2024. július 20., szombat

Összegyűjteni Palics szennyvizét

A Spliti fasoron mintegy 300 méter hosszú vezetéket fektetnek le

A polgárok, illetve a helyi közösség kezdeményezésére a Vízművek és Csatornázási Közvállalat úgy döntött tavaly, hogy a Szegedi út jobb oldalán, a Spliti fasoron szennyvízelvezető csatornát fektet le. A munkálatok több mint 7 millió dinárba kerülnek, amelyek kivitelezésével a Javornik vállalatot bízták meg. Mint Cseke Imre elmondta, 25 centiméter átmérőjű csöveket fektetnek le, melyeknek az lesz a feladatuk, hogy a hálózatra rákapcsolódott háztartásokból vezessék el a fekáliát. Az esővíz összegyűjtését ezek a csövek már nem végzik, ugyanis az a szivattyútelep, ahová a szennyvíz kerül, nem birkózna meg akkora mennyiségű vízzel.

– Még tavaly aláírtuk a szerződést, de a munkálatokat nem tudtuk elvégezni az időjárási viszonyok miatt, ugyanis a műanyagcsöveket 5 Celsius-fok alatt nem lehet lefektetni. A vízművek önerőből végzi ezeket a munkálatokat – hallottuk Cseke Imrétől. Elmondta, hogy erre a hálózatra 19 háztartás kapcsolódhat rá. A Spliti fasorról leágazó Sztapári utcában mintegy 200 méter hosszan fektetik le a csöveket, ami további 8 háztartásnak teszi lehetővé a szennyvízelvezetést, rákapcsolódva a főúti vezetékre. Egyelőre csak a jobb oldalon fektetik le a csöveket. Amint sikerül a további pénzeszközöket elkülöníteni, folytatják a főút másik oldalán is, vagyis szennyvízvezetéket raknak le a Spliti fasoron a vasútállomás irányában is.

Az igazgató kiemelte, a szennyvíz elvezetése a tó irányába gravitál. Vezetékeken keresztül a szennyvíz a Ludasi-tóba ömlik. Elmondta, hogy a szállodák és a Kisvendéglő szennyvizét egy másik vezeték, de ugyanez a szivattyútelep gyűjti össze.

– Az előírások szerint 15 kilométeren belül nem lehet két víztisztítót építeni, Palics pedig 7,5 kilométerre van a szabadkai víztisztítótól. Régiókban kell gondolkodni, vagyis a helyi közösség szennyvizét ebbe a víztisztítóba kell elvezetni. Tervezzük, hogy Palics szennyvizét a hetes kollektorba vezetjük. Ennek a projektumnak a kidolgozása tervben van – emelte ki Cseke Imre, majd hozzátette, hogy miután Kisradanovácon, a Rodić Áruháznál elkészül az urbanisztikai terv, elkészíthetik a tervdokumentációt, és megkezdődhetnek a munkálatok. Oda tervezik ugyanis a gyűjtőállomást.

Megtudtuk, a háztartások számára a hálózatra való rákapcsolódás 52 820 dinárba kerül, ami magába foglalja a földmunkákat, a csöveket, az utcai vezetékre való rákapcsolást, illetve a szétzúzott aszfalt helyrehozását, valamint a talajvíz szintjének csökkentését.

Megtudtuk az igazgatótól, hogy mivel az ivóvíznek ezen a területen magas a vastartalma, ami leülepszik a csövek aljára, néha besárgulhat a csapvíz, ilyenkor újrafertőtlenítésre kerül sor. Tervezik egy második vízgyár kiépítését is, ami tulajdonképpen megoldást jelentene a palicsiak vízellátására, és így visszaszoríthatnák nemcsak a vas, hanem az ammónia és az arzén mennyiségét is. Kiemelte, ennek a vízgyárnak a megépítésével a polgároknak mintegy 80 százaléka kapna jó minőségű ivóvizet.

Cseke Imre elmondta, hogy Palicson még a Josip Kolumbo utcában a már kiépített 2700 métert folytatják, további 700 méteren fektetik le az ivóvízvezetéket. Ezenkívül hamarosan megkezdődnek a munkálatok Makkhetesen és a Határőr helyi közösségben, itt is bővítik a vízhálózatot. Az anyagbeszerzés már folyamatban van, a tervek szerint még áprilisban megkezdődnek a munkálatok.

Fotó: Molnár Edvárd