2024. július 20., szombat

Az igazgató válasza

Még egyszer a Szabadkai Piacokról

– Felháborodásomat kell kifejeznem, hogy egyáltalán egy ilyen névtelen levél megjelenhetett a Magyar Szóban, főként, hogy a cég is és én is a nevem adtam az előtte megjelent interjúhoz – magyarázta Bodrogi Béla, a Szabadkai Piacok Közvállalat igazgatója, majd folytatta: – Az mögött, amit mondtam, tények állnak. Elsősorban kikérem a magam és a cégem nevében is, hogy megvettük volna az ISO 9001:2000-es tanúsítványt. Komoly hat és félhónapos munka áll mögötte. Nem véletlenül választottuk a németországi TÜV céget, amelyik nagyon szigorú. Ha a szabványt megadják, folyamatos ellenőrzés alá vetik a vállalatot, amelyik, ha nem tartja be az előírásokat, nemcsak, hogy megvonják tőle a tanúsítványt, de komoly büntetést is kiszabnak rá.

Sajnos valóban csökkent az elmúlt időszakban a vásárlóerő, de a gazdaság hanyatlásáért nem mi felelünk. A kapacitásunk kihasználtsága piactól függően 90–96 százalék.

A Szabadkai Piacok közvállalat, amelynek Szabadka község az alapítója. A vállalatunk működési alapja az éves terv, amit az igazgató- és a felügyelőbizottságnak, illetve a községi képviselő-testületnek is el kell fogadnia. A Szabadkai Piacok nem a községi költségvetésből gazdálkodik. De mint közvállalat, kötelesek vagyunk elszámolni minden dinárral a képviselő-testület előtt. Vagyis a munkánk nyilvános. A bevételünknek több mint 40 százalékát visszafordítjuk a piacok felújítására. A cégünk megalakulása, 2001 óta a beruházások összege megközelíti az 50 millió dinárt. Vagyis ezen az összegen nem egy használt, 30 éves gépkocsit lehetne vásárolni, hanem több új járművet.

Az áraink minden alkalommal a községi Hivatalos Lapban jelennek meg. A törvény szabályozza, hogy mikor és milyen mértékű emelést lehet kieszközölni. Volt olyan időszak, amikor 2 és fél évig nem korrigáltuk az árakat.

A Tejpiacon jelentős pénzösszegeket ruháztunk be a tetőszerkezetbe. A virág- és tojásárusoknál is tetőt szereltünk fel. Az iparos részen, ahol az üzlethelyiségek vannak, az egész tetőszerkezetet kicseréltük. Még a gyümölcsárus részen az első és a hatodik sort érintő tetőteret kell megoldanunk. A tetőszerkezet középső részét megemeltük, majd pedig a bérlők kérésére ventilátorokat szereltünk fel.

A mellékhelyiség használatát illetően: igaz, hogy 20 dinárt kell fizetni érte, ám a bérlőinknek különböző kedvezményeket adtunk, de sajnos kevesen élnek ezzel.

Folyamatos kapcsolatban vagyunk a Parking Közvállalattal, hogy kedvezményeket adjuk a bérlőinknek. Mindenki, aki felmutatja piacigazolványát a havi bérlet kiváltásakor, engedményt kap. Az idén további megoldásokat igyekszünk kieszközölni. De sajnos a parkoló díját nem mi határozzuk meg.

A piac változatossága szerintem nem gond, minél több mindent lehet venni, annál jobb. A piaci rend szabályozza, mit hol lehet árulni, a felügyelőség korlátozza, mit mi mellett lehet tartani a pulton.

A kérdőívekkel egy hónapig járták az alkalmazottaink a piacokat. Bérlőink közül 319-en töltötték ki a kérdőívet, ezt dolgoztuk fel, és a megjegyzéseket tudomásul vettük. Amelyik kérésnek lehetett, mindjárt eleget tettünk, illetve volt, amit az idei éves tervbe iktattunk be. A válaszadók 80 százaléka elégedett a Szabadkai Piacok szolgáltatásaival. Az elégedettségi skálán 4,1 pontot kaptunk.