Cikkünkhöz képgaléria tartozik, amely ITT érhető el!
Belvárosi sétát tett a Vajdasági Magyar Szövetség delegációja Szabadkán, melyen megtekintették az elmúlt években elért műemlékvédelmi eredményeket. A párt három kiemelt programpontja közé tartozik a műemlékvédelem, ami nagyon fontos a város turizmusa szempontjából, emelte ki dr. Pásztor Bálint, a VMSZ elnöke és szabadkai listavezetője. A séta alkalmával megtekintették a nemrég védettség alá helyezett Radić fivérek utcát, majd a Gombkötő utcán keresztül ellátogattak a Kosztolányi Dezső Színházba. A pártelnök elmondta, hosszú küzdelmet követően sikerült elérni, hogy a köztársasági kormány egészként levédje a Radić fivérek utcát.
– Ez a védettség azt eredményezi, hogy az utcában semmilyen módosításra, bontásra, illetve hozzáépítésre nem kerülhet sor a Községközi Műemlékvédelmi Intézet feltételeinek figyelembevétele nélkül. A jövőben nem épülhet olyan épület, ami nem odaillő. 2021-ben a kettes zónát illetően, ahova a Gombkötő utca is tartozik, nagy küzdelem árán sikerült megmentenünk a bontástól legalább 55 épületet Szabadka legszűkebb központjában. Ha a VMSZ nem lett volna kitartó, akkor azokat az épületeket leszámítva, amik védettség alatt álltak, mint a Városháza vagy a Zsinagóga, minden más lebonthatóvá vált volna. Ebben az utcában is most három, négy vagy öt emeletes beton és üveg épületek épülnének. Mi nem vagyunk a fejlődés ellen. Szükség van lakásokra, hiszen Szabadka az ország ötödik legnagyobb városa, de mindennek meg kell, hogy legyen a helye – hangsúlyozta a pártelnök.
Hozzátette, következő lépésként egy olyan részletes szabályozási terv elfogadása szükséges, ami figyelembe veszi a megadott szempontokat. Mint mondta, ezt követően el kell kezdeni azzal foglalkozni, hogy egyrészt a polgárok hogyan tudják felújítani a homlokzataikat, másrészt pedig azzal, hogy a szóban forgó Gombkötő utca élettel töltődjön fel. A tervek szerint a forgalom elől lezárva, padokkal bővítve, régi mesterségek boltjai és kávézók nyílhatnának, így képezve egy sétáló utcát, ahogyan ilyen fellelhető más nagyvárosokban is.
Dr. Pásztor Bálint kifejtette, az elmúlt mandátumban már tettek lépéseket a Városháza fejújításáért, így az elkövetkező években ez is prioritást fog élvezni.
Szűcs Balázs, a Községközi Műemlékvédelmi Intézet igazgatója elmondta, hogy a műemlékvédelemmé nyilvánítás folyamata egy hosszú és összetett folyamat, melyet érdemes végigjárni.
– Egy város életében a történelmi rétegződés a legfontosabb, hiszen egy turista azért megy Párizsba mert láthatja a régi Párizst. Nem azért mert épültek új lakóházak, hiszen erre senki sem kíváncsi. Azért járunk egy európai nagyvárosban, mert látni akarjuk a régi városrészt. Ha ezt elveszítjük, akkor elveszítjük a turistáinkat. Ez az a közérdek, amit sokszor elfelejtenek. A város műemlékvédelmi bővítése a célunk, így Szabadkán a Radić fivérek utcát követően védelmet kap majd a Frangepán utca, a Tolsztoj utca és a Henryk Sienkiewicz utca is. Ugyanígy levédhetjük majd a városközpontot Zentán, Adán, Magyarkanizsán és akár Topolyán is, de ez egy nagyon hosszú folyamat – fejtette ki az igazgató.
A városi séta végállomása a Kosztolányi Dezső Színház volt, ahol a delegáció Mészáros Gábor színházigazgatóval körbejárta az épületet. Megtekintették az elmúlt időszakban véghez vitt felújításokat, úgy mint a hangszigetelését, a homlokzat festését, a külső nyílászárók szigetelését és az új fénypultot. Az intézmény ötéves terveiben szerepel a belső tér és a színpad felújítása, illetve a fénypark bővítése és korszerűsítése.
Nyitókép: Molnár Edvárd felvétele