2024. július 18., csütörtök

Csúszópénzt nem fogadok el

Szabadkán az orvosok csupán 30 százaléka csatlakozott a korrupcióellenes megmozduláshoz

Csúszópénztnemfogadokel, fizetésértdolgozom elnevezéssel a Szerbia mozgásban Polgári Egyesület a holland Foundation Healthy Progress partnerségével egy évvel ezelőtt egy olyan projektumot indított el, amely során fel szerették volna hívni a közvélemény figyelmét az egészségügyben jelen levő korrupcióra, illetve annak csökkentésére. Az öt városban: Szabadkán, Nagybecskereken, Zaječarban, Užicén és Vranjéban szerzett eredményekről a napokban tárgyaltak.

– Szerbiában nagyon magas arányban jelentkezik a korrupció az egészségügyben. Ugyanakkor nem azért választottuk ezt az öt várost, mert itt jelentkezne a legtöbb gond, és nem is azért szerveztünk előadásokat és tanácskozásokat a primáris egészségügyi ellátásban dolgozók számára, mert a korrupció ott lenne a legjellemzőbb. A célunk a polgárok és az egészségügyi dolgozók figyelmének felhívása volt erre a jelenségre és azt szerettük volna, ha az egészségügyi dolgozók csatlakoztak volna a csúszópénz elleni megmozduláshoz – magyarázta VladimirAntić, a Szerbia mozgásban Polgári Egyesület szabadkai koordinátora.

Elmondta, aktivistáik az egy év alatt felkeresték a primáris egészségügyi ellátásban dolgozók 90 százalékát.

– A projektum megvalósítása nagy kihívás volt a számunkra. Egyrészt azért is, mert nagyon nehéz volt Szabadkán olyan aktivistákat találni, akik pénzbeli juttatás nélkül hajlandóak voltak részt venni a megmozdulásban. Majd pedig azok az önkéntesek, akik magukra vállalták ezt a munkát, gyakran zárt ajtókba ütköztek. Sok esetben ellenségesek voltak velük az egészségházakban, amint meghallották a korrupció és a csúszópénz szavakat. Természetesen mindez kihatott az adatokra is – magyarázta Antić. Rámutatott, az aktivistáiknak az volt a feladatuk, hogy miután ismertették a megmozdulás lényegét, aláírassanak egy olyan nyilatkozatot az orvosokkal, amiben kijelentik, hogy nem fogadtak még el csúszópénzt senkitől, illetve a hivatásukhoz úgy viszonyulnak ezután is, mint eddig. Ugyanakkor minden orvos kapott egy olyan kitűzőt, amin a megmozdulás szlogenje szerepelt: Nem fogadok el csúszópénzt, fizetésért dolgozom. Az orvosok ugyan aláírhatták a nyilatkozatot, de nem voltak rá kötelesek, elfogadhatták volna csak a kitűzőt is, de ez sem volt kötelező. Sajnos azonban Szabadkán az orvosok 30 százaléka fogadta el a korrupció elleni közdelem ilyen formáját, ugyanis felkérésükre a mintegy 150 orvosból 42 orvos válaszolt.

A napokban megtartott tanácskozáson, amit a Városháza dísztermében tartottak és amire meghívták minden egészségügyi szervezet képviselőit, nagyon kevesen jelentek meg. A gyógyszertárak és a Közegészségügyi Intézet munkatársai, valamint néhány orvos képviselte a megmozdulásban résztvevőket.

A projektum megvalósításában a szabadkai önkormányzat is segített.

– Fontosnak tartottuk, hogy bekapcsolódjunk abba a megmozdulásba, ami a korrupció megfékezésére irányult. Nagyon megdöbbentő a számomra, hogy az eredmények összegzése után Szabadka a negyedik helyen áll az öt város közül. Ezek az adatok arra ösztönöznek minket, hogy többet dolgozzunk a primáris egészségügy menedzsmentjén. Azt gondolom, hogy még mindig nem vagyunk felkészülve arra, hogy a korrupcióról minden negatív következmény nélkül tudjunk beszélni – emelte ki Biacsi Mária, a városi tanács egészségüggyel megbízott tagja. A tanácskozáson jelenlevők létszámára reagálva annyit mondott, hogy bár megdöbbentő az érdeklődés hiánya, mégis figyelembe kell venni azt is, hogy a tanácskozást munkaidőben szervezték és az orvosok csak nem hagyhatják cserben pácienseiket.