2024. július 20., szombat

Regionális határátkelőt

A királyhalmiak és az ásotthalmiak is összekötnék a két települést

A két birkapásztor gyakran találkozik. Beszélgetnek, kártyázgatnak, évek óta. A történetben nincs is semmi különös, csak az, hogy egyikük az Európai Unióban, másikuk pedig Vajdaságban él. Lakhelyük pedig csupán néhány száz méterre található egymástól. Ásotthalom és Királyhalma között a nyolcvanas évek végén és a kilencvenes évek elején alkalmanként létezett határátkelő. A háborús idők óta azonban megszűnt. Mégis mindkét oldal lakói szükségét érzik egy határátkelő megnyitásának a két település között.

– Ásotthalmán dolgozom. Még azt is el tudnám képzelni, hogy Királyhalmáról járjak át dolgozni, ha lenne határátkelő, ugyanis kevesebb mint 5 kilométert kell utazni, vagyis közelebb van a munkahelyem Királyhalmáról, mint Domaszékről – emelte ki Katona Nándor.

Osztrogonác Simon, a királyhalmi helyi közösség vezetőségének tagja elmondta, hogy a negyvenes években Királyhalom és Ásotthalom tulajdonképpen egy falu volt. A testvéri kapcsolatot a két település a mai napig tartja.

– Közeli rokonok vannak egyik-másik oldalon. A rövid ideig működő határátkelő, ami alkalmanként egy-egy napot jelentett, arra volt jó, hogy a falurendezvényekre ellátogathassanak a határ másik oldalán élő lakók is. A határnak akkor ez volt a funkciója. Ma nekünk már más célból kell, hogy könnyebben és gyorsabban át tudjunk menni Magyarországra – emelte ki Osztrogonác Simon. Rámutatott, hogy mivel a határ mindkét oldalán a polgárok határátkelőt szeretnének, illetékes szerveknél kezdeményezték a két település vezetői az átkelő kialakítását. Olyan regionális határt szeretnének Királyhalom és Ásotthalom között, mint amilyen a gyálai, vagy a bajmoki határátkelő.

Katona Nándor elmondta, hogy polgári megmozdulásnak köszönhetően, az ásotthalmi polgármester kapcsolatba lépett Becsey Zsolt brüsszeli parlamenti képviselővel, ugyanis olyan információk keringtek, hogy a határátkelő megnyitásához Brüsszel beleegyezése szükséges. Mint kiderült, a két ország, vagyis Szerbia és Magyarország közötti megállapodás dönt ebben a kérdésben. Mint megtudtuk, a következő lépés az, hogy a helyi és a magyarországi külügyminisztériumban tudassák a két település lakói kívánságukat.

– Beszéltünk már Pásztor Istvánnal, a VMSZ elnökével, Kucsera Gézával, Szabadka polgármesterével, akiktől szándéknyilatkozatot kaptunk, hogy támogatják a megmozdulást. Hasonló lépések történtek a magyarországi oldalon is. Domaszék és Mórahalom is csatlakozott már ehhez a megmozduláshoz, ugyanis ha megnyílna a határátkelő Királyhalmán, gazdasági előrelépésre is lehetne számítani – mondta Osztrogonác Simon.

Pék János, a királyhalmi helyi közösség elnöke megmutatta: ott, ahol a határátkelőt szeretnék kialakítani, már van egy épület, a határőrség régi objektuma, amit ki lehetne használni, és az aszfaltozásnál sem kellene sokat befektetni, hiszen az ásotthalmi oldalon már létezik aszfaltburkolat, Királyhalmán pedig mintegy egy kilométernyi utat kellene kiaszfaltozni, hogy a határátkelő működhessen.

Fotó: Molnár Edvárd