2024. július 18., csütörtök

Elbocsátások a Severben is

Százhetvenen maradhatnak munka nélkül március 31-én – A szakszervezet a program végrehajtásának halasztását kéri

Az ATB Sever Villamosgépgyárnak 2005 elejéig 2160 alkalmazottja volt. Ebben az évben magánosították a vállalatot, azóta mintegy ezer munkást bocsátottak el a vállalatból. Az ígéretek szerint a mostani, tizedik tömeges elbocsátás az utolsó. A vállalat március 31-én 175 alkalmazottnak mondana fel. Az Önálló Szakszervezet azonban talált kivetnivalót a vállalat vezetősége által felkínált programban, azt szeretnék elérni, hogy halasszák annak végrehajtását.

– A mostani elbocsátás 175 embert érint, akik nagy része ötven évnél idősebb, több mint 25 munkaévvel. Közülük 106-an tagjai az Önálló Szakszervezetnek. Vagyis ez azt jelenti, hogy az elkövetkező öt évben a műszaki feleslegnek nyilvánított alkalmazottak közül mintegy 150-en elérik a nyugdíjkorhatárt. Sajnos emiatt a vállalatban nagyon rossz a hangulat, nincs jövőképük az embereknek és egyelőre én személyesen is kilátástalannak tartom a jövőjüket – mondta Ilija Tulumović, az ATB Sever Önálló Szakszervezetének elnöke.

A vállalat által felkínált programot eljuttatták a szakszervezet felsőbb szerveinek, akik megállapították ugyan, hogy az nem tér el nagyban az előírásoktól és a törvénytől, viszont vannak részei, amik negatívan hathatnak ki az alkalmazottakra és a kollektív szerződéssel sincsenek teljes mértékben összhangban.

– A listán szereplők közül 37-en jelezték nekünk, hogy nem értenek egyet a vállalat döntésével, de ők sajnos elsősorban a szociális helyzetükre hivatkoztak, így nem tudjuk, hogy a vállalat mindannyiuk kérését tiszteletben tartja majd, vagy csak néhányukét. Viszont az ülésünk után hét dolgot emeltünk ki, amiben változtatásokat eszközölnénk. A vállalat ugyanis nem részletezi és indokolja meg személyenként, miért vannak a műszaki feleslegnek nyilvánított listán. Emellett azt sem magyarázzák meg, hogy miért van szükség az elbocsátásokra, milyen változásokon megy keresztül a vállalat, ami miatt ez elengedhetetlen. Továbbá, az állandó munkaviszonyban lévőket elbocsátanának, míg a meghatározott időre felvetteket, illetve bedolgozókat nem. Mindenképpen szükség lenne átképzésre, amelynek köszönhetően egyesek munkaviszonyban maradhatnának. Egyes helyeken az elbocsátás gondokat jelentene a gyártási folyamatban, míg más helyeken több mint 1800 a túlórák száma. Ezt is figyelembe kellene venni. Emellett különös figyelmet kell fordítani a kollektív szerződésbe foglaltakra, melyek szerint bizonyos személyeket csak az ő személyes jóváhagyásukkal bocsáthatnak el. Az egyik legfontosabb dolog pedig a végkielégítés kérdése, ami egy átlagos munkát végző, mondjuk 25 munkaévvel rendelkező alkalmazott számára 80–90 eurót jelentene évenként. Ezt nagyon kevésnek tartjuk. Ezért ma ezt a levelet eljuttatjuk a vezetésnek, és arra kérjük őket, ideiglenesen ne hajtsák végre a programot, legfeljebb csak azokat bocsássa el, akik beleegyeztek abba, hogy műszaki feleslegként távozzanak a vállalatból – mondta Tulumović, majd hozzátette, mindenképpen számítanak az állam segítségére, különös tekintettel arra, hogy a Severben rendszeresek a fizetések és a többi kötelezettségét is maradéktalanul teljesíti a vállalat.

Elmondta azonban azt is, amennyiben a vállalat nem hajlandó kéréseiket teljesíteni, akkor bírósági úton próbálkoznak, de mindenképpen 165–170 ember munka nélkül marad.

Milan Popović, az Önálló Szakszervezet szabadkai ágazatának elnöke elmondta, tárgyaltak a vállalatvezetéssel, akik azt mondták, ez az utolsó tömeges elbocsátás. A Sever kapacitása és tervei alapján ugyanis legalább ezer munkásra van szükségük.