2024. július 18., csütörtök

Sztrájk a Medoproduktban

A többmilliós adósság miatt zárolták a vállalat számláját – Október óta nincs fizetés – A csőd sem kizárt

A tavankúti Medoprodukt gyümölcs- és zöldségfeldolgozó gyár dolgozóinak kilencven százaléka szerdán reggel sztrájkba kezdett. Határozatlan időre felfüggesztették a termelést, és mindaddig nem hajlandók folytatni a munkát, amíg a tulajdonos ki nem fizeti az elmaradt béreket. A több mint ötven éves gyár történetében először fordult elő, hogy a béreket nem fizették ki, és ezért a tulajdonost, Živojin Đorđevićet okolják.

– Nincs semmilyen egyéb követelésünk, csupán a bérünket akarjuk megkapni, hogy élni tudjunk. Az októberi fizetés első felét még kifizették, azóta nem kaptunk pénzt. Abban a pillanatban, hogy teljesítik a követelésünket, újra munkába állunk – jelentette ki Branko Matić, a sztrájkbizottság elnöke.

A munkásokat nagyon felháborította az előállt szituáció, és a vállalat tulajdonosát Živojin Đorđevićet teszik felelőssé, hogy a gyár történetében először került sor a fizetések elmaradására. A dolgozók elmondták, hogy a Medoprodukt mindig is az egyik legstabilabban működő vállalat volt, és még a legkritikusabb időkben is rendszeresen kaptak fizetést, de amióta lecserélődött a vezetőség, egyre nagyobb problémákkal kell megküzdenie a gyárnak.

– A tulajdonos a Medoprodukt átvétele után több millió eurós hitelt vett fel a gyár terhére, hogy megalapítsa a World Of Wine borpincészetet, de mivel nem sikerült nyereséget termelnie, mindkét vállalatának számláját zárolták, az adósság viszont a Medoprodukté. A borpincészet munkásai is sztrájkba kezdtek, de mivel kifizették őket, folytatták a munkát – tudtuk meg a Medoproduktban.

A Medoprodukt munkásai készek a végsőkig kitartani, hiszen a megélhetésükért küzdenek. Többen panaszkodtak, hogy nem tudják fizetni a számlákat, a banki törlesztőrészleteket, a gyerekek iskoláztatását.

Hugyi István, az Önálló Szakszervezet alelnöke kijelentette, hogy megpróbál mindent megtenni a munkások érdekében, közbenjár az érdekükben a bankoknál, az áramszolgáltatónál vagy a telefonszolgáltatónál, hogy a helyzetre való tekintettel haladékot kapjanak, vagy ha kell, közvetít a városvezetés és a média felé is.

– A bérek egy minimális összegben kifizethetők még akkor is, ha a számlákat zárolták. Ez abban az esetben lehetséges, ha két gyár között született egy együttműködési szerződés, így közvetlenül ők is fizethetnek a munkásoknak egy bizonyos összeget, de mindaddig nem lehet megegyezésre jutni, amíg a vezetőség nem nyilatkozik. Ha a Medoprodukt helyzete belátható időn belül nem változik, még a csődeljárás sem kizárt – jelentette ki Hugyi a sztrájkbizottság gyűlésén.

Vladimir Narandžić, a Medoprodukt igazgatója a gyárban tartózkodott a gyűlés alatt, de egyetlen újságírói kérdésre sem volt hajlandó válaszolni. Azt ígérte, hamarosan írásban tájékoztatják a közvéleményt a vezetőség álláspontjáról és elzárkózott a további válaszoktól.