2024. szeptember 27., péntek

Érezni és látni a természetet

Megkezdi idei munkáját a hajdújárási Látogatóközpont
A tanösvények feladata elsősorban a környezettudatos életmódra való oktatás


Szombaton a Ludasi-tó Speciális Természeti Rezervátum munkatársai bemutatták a helyi Látogatóközpont oktatóprogramját, amellyel az általános iskolás és középiskolás diákokat célozzák meg, illetve bemutatásra került Hulló István biológus Ködvirágos Hajnalok című könyve is.

A szombati napnak, vagyis március 28-ának szimbolikus jellege van. Pontosan 32 évvel ezelőtt Jugoszlávia kormánya ezen a napon ratifikálta a ramsari egyezményt, ezzel a Ludasi-tó és az Obedi-láp bekerült az egyezményben nyilvántartott és védett vizes területek közé.

A hajdújárási Látogatóközpont tavaly májusban készült el, szeptemberben már fogadta az első látogatókat, a tél beálltával munkáját azonban egy időre szüneteltetni kellett.

A Látogatóközpont oktatóprogramját Sandra Čokić biológus, és a Ludasi-tó Speciális Természeti Rezervátum szakmunkatársa mutatta be. Kihangsúlyozta, a gyerekeknek és fiataloknak különböző nevelő aktivitások keretében szeretnék bemutatni a természet értékeit, illetve felébreszteni bennük a környezetvédelem fontossága iránti tudatot. A tavaly kiépített oktatóközpont mellett a rezervátum úgynevezett tanösvényeket is létrehozott, ezek a Ludasi-tó környékét és a Szelevényi puszta egy részét ölelik fel. Sandra Čokić felvázolta a választható két tanösvényt. Az első a Látogatóközponttól indul, egy része a Ludasi-tó mentén vezet, majd bekanyarodik Hajdújárás területére is, és Csúrogon érkeznek a 2700 méter hosszú ösvény végpontjához. A másik útvonal szintén a Látogatóközpontból indul, a résztvevők északnak indulnak, útjuk egyrészt szintén a tó mentén vezet, a végcél pedig a Körös folyón található híd. Ennek az ösvénynek a hossza 2300 méter. A rezervátum szakmunkatársa elmondta, a Szelevényi pusztára is szerveznek utakat, bár ez a tanösvény még nem készült el teljes egészében. Az ösvények mindegyikén oktatótáblákat helyeztek el, amelyek a terület természeti jellegzetességeit, állat- és növényvilágának gazdagságát, az élővilág megőrzésének szempontjából fontosabb információkat tartalmazzák.

A kisiskolások, a felsős elemisták és a középiskolások számára különböző programokat dolgoztak ki a természetvédelmi park munkatársai, viszont mindhárom esetben kitűnik az ismeretszerzés lehetőségeinek változatossága.

A szombati rendezvény résztvevői a folytatásban Hulló István biológus Ködvirágos Hajnalok című kötetével ismerkedhettek meg. A szerző kihangsúlyozta, számára különösképpen nagy dolognak számít, hogy egy természettudományi tartalmú könyv a nagymértékű támogatásnak köszönhetően jelenhetett meg.

– Könyvem megírásakor a mindannyiunkat körülvevő csodálatos élővilág leírásának, dokumentálásának a célja vezérelt. A fiataloknak, illetve bárki másnak, meg kell mutatni ezt a csodát, mivel csak így tanulhatják meg tisztelni és megóvni környezetünket – hallhattuk Hulló Istvántól.

Bencsik István, a könyv recenzense szerint a szerző az alkotásban mesterien ötvözi a napló- és dokumentáló elemeket, ám a szórakoztató jelleg sem veszik el benne.

– Ha egy szóban kellene elemezni a könyvet, akkor azt mondanám, őszinte – szögezte le Bencsik István.

A kiadványt Horváth Flórián és Hulló István csodálatos fotói tarkítják.

A vendégek és a hajdújárási általános iskola diákjai a rendezvény záró programjában sétára indultak az Oktatóközpont egyik tanösvényén.