2024. november 25., hétfő

A tudásért nem kell a szomszédba menni

Az EBC*L program előnyeiről -- Az egyik hallgató már munkát is kapott
Tizenheten vettek részt a képzésen. A következő képzésre még lehet jelentkezni


Az EBC*L program két évvel ezelőtt indult be Szerbiában a kanizsai Cnesa Kulturális Intézmény jóvoltából, s Kanizsa után Szabadkára is eljutott a képzés, az előadásokat most hallgatták le a fiatalok. Az akkreditált programban szerzett diplomát nemcsak Szerbiában, hanem további huszonhárom európai országban is elismerik. A programot egységes európai szabványok alapján állították össze európai szakemberek, melynek célja az alapvető üzleti és gazdasági ismeretek elsajátítása.

Az European Business Competence Licence, vagyis az Egységes Európai Gazdasági Oklevél egy nemzetközi kezdeményezés, melyet azért hoztak létre, hogy a munkavállalók megismerkedjenek az alapvető üzleti és gazdasági fogalmakkal, mely tudással képesek lesznek eligazodni a gazdasági életben, a közigazgatásban, adminisztrációs munkákban. A Szabadkán induló képzés a Nyitott Távlatok civil szervezet szervezésében, a Tartományi Oktatási Titkárság támogatásával valósult meg. A negyvennyolc órás ingyenes képzésen a Műszaki Főiskola hallgatói vettek részt, összesen tizenheten, akikkel Molnár Verona magiszter, közgazdász, valamint Kaszás Judit közgazdász és adószakértő foglalkozott.

A program Európa szerte azonos, azonos a tananyag, a vizsgarendszer, s ez a biztosítéka annak, hogy az itt kapott képzés európai szintű.

– Bár teljes mértékben a program szerint dolgoztunk, igyekeztünk a mindennapokból kiragadni aktuális példákat és problémákat, akár az előző esti hírekből is, amik a tanult anyaghoz kapcsolódnak. Ezek a hallgatók műszaki képzésben részesültek, ami mint kiderült, nagyon jól párosult a közgazdasági képzéssel és nagyon sok logikus kérdéssel fordultak hozzánk. Az első szabadkai képzésen résztvevők a hónap végén vizsgáznak Kanizsán, de a Szülőföld Alap támogatásával hamarosan újra indítjuk az oktatást. Ezúttal tíz munkanélkülit kapcsolunk be a programba, akik a képzés által szeretnének önálló vállalkozásba kezdeni, vagy munkahelyet találni. Az EBC*L egy olyan alapot ad, ami nemcsak a jövő vállalkozóinak hasznos, hanem azoknak is, akik már rendelkeznek saját vállalkozással, de nincs gazdasági előképzettségük és nem ismerik ki magukat a gazdasági folyamatokban – tudtuk meg Molnár Veronától.

A képzés három, A, B és C, egymásra épülő részből áll, de Szerbiában egyelőre csak az A szintű képzést akkreditálták. A második szinten az üzleti tervek kidolgozása, a harmadik szinten pedig a vezetők képzése folyik.

A hallgatók nagyon pozitívan nyilatkoztak a képzésről, és ha lehetőségük lesz rá, a következő két szintet is szeretnék elvégezni.

– Egyaránt kaptunk elméleti és gyakorlati tudást is, megismerkedtünk a mérlegszámítással, költségszámítással, a vállalati mutatószámok kiszámításával is. Nagyon jó alapot kaptunk, és szívesen folytatnám a másik két szinttel. A most kapott tudás által tisztában vagyok a fogalmakkal, de sokkal több gyakorlás kellene, hogy a mindennapokban önállóan elboldoguljak – mondta Keresztényi Zoltán, az egyik hallgató.

Pesti Csilla már évekkel ezelőtt hallott erről a képzésről és már régóta érdeklődött a téma iránt.

– Semmilyen gazdasági tudással nem rendelkeztem, pedig az informatikusoknak is szükségük van rá. Vegyük csak azt, hogy ha otthon csinálok egy szoftvert és értékesíteni szeretném, tudnom kell, hogy milyen lehetőségeim vannak, hogyan kezdjek bele. A pályázatírásnál vagy a civil szervezetek munkájában is részt tudok venni, például a költségterv elkészítésében vagy az elszámolásban.

Csíkos Zoltánnak a képzés jóvoltából hamarosan sikerülhet elhelyezkednie.

– Véletlenül bukkantam rá a pályázatra, de azonnal felkeltette az érdeklődésemet. Itt jöttem rá, hogy az előző munkahelyemen milyen nagy szükségem lett volna arra a tudásra, amit most kaptam. Az a munkahely időközben megszűnt, de jelentkeztem egy másik, hasonló cégbe. Az életrajzomban feltüntettem, hogy járok erre a képzésre, és a vizsga után várják a jelentkezésemet.

80 éves a Magyar Szó, Magyar Szó Online kiadás