2024. július 17., szerda

Őrölnek a Fidelinka malmai

A szabadkai Fidelinka malmait a belgrádi Agroposlovi vette bérbe havi másfél millió dinárért – Ötfajta lisztet gyártanak, amelyeket hamarosan megtalálhatunk a boltok polcain
(Fotók: Molnár Edvárd)

November 3-án beindult a termelés a Fidelinka malmaiban, a tervek szerint már a napokban megjelenik majd a vállalat ötfajta lisztje a boltok polcain. A Fidelinka Malom Kft.-t az Agroposlovi Kft. vette bérbe havi 15 ezer euróért. Csaknem negyven valamikori munkást alkalmaznak. A vállalatban szerdán látogatást tett a polgármester, a vezetőség pedig ismertette a vállalat terveit.

Október 12-én írták alá a bérbevételi szerződést, amely a szabadkai és a bajmoki malomra vonatkozik, a csantavéri nem képezi ennek a részét. A vállalat mindaddig bérelheti a Fidelinka malmát, amíg a bíróság nem dönt a tulajdonosok, vagyis a svájci Mineco és a Virgin-szigeteki Mowbray systems által átadott átszervezésről. A két átszervezést már visszautasította a szabadkai gazdasági bíróság, a Mineco azonban fellebbezett a döntés ellen.

Az Agroposlovi érdeke volt, hogy a márkanevet is kibéreljék, ezért lehet továbbra is Fidelinka néven vásárolni majd a termékeket. Az Agroposlovi vállalatot 2010. december 15-én alapították, akkor Bio Žito Kft. néven. Alapítója a londoni székhelyű Global Agriculture Businesses Limited. Az Agroposlovi Belgrád igazgatónője Jelena Jovanović (Čedomir Jovanović, a Liberális Demokrata Párt elnökének felesége).

– Mintegy másfél hónap előkészületi munkálatokat követően sikerült beindítani a termelést november 3-án. Célunk mindenképpen a termelés beindítása és a fejlesztése. A termelési részleg egy éven keresztül állt. Most napi 180–200 tonna lisztet gyártunk, maximális kapacitás 250 tonna naponta. Lassan közeledünk ehhez a lehetőséghez. Természetesen a legnépszerűbb Fidelinka termékeket dobtuk először a piacra, vagyis az éles és puha lisztet, a teljes kiőrlésűt és a búzadarát – mondta a tegnapi gyárlátogatás alkalmával Dejan Pilja, az Agroposlovi vállalat kereskedelmi igazgatója. Arra a kérdésre, hogy a vállalat tervei között szerepel-e a Fidelinka malom megvásárlása is, amennyiben arra lesz lehetőség, az igazgató annyit mondott, erről még korai beszélni.

A Fidelinka lisztjeit egy újratervezett, ám mégis felismerhető csomagolásban lehet megvásárolni, mint azt az igazgató elmondta, lépésről lépésre haladnak majd, minden nagy bevásárlóközpontot ellátnak. A legfontosabb számukra, hogy minőségi alapanyagokból dolgozzanak. A cél pedig, hogy az ország területén, majd természetesen az egykori Jugoszláv tagállamok területén is lehessen kapni a Fidelinka termékeit.

A malomnak egykor 51 alkalmazottja volt, ebből most 36-nak biztosítottak munkát. Mindannyian a Fidelinka alkalmazottai voltak.

Saša Vučinić polgármester kiemelte, bebizonyosodik, hogy a csőd nem jelenti minden alkalommal a vállalat halálát is egyben. – Nagyon fontos, hogy a Fidelinka malom megőrizze a nevét, a megszokott minőséget biztosítsa. Az emberek nem felejtették el ennek a kis kék-piros malomnak a jelentését. Mindenképpen elégedett vagyok, mert az átszervezéséről még mindig nem döntöttek, így pedig van lehetőség arra, hogy életet leheljenek a vállalatba – mondta a polgármester.

Hugyi István, az Önálló Szakszervezet szabadkai alelnöke elégedettségét fejezte ki, elsősorban az alkalmazottak miatt. – Közös erővel meg lehet menteni egy vállalatot, örülök annak, hogy valami pozitívum is történik a városban. Örülök, hogy az alkalmazottak kitartottak, és hogy akadt valaki, aki bérbe vette a vállalatot – mondta Hugyi.

Az alkalmazottak fizetése a szabadkai átlagfizetés körül mozog majd.

A Fidelinka Pékségbe csaknem 150 munkást vettek vissza, amelyet a Don-Don Kft. vett bérbe folyó év júniusában, így a valamikor csaknem hatszáz munkást alkalmazó Fidelinka vállalat két részlegének jelenleg mintegy kétszáz alkalmazottja van.

A Fidelinka Testara, vagyis a tésztát gyártó részleg iránt is van érdeklődő, nem hivatalos információk szerint annak bérbeadására is sor kerülhet a közeljövőben.

A Fidelinka 1947-ben 22 malom összefogásával alakult meg, 1961-ben már a tésztagyárat is megalapították, a pékség pedig 1964 óta működik.