Az elmúlt hetek kálváriája a tavankúti Medoprodukt munkásai számára véget ért. Két napja született meg a megállapodás Živojin Đorđević és a munkások között, melyben a tulajdonos kötelezi magát, hogy az elmaradt béreket kifizeti és továbbra is biztosítja a rendszeres fizetést. A Bratstvo Vagongyár munkásai azonban pénteken tiltakozó megmozdulást szerveznek.
Míg a Medoproduktban rendeződött a helyzet, addig a Bratstvo Vagongyárban továbbra is tart a február 18-án megkezdett sztrájk. A tulajdonos, Vladimir Delić kijelentette, hogy nincs pénze kifizetni a dolgozókat, ugyanakkor egy hete azt az ígéretet tette, hogy a gyárat néhány napon belül megveszi valaki. Mindeddig nem történt semmi, és azóta sem voltak további tárgyalások. Mirko Ivković, a sztrájkbizottság elnöke elmondta, hogy a tulajdonos nem hajlandó megoldást találni a helyzetre, a munkások követeléseit teljesíthetetlennek minősítette, viszont azt ajánlotta, folytassák a munkát.
Ma van öt éve, hogy a Bratstvót privatizálták, azóta százötven munkást elbocsátottak. A dolgozók szerint évről évre rosszabb a gyár helyzete, s mindaddig, amíg nem lesz új tulajdonosa a vállalatnak, nem is számítanak pozitív változásra. Március 11-én feljelentették Delićet és a vezetőség tagjait, és tizenkét helyre küldtek levelet, melyben ismertették a vállalat nehéz helyzetét, segítséget kérve az állami szervektől. A levelet eljuttatták a kormányhoz, a Munkaügyi Minisztériumhoz, a Gazdasági Minisztériumhoz, Szociális Gazdasági Tanácshoz, a Privatizációs Ügynökséghez, a Munkaadók Egyesületéhez, a Gazdasági Kamarához, és több szakszervezethez. Pénteken az új Városháza, valamint a Városháza előtt tiltakozó megmozdulást szerveznek, ahová családjukkal együtt kivonulnak, hogy felhívják a figyelmet tarthatatlan helyzetükre, ugyanis több hónapja nem kaptak fizetést, és a kötelező adót és járulékokat sem fizetik utánuk már évek óta. A gyárra jelzáloghitelt vettek fel, négy éve a számlát is zárolták, szinte az összes üzleti partnerüket elveszítették, és kikapcsolták a vizet és az áramot is.
Hugyi István, az Önálló Szakszervezet alelnöke a November 29 Húsgyár helyzetéről is beszámolt, ahonnan néhány hónapja minden munkást elbocsátottak. Ahhoz, hogy a vállalat ismét működni tudjon majd, állami tulajdonba kellene kerülnie, de a Privatizációs Ügynökség megszakította az átszervezési folyamatot, ami azt jelenti, hogy az elmúlt évek minden kötelezettségének eleget kell tenni, és ki kell egyenlíteni az adósságokat. A gyárnak zárolták a számláját, és míg magát a vállalatot öt-hatmillió euróra becsülik, az adóssága mintegy a duplája. Kérelmezték, hogy folytatódjon az átszervezés, de nem kaptak rá engedélyt.
– Számunkra az átszervezés elutasítása azt jelenti, hogy az állam egyáltalán nem törődik a gyáraival, pedig már vevők is jelentkeztek a November 29-re. Ahhoz, hogy valaki megvegye, szükséges az átszervezés folytatása egészen az eladásig, az államnak muszáj elengednie a vállalat bizonyos tartozásait és engedményeket kell tennie, különben a húsfeldolgozó végleg megszűnik – mondta Hugyi.