2024. július 18., csütörtök

Bontják a színházat, új medencét építenek

A szabadkai képviselő-testület leállította a Sétaerdei medencekomplexum és a Népszínház épületének építési munkálatait
A Népszínház épülete és a medencekomplexum 2011 októberében (Fotók: Molnár Edvárd)Leállítják a szabadkai Sétaerdei medencekomplexum építését, konzerválják az elkészült szerkezetet, és az építésére szánt megközelítőleg 536 millió dinárt egy új medence megépítésére fordítják. Erről, valamint a Népszínház építőmunkálatainak leállításáról döntött csütörtöki, rendkívüli ülésén a szabadkai képviselő-testület. A polgármester egy bizottságot állít majd fel, amelynek feladata a színház új projektumának elkészítése lesz. A rendkívüli ülést 27 képviselő kezdeményezésére hívta össze a képviselő-testület elnöke.

A medence építésének leállításáról a képviselők több mint négy órán át vitatkoztak, amely során több képviselő is hiányolta a munkálatok leállítását alátámasztó dokumentumokat, illetve jelentéseket. Maglai Jenő, a Vajdasági Magyar Szövetség képviselője rámutatott, mindenképpen szükség lenne ezekre a jelentésekre, hiszen 5 millió euró sorsáról kell dönteniük. Feltette a kérdést, amennyiben ezt a pénzt a Sétaerdei medencekomplexum befejezésére irányozták elő, és ha már egy olyan projektumról van szó, amelyet a város nem tud megvalósítani, miért nem lehet módosítani a tervdokumentációkat, és ezt az objektumot befejezni. Miért van szükség egy újabb beruházásra? – kérdezi Maglai Jenő. Buckó György, a VMSZ képviselője felhívta a figyelmet, hogy amennyiben nem azt az objektumot fejezik be, amely már 16 éve épül, a meglévő konstrukció tönkremegy, és az eddigi beruházás hiábavaló volt.

Kern Sólya Mária, a VMSZ képviselője pedig arra hívta fel a figyelmet, hogy mivel nincs előttük részletes jelentés, nem lehet tudni, hogy ki fogja állni a három medence fenntartását. Mint felhívta a figyelmet, ezek után a városnak három medencéről kell majd gondot viselnie: a régiről, amely a mai napig működik, a 16 évvel ezelőtt megkezdett konstrukció megőrzéséről, illetve az újonnan kiépített medence fenntartásáról. A képviselő-testület elé beterjesztett indoklásban viszont ezek a tételek nem szerepelnek. A VMSZ ugyan a képviselő-testületi ülés előtt írásban kérte a városi közigazgatást, hogy készítsenek el egy jelentést arról, hogy a medence építésére ezidáig mennyi pénzt fordítottak, de – arra hivatkozva, hogy a beszámoló elkészítéséhez nem rendelkeznek elegendő idővel – ennek nem tettek eleget. Radmilo Todosijević, a Szerb Haladó Párt képviselője pénzügyi szempontból közelítette meg a problémát. Mint rámutatott, egy épület négyzetméterére, amely megépítéséhez legfőképp vasra, kőtörmelékre és cementre van szükség, számításai szerint nem kellene több 400 eurónál. Az új medence kiépítésénél pedig 1111 eurót számolnak egy négyzetméterre, ami véleménye szerint nem reális összeg. Gojko Radić, a SZHP képviselője rámutatott, a képviselő-testületi ülés csupán egy színjáték, hiszen már készülnek az új medence tervei, és már azt is tudni lehet, hogy ki lesz a kivitelező. Ugyanakkor feltette a kérdést, mi a biztosíték arra, hogy a választások előtt, decemberben elkezdett medencét be is fejezik majd. Sepsey Csaba, Vajdasági Magyar Demokrata Párt képviselője egy történelmi áttekintés után, amelyben elmondta, hogy a medence terve még 1995-ben elkészült, azóta azonban a képviselők, mint mondta: kiskorúsítva vannak, ugyanis soha semmilyen betekintést nem nyerhettek abba, hogy a medence megépítésére mikor és mennyit költöttek, feltette a kérdést a VMSZ képviselőinek, hogy hová tűnt az a 4 millió márka, amelyet a kilencvenes évek végén az építkezésre kellett volna fordítani. Mint elmondta, arra gyanakszik, ezt a pénzt akkor a párt kampánycélokra fordította.

Saša Vučinić polgármester, miután több képviselő is feltette a kérdést, hogy miből és ki fogja az új medencét felépíteni, elmondta, a szükséges 5 millió euró 10 százalékát a köztársasági költségvetésből, 10 százalékát pedig a tartományi költségvetésből kapják majd. A fennmaradt 80 százalékot bankkölcsön teszi majd ki, amelynek felét a köztársaság, felét pedig a tartomány fogja fizetni. Ezzel akart rámutatni, hogy az új medence kiépítése nem terheli majd a városi költségvetést. Nenad Ivanišević, a Demokrata Párt képviselője pedig felszólalásában, a kétkedőknek válaszolva azt mondta, ő garantálja, hogy az új medence a jövő év júniusáig elkészül, mint kiemelte, a pártjuk politikai garanciát vállal ezért a beruházásért. A megközelítőleg négy és fél órán át tartó vitát követően sem sikerült az ellenzéket meggyőzni, így a szavazásnál, ahol 51 képviselő volt jelen, 31 képviselő igennel, 15 nemmel szavazott, 4-en tartózkodtak. Vagyis az elkövetkező időszakban a Harcosok sorakozója lakótelepen egy két medencés (33x25-ös és egy kisebb medence) objektumot építenek majd fel. A munkálatok várhatóan decemberben kezdődnek el.

A Népszínház épülete építési munkálatainak leállítása kapcsán a képviselők abban egyet értettek, hogy 2007-ben rossz döntés született. A VMSZ képviselői rámutattak, belátják, akkor rossz döntést hoztak, és már akkor, amikor láthatóvá vált, hogy a projektum kivitelezhetetlen, meg kellett volna változtatni a tervdokumentációt. A képviselők közül csupán az SZHP nem szavazott a színház építési munkálatainak leállítása mellett. Tartózkodtak, ugyanis mint azt Gojko Radić elmondta, már a színház bontása előtt elmondták, hogy nincs szüksége a városnak ekkora épületre, így most a módosítást elvből sem tudják támogatni.

A Népszínház az új tervek szerint valamennyivel alacsonyabb lesz, mint amekkora most. Változik majd a belső tartalom is – egy nagyobb és egy kisebb kamaraterem épülne majd, illetve lehetőség nyílna arra is, hogy a régi Városháza mintájára kereskedelmi helyiségekkel is megtöltsék a színház földszintjét.