Míg a Bratstvo és a Medoprodukt gyárakban jelenleg is tart a sztrájk, a Severből jött képviselők bejelentették, hogy ma kerül sor egy megbeszélésre az igazgatóval, mert a közeljövőben újabb elbocsátásokra kerül sor. Mint ismeretes, decemberben már ötvenhét munkásnak felmondtak, most pedig ismét leépítés várható, ahol újabb száz-százötven ember maradhat munka nélkül.
– A Severben átszervezésre, a termelési program módosulására valamint a pénzügyi válságra hivatkozva kívánják beindítani a leépítést, és valószínűleg a termelés az idén a külföldi megrendelések miatt tíz százalékkal fog csökkenni. Október óta a mai napig négyszázhetven munkás maradt munka nélkül és ha nem sikerül megoldást találni ennek a három vállalatnak a helyzetére, több mint ezer ember kerül az utcára. Az önkormányzat mindenképpen megpróbál kapcsolatot teremteni a cégvezetőkkel és Belgrád felé lobbizni, amit csak lehet – tudtuk meg Bajtai Kornéltól, aki azt is elmondta, hogy a polgármester aláírta a Szociális-gazdasági Tanács megalakításáról szóló végzést, mely lehetőséget ad, hogy hivatalosan is tudjanak az ilyen és ehhez hasonló problémákkal foglalkozni.
– Az önkormányzat biztosított bennünket a támogatásáról és megpróbálnak haladékot kérni a kommunális vállalatoktól és átütemeztetni a költségek kiegyenlítését. A napokban folytatjuk a megbeszéléseket, a város és a szakszervezet nevében is eljuttatjuk a leveleket a megfelelő helyekre, mert ezt már felsőbb szinten kell rendezni. Sajnos nem csak Szabadkán, az egész országban küzdenek hasonló problémákkal – mondta Hugyi.
Maglai Jenő lapunknak adott nyilatkozatában elmondta, hogy a szakszervezeti képviselők szavaiból egyértelműen kiderült, hogy nagyon komoly gondokkal küszködnek, mert az új tulajdonosok célja nem a vállalatok fennmaradása volt, hanem azok anyagi kihasználása. A Medoprodukt számláit zárolták, mert egy másik vállalat megalapításához a jól jövedelmező gyár terhére vettek fel hitelt, s hasonló történt a Bratstvoban is, ahol úgyszintén komoly gondokkal kell szembenézni, arról nem is beszélve, hogy, mivel kikapcsolták az áramot és vizük sincs, komoly károk keletkezhetnek a környezetben is.
– Megpróbálunk mindent megtenni a gyárak és a munkások érdekében, önkormányzati és pártszinten is, de mindenképpen a kormányhoz kell segítségért folyamodnunk. A Medoprodukt tulajdonosa ellen tett feljelentéssel mindannyian egyetértettünk. Ezeket a vállalatokat még meg lehet menteni, nem szabad veszni hagyni őket – jelentette ki Maglai.