2024. július 20., szombat

Vágás után facsemeték

A Tőzegbányánál kivágott fenyőfák helyére 3 ezer kisfát ültettek

A Vajdasági Erdőgazdaság Palicson, a Tőzegbányánál többéves erdőt szeretne kialakítani, így az év elején megkezdte a fák kitermelését, melyek helyébe a napokban mintegy 3 ezer facsemetét ültetett. Mint azt Takács Mártá tól, a Vajdasági Erdőgazdaság igazgatónőjétől megtudtuk, ahhoz, hogy a vállalat a külföldi elvárásoknak megfeleljen, vagyis szabványt kapjon, szükség van arra, hogy ezt megtegyék. A nemzetközi elismervény megérkezését a hónap végére várják.

– A múlt héten kedden végeztük a facsemeték telepítését azon a területen, ahol januárban kitermeltük a fenyőfákat. Egyhektáros területről van szó a Tőzegbánya mellett. Háromezer facsemetét, fiatal fenyőfákat ültettünk, amelyek konténeres növények, tehát teljesen fejlett gyökérzettel rendelkeznek. A Szabadka–Horgos-homokpusztán is egy új ültetési technológiát alkalmazunk, amely a Deliblátói-homokpusztán már jó eredményeket mutatott. Polimerekkel, vagyis hidrogéllel vonjuk be a gyökérzetet, mielőtt elültetjük. Ettől az elkövetkező 4 évben a gyökérzet a nedvességet magában tartja.

– Tudni kell, hogy a homokpusztán egész extrém feltételek uralkodnak, ami gondot okoz a telepítésnél. Nyáron, amikor nagy melegek vannak, kiégnek a növényeink, ugyanis a homokon 5–10 fokkal melegebb van, mint más területeken. Sajnos ilyenkor a locsolás sem jelent megoldást. Kecskeméti látogatásunk során találkoztunk először ezzel a technológiával.

– Az új technológia a fák növekedésére, fejlődésére is kihat?

– Természetesen, ugyanis ha a növény ültetés után megmarad, és rendszeresen nedvességet kap, sokkal könnyebben és gyorsabban fejlődik. Minden növény az első években alkalmazkodni próbál az új környezetéhez, a konténeres növények már könnyebb helyzetben vannak, hiszen fejlett gyökérzettel kerülnek az új helyükre. A nedvességre azonban mindeképpen szükség van, hiszen a homokos talaj, még ha nagy eső esik is, nagyon gyorsan átengedi a vizet. A fiatal növényeknek pedig a kezdeti időszakban nagy szükségük van a nedvességre, hogy egészséges növénnyé fejlődjenek, és egy jó erdőt tudjunk kialakítani azon a területen, ahol ültetünk.

Belső ellenőrzést is végzünk. A szeptemberi–októberi hónapban körbejárjuk azokat a területeket, ahol a vállalat az elmúlt vegetációban ültetett. Ilyenkor megvizsgáljuk, hogyan fejlődnek a növények. Az elmúlt évben az elültetett fák 90 százaléka megmaradt, ami nagyon jó eredmény.

Mikor a legmegfelelőbb elültetni ezeket a fákat?

– Az ültetési idény októberben kezdődik, és a komolyabb fagyokig tart, illetve februártól legkésőbb április közepéig lehet még ültetni. A lombhullató fákat előbb el kell ültetni, a fenyő- és tujafajták április közepéig ültethetők. Habár az idén a vegetáció, ahogy a terepen tapasztaltuk, mintegy 20 nappal hamarabb indult, mint szokott, így ehhez alkalmazkodnunk kell. Lényegesebb különbség a tavaszi és az őszi ültetés között tulajdonképpen nincs, a legfontosabb, hogy a fa ültetés után megkapja a kellő nedvességet.

Most egy időre szünetelnek a favágással?

– Igen. A fenyők kivágását tavasszal és ősszel végezzük. Általában áprilisban már lehet tudni, hogy hány százaléka marad meg a facsemetéknek, és mennyit kell pótolni. A következő idényben pedig meglátjuk, hogy mekkora területen végezzük a kitermelést és a telepítést. A fakitermelés folyamatos, összesen 10 hektáros területen vágjuk ki a fákat, ahol fokozatos újratelepítést tervezünk.

Mivel hamarosan megkezdődik a kirándulási idény, és az emberek a majálist is az erdőben töltik, remélem, értékelni fogják az új facsemetéket, és vigyázni fognak rájuk. Mivel az újratelepítés évekbe telik majd, fontos, hogy a lakosság is segítse a munkánkat.

Mennyi idő kell, hogy egy facsemetéből felnőtt fa legyen?

– Mintegy 10 évre van szükség, hogy egy facsemete komolyan észrevehető fenyővé fejlődjön. Néhány éven belül, ha megkapja mindazt, ami szükséges a fejlődéséhez, egészséges fává tud fejlődni. A fenyő élettartama 80 év, nem mondható, hogy gyorsan fejlődik, mint például a nyárfa, aminek az élettartama 20–25 év, míg érett tölgyről 150 év után beszélhetünk. Vagyis egy közepes élettartamú fáról van szó, és 15–20 évre van szükség, hogy újra erdőt alkossanak – tudtuk meg Takács Mártától.