2024. július 17., szerda

Szabadka napja

Átadták a díszpolgári címeket és a Pro Urbe díjakat – Érd és Szabadka testvérvárosok lettek – Koncertek és vigasság a főtéren
Tolnai Ottó költő, irodalmár, művészeti alkotó átveszi a díszpolgári címet (Fotók: Molnár Edvárd)Csütörtökön hagyományosan a fúvószenekar zenei aláfestésével, majd zászlófelvonással kezdődött és a városi képviselő-testület ünnepi ülésével folytatódott Szabadka város napjának ünnepi rendezvénye. 1779-ben ezen a napon hirdették ki tizenötezer szabadkai előtt, hogy Mária Terézia szabad királyi városi rangra emelte a települést. Átadták a díszpolgári címeket és a Pro Urbe díjakat, aláírták az Érd és Szabadka közötti testvérvárosi szerződést, továbbá ünnepélyesen átadták rendeltetésének az 51. Hadosztály és a Partizán bázisok utcákat összekötő körforgalmat.

Az ünnepség reggel az Október 10. Általános Iskolában tanévnyitóval kezdődött. Ebben az iskolában ettől az évtől két tannyelvű oktatás indul, német–magyar és német–szerb nyelven.

A Szabadkai Fúvószenekar tette ünnepélyessé a városháza előtt Szabadka zászlajának felvonását, amelyet Saša Vučinić polgármester és Slavko Parać, a városi képviselő-testület elnöke közösen végeztek el.

A vkt ünnepi ülésének kezdetén a Collegium Musicum Catholicum énekegyüttes előadta a Szabadka című szerzeményt. Az ülést magyarországi és horvátországi vendégek, a vajdasági települések polgármesterei, a Tartományi Kormány tagjai, egyházi méltóságok, nemzeti tanácsok elnökei is megtisztelték jelenlétükkel.

Saša Vučinić ünnepi beszédében kiemelte, az elmúlt években sokat beszélt Szabadka jellegzetességeiről, ezúttal azokat a dolgokat emelte ki, amelyeket a városért tettek, és azokat a célokat, amelyeket a jövőben el szeretnének érni. Kiemelte azokat a beruházókat, akik tiszteletben tartják az előírásokat, és hosszú távú termelésben gondolkodnak. – Nemcsak partnerekre, hanem fejlesztési stratégiára is szükség van, ha a jövőben is sikeresek akarunk lenni – mondta a polgármester, majd hozzátette, nem fogják megengedni, hogy a polgárok számára fontos beruházások évtizedekig várják a megvalósulást. Miután a polgármester felsorolta az elért eredményeket, kiemelte: Rengeteget teszünk azért is, hogy a Palicsi-tó ne döglött mocsár legyen, ahogyan azt majd a későbbiekben hallani fogjuk – utalva ezzel a díszpolgári cím várományosáról, Tolnai Ottóról készült dokumentumfilmre, amelyben Tolnai több alkalommal megemlíti a Palicsi-tavat és annak állapotát.

A kitüntetések átadását megelőzően Saša Vučinić Szabadka, és T. Mészáros András, Érd polgármestere aláírták a testvérvárosi megállapodást. T. Mészáros kiemelte, Szabadka és Érd között többek között Csuka Zoltán költő is kapocsnak számít, hiszen Szabadkán született, de Érden élte élete nagyobb részét, ahol a helyi könyvtár is az ő nevét viseli.

Az idei díszpolgári címet Tolnai Ottó költő, irodalmár, művészeti alkotó és dr. Stevan Vasiljev professzor emeritus, közgazdász érdemelték ki. Mindkettőjükkel egy-egy rövid dokumentumfilmben készült beszélgetés, amelyben életükről, a díjhoz való viszonyukról, mindennapjaikról, családjukról vallottak.

Tolnai Ottó a filmben hangsúlyozta, problémát okoznak számára a díjak, kitüntetések, mert azokat belső műhelyében fel kell dolgoznia, ami nehéz folyamat. „Szabadkai díszpolgár lettem, ami már a nyelv szintjén is probléma. … A szennyvíz mellett Szabadka központi problémája a díszítés. Egy túldíszített város ez. … Aztán itt van mögöttem ez a döglött tó, amiről azt mondják, hogy egy abszolút desztináció, miközben ez tényleg egy hazugság. … Ezzel a nagy díszített házzal szemben ott van a színház, egy betonszörnyeteg, meg a Szabadegyetem mellett is. Egy ilyen városban én most díszpolgár lettem, és nem tudok ehhez másként viszonyulni, ezt magamban meg kell oldani. Az azonosulás ezekkel a dolgokkal nem könnyű. Eddig minden vasárnap bementem a kisállatpiacra. Azok az én polgáraim, azok az emberek. Most is bemegyek majd, de mint díszpolgár. A díszmadarak közé.” – mondta Tolnai a kisfilmjében.

A Pro Urbe díjat az idén Silák Mária, nyugalmazott tanár, a Vox Humana tiszteletbeli elnöke érdemelte ki, aki szólt az egybegyűltekhez és kiemelte, az egyesület egész kollektívájának érdeme minden, amit tettek, hiszen mindannyian önkéntes alapon dolgoztak, ha kellett, éjjeleken át.

Pro Urbe díjat kapott Vladimir Večić, a Harcos Szövetség elnöke, Mirko Grlica történész, múzeumi tanácsos, Tomislav Žigmanov, filozófus és író illetve a belgrádi Siemens Kft. szabadkai üzeme is.

A díjazottak nevében Mirko Grlica mondott beszédet, aki szerint a díjazottak egyszerűen teszik a dolgukat, a világ legtermészetesebb módján. Hozzátette, számára ez a második nyilvános díj, dicséret, de megannyi éri a mindennapokban, azoktól az emberektől, akik megveszik a könyveit, vagy ezekben a nehéz időkben pénzt adnak egy múzeumi belépőért, hogy megnézzenek egy általa összeállított tárlatot.

Az ünnepségen fellépett Görög Enikő, dr. Bodrogvári Ferenc-díjas zongoraművész, aki a díj átadásán nem tudott jelen lenni, illetve Varga Károly, az ország legjobb hegedűművésze, aki a szabadkai Zeneiskola növendéke.

Szerdán este hatalmas érdeklődést váltott ki a Szabadkai Filharmónia koncertje a város főterén, ahol Lengyel Gábor és a Retro Party Band előadta a Zöld hajú lány című, nagy sikerű rockopera dalait is. Tegnap este Wolf Kati és Željko Joksimović szórakoztatta az ünneplő szabadkaiakat.