működik, és péntek óta folyamatosan csökkent a felhasznált villamos energia mennyisége, s ameddig van gáz, addig az elektromos rendszert sem fenyegeti összeomlás, de ismételten felhívták a polgárok figyelmét, hogy ésszerűen használják a elektromos energiát.

Az energetikai krízis idején a Fidelinka Pékség és a szabadkai Tejgyár is zavartalanul működött, amit továbbra is fenn tudnak tartani. A problémát a nagyobb gyárak jelentik, ahol most indulna be a termelés, de a szünetelő fűtés miatt nagy veszteségek érhetik őket.

A polgármester Bojan Pajtić támogatását kérve az energiaügyi minisztériumhoz fordul azzal a kezdeményezéssel, hogy a januárban elhasznált villanyáramot a decemberi, alacsonyabb kék tarifán számolják el, hiszen a polgárok nem tehetnek a kialakult helyzetről és kénytelenek voltak több áramot fogyasztani.

80 éves a Magyar Szó, Magyar Szó Online kiadás