2024. július 18., csütörtök

Újrahasznosított hulladék

Bárki elviheti az összegyűlt műanyag palackokat a Recikplast újrahasznosító üzembe

Szabadkán már évek óta folyik a különböző nyersanyagok és gyári hulladékok gyűjtése, feldolgozása és újrahasznosítása, amit az Intercord vállalat végez. Jelentős szerepük van a környezet megóvásában, együttműködnek szinte minden nagyobb gyárral és vállalattal, sőt még az iskolákkal is, s egyben a környezet megóvására is igyekeznek felhívni a figyelmet. Radomir Perintől, az Intercord igazgatójától tudtunk meg néhány részletet a vállalat működéséről és a munkafolyamatokról.

– Az elmúlt öt évben vezető szerepünk lett az újrahasznosítás terén. A vállalatot 1990-ben alapítottuk, azelőtt ugyanis vulkanizálóként működött. Kezdetben csak fém alapú nyersanyag feldolgozásával foglalkoztunk, de felismertük az újrahasznosítás jelenetőségét, és néhány évvel később áttértünk a szekundáris nyersanyag feldolgozására is. A szekundáris nyersanyag alatt mindazt a hulladékot értem, mely gyártás közben keletkezik a gyárakban. Ez lehet fém, papír, fa, üveg, gumi, vagy műanyag. Előzőleg több céggel is kapcsolatban álltunk, így a nyersanyagokat a nagyobb vállalatokban gyűjtöttük össze. Az érdeklődő vállalatok száma pedig egyre növekszik, aminek nagyon örülök.

Látva, hogy a legtöbb hulladék műanyagból van, ennek az újrahasznosítására fektettek nagyobb hangsúlyt, s az Intercordon belül megnyitották az Újrahasznosító Központot, valamint a Recikplast újrahasznosító üzemet, melyet korszerű technikával és gépekkel szereltek fel, és megkezdték a műanyaghulladék feldolgozását. Nemcsak a vállalatok és az iskolák vehetnek részt az újrahasznosításban, bárki összegyűjtheti és eljuttathatja a műanyaghulladékot, ami a háztartásában összegyűlik, és az Intercord juttatás fejében átveszi tőle.

– Tavasszal tervezzük a következő gyűjtőakciót Szabadkán. Az emberekben kezd kialakulni a környezet tudatos megóvásának igénye, s egyre többen eljuttatják hozzánk a háztartásukban összegyűlt üdítő italos és ásványvizes üvegeket, egyéb hulladékot. Főleg a gyerekeknek érdekes a gyűjtés, mert meglátogathatják a feldolgozó üzemet, láthatják a gépeket és a munkafolyamatokat.

A Recikplastban mindenféle alapanyagú hulladékot feldolgoznak, fóliákat, műanyagot, sztreccsfóliát, műanyagládákat, üdítőitalos üvegeket, kivéve a pvc-t. Az üzemben jelenleg négyszáz kilogramm műanyagot tudnak feldolgozni óránként, de szeretnék a rendszert tovább bővíteni, és az új gépek segítségével óránként akár egy tonnányi műanyagot is fel tudnak majd dolgozni.

A munkafolyamat több fázisból áll. Először is össze kell gyűjteni a hulladékot, majd fajta, minőség és szín szerint szétválogatni, amit a munkások végeznek. Bizonyos anyagoknál préselést is végeznek. A válogatott hulladék egy szalagra kerül, majd a daráló részbe, mely apró darabokra őrli. A darabkákat ezután átmossák, szárítják, és előkészítik a regranulációra. A munkafolyamat végén keletkező termék egy részéből műanyaglapocskákat készítenek, a többi regranulátumot pedig továbbítják más hazai és külföldi vállalatoknak, melyek újra feldolgozzák azt.

A vállalat célja, hogy ők is mielőbb belekezdhessenek bizonyos termékek gyártásába, hogy az újrafeldolgozott műanyagot ne nyersanyagként szállítsák ki, hanem kész termékként forgalmazzák külföldön.

Fotó: Molnár Edvárd