2024. július 18., csütörtök

A dolgozók nem adják fel

Ha nem rendeződik a helyzet, feljelentik a tulajdonost

A Medoprodukt gyümölcs- és zöldségfeldolgozó üzem február 11-én megkezdett sztrájkja továbbra is folytatódik. A gyár munkásai azért döntöttek a munkabeszüntetés mellett, mert immár öt hónapja nem kaptak fizetést. A múlt héten a dolgozóknak Živojin Đorđević tulajdonos kifizetett tízezer dinárt, ám a dolgozók nem tudják mire vélni ezt az összeget, ami még az októberi fizetés második részletét sem fedi le. Az elmaradt fizetéseket és járulékokat figyelembe véve a gyár átlagban 80–100 ezer dinárral tartozik munkásainak.

A tegnapi sajtótájékoztatón Hugyi István az Önálló Szakszervezet alelnöke bejelentette, hogy abban az esetben, ha a tulajdonos néhány napon belül nem fizeti ki az elmaradt béreket és járulékokat, a sztrájkbizottság és a szakszervezet képviselői legkésőbb egy héten belül feljelentést tesznek Đorđević ellen. A sztrájkolókhoz mintegy ötven szezonmunkás is csatlakozott, a gyár előtt gyülekezve, akik a többiekhez hasonlóan október óta nem kaptak fizetést.

Branko Matić, a sztrájkbizottság elnöke elmondta, hogy bár sikerült beszélniük a tulajdonossal, továbbra sem tudtak megegyezésre jutni, és mindaddig, amíg nem kapják meg az elmaradt béreket, nem fognak dolgozni. Mint szavaiból kiderült, a Medoprodukt termékeit jóval alacsonyabb áron adják el, mint kellene, ezzel tönkretéve az egész gyárat, mely mintegy ezer embernek ad munkát.

Hugyi Istvántól megtudtuk, hogy az elmúlt héten jártak a polgármesternél és Zoran Prćićnél az észak-bácskai körzet vezetőjénél is, hogy ismertessék velük a Medoprodukt helyzetét, a mai nap folyamán pedig újabb tanácskozást tartanak, melyen nem csak az önkormányzat és a sztrájkbizottság képviselői, hanem a hasonlóan bizonytalan helyzetben lévő Bratstvo és Sever gyárak képviselői is jelen lesznek. A tanácskozás célja, hogy pontosan felvázolják, milyen problémák vannak az említett gyárakban, valamint bevonjanak minden olyan illetékes intézményt, amely tehet valamit a gyárak érdekében. Emellett levelet fognak intézni a kormányhoz, a Munkaügyi Minisztériumhoz, a Munkaadók Egyesületéhez valamint a Körzeti Gazdasági Kamarához, és a Gazdasági Tanáccsal is ismertetik az ügyet.