2024. augusztus 21., szerda

„A szabadkai identitást mindannyiunknak kötelessége megőrizni”

Az elkövetkező négy évben Góli Csilla tölti be Szabadka alpolgármesteri posztját

A június másodikán megtartott önkormányzati választásokat követően a szabadkai városi képviselő-testület alakuló ülésén Góli Csillát nevezték ki Szabadka Város alpolgármesterének. Góli Csilla az elmúlt négy évben a városi tanács kommunális ügyekkel és fejlesztésekkel megbízott tagjaként tevékenykedett, az elkövetkező időszakban azonban a közigazgatás egyéb területeinek történéseit is figyelemmel kell kísérnie.

Bevezetőként mondjuk el, hogy mi is egy alpolgármester feladata.
– Ez nem egy olyan munkahely, amely esetében pontosan le van írva, hogy mik a teendők, és itt munkaidő sincs, hisz ugyan a városi közigazgatásnak megvan a munkaideje, viszont a polgárok, egyesületek, szervezetek sokszor sok helyen megtalálnak. A polgármesterhez hasonlóan az alpolgármesternek is követnie kell minden területet. Eddig elsősorban kommunális ügyekkel, illetve környezetvédelmi témákkal foglalkoztam többet, de mindig is érdekelt Szabadka kulturális élete, valamint az oktatási intézmények működését is figyelemmel kísértem. És mindezzel foglalkoznunk is kell, ugyanis egyik sem tud a másik nélkül működni, és ahhoz, hogy egy városban normális élet legyen, mindegyik egységre szükség van. A városi tanácsban jelenleg Tóth Róbert foglalkozik a kommunális ügyekkel, de természetesen én sem tudom háttérbe szorítani, hisz a legtöbb panasz a polgárok felől éppen a kommunális ügyekkel kapcsolatban érkezik. Igyekezni fogok azt a nyitottságot képviselni, amit az elődömtől, Kern Imrétől, vagy dr. Pásztor Bálinttól megszoktak a polgárok.

Az elmúlt négy évben a városi tanács tagja volt. Mennyire segíti a munkáját az, hogy az eddigiekben is a városi közigazgatásban dolgozott?
– Ahhoz, hogy egy önkormányzat sikeres legyen, fontos a következetesség és a folytonosság. Én 2003-ban kezdtem el dolgozni titkárnőként az elnökségen, később a gazdaságfejlesztési irodában tevékenykedtem, majd projektmenedzser lettem, aztán egy rövid ideig nem a közszférában dolgoztam, voltam vállalkozó, de más intézményben is tevékenykedtem, majd visszakerültem az önkormányzatba. Ez azt jelenti, hogy a létra minden fokát végigjártam. Szabadka közigazgatása a titkárságokkal és a szolgálatokkal egy legalább annyira összetett és komplex rendszer, mint maga a városháza épülete. Nekem az a nagy előnyöm, hogy ismerem ezt a rendszert, tudom, egy-egy témával hova forduljak. Remélem, hogy ez a húszéves munkatapasztalatom segít abban, hogy egy következetes utat tartsunk, hogy amit az előző mandátumban elkezdtünk, azt folytassuk, ne hagyjunk építkezési engedélyeket lejárni, terveket elkallódni.

Kern Imrétől veszi át ezt a posztot. A korábbi alpolgármester ellátta jó tanácsokkal?
– Kern Imre az utóbbi négy évben nemcsak engem, hanem a kollégáimat is folyamatosan tanította. Lehet, hogy ezt ösztönösen, és nem tudatosan tette. Ő a kormányzás minden szintjén dolgozott, volt államtitkár, tevékenykedett a tartományban, helyi szinten is fontos pozíciói voltak, de a privát szférában is helyt állt. Egy rendkívül jó szakember, aki technológusi végzettséggel rendelkezik, de nemcsak technológusként tudott funkcionálni, hisz volt annyi munkatapasztalata, tudása, hogy jogilag és pénzügyileg is tudta értelmezni a dolgokat. Az elmúlt években nem tudtuk, hogy a jelenlegi mandátumban kinek milyen pozíciója lesz, de folyamatosan készültünk, hogy aki marad a városházán, folytatni tudja, amit ő ránk hagyományozott.

A Vajdasági Magyar Szövetség jelöltjeként került az alpolgármesteri pozícióba. A kampány során megfogalmazott célok elérését hogyan tudja segíteni?
– A kampányunknak három alappillére volt, és mindhárom rendkívül fontos és mindent lefedő témakör. Az, hogy a kültelepülések, és az egész város egyenletesen fejlődjön, mindenkinek fontos, és továbbra is harcolni fogunk például a vízhálózat bővítéséért. Hogyan támogathatjuk a falun való boldogulást, ha nem biztosítjuk a megfelelő körülményeket? Ezeket a beruházásokat nem lehet a gazdaságosság szempontjából vizsgálni, mert ezek hatalmas befektetések, és nem szabad nézni azt, hogy mikor térülnek meg. Óriási beruházásokról van szó, és nem fogunk mindent megvalósítani az elkövetkező négy évben, de több helyi közösség területén elkezdtük a vízhálózat bővítésének tervezését, és azon dolgozunk, hogy ne csak a terv legyen meg, hanem ha lesz rá lehetőségünk, pályázzunk a megvalósítására is. A városmag megőrzése kapcsán nemcsak az épített örökség a fontos, hanem a természeti is. Pártunk mindig kiállt az úgynevezett zöld projektek mellett, amik a környezet védelmét, és ezáltal a polgárok jobb életminőségét biztosították. Az épített örökség adja meg a szabadkaiság alapját, Szabadka arculatát, ez határozza meg mindannyiunk életét, és a szabadkai identitást mindannyiunknak kötelessége megőrizni. Az elmúlt egy hónapban a munkatársainkkal azzal is foglalkozunk, hogy hogyan tudnánk a zöld területeket bővíteni, hogy Szabadka egy élhetőbb város legyen. Palics fejlesztését nem lehet különálló egységként kezelni. A település egy regionális idegenforgalmi húzóerő lehet, ha folytatjuk a megkezdett stratégiai elgondolások megvalósítását, és úgy próbáljuk a beruházásokat irányítani, illetve ösztönözni, ahogyan azt Pásztor István megkezdte az elmúlt időszakban.

Nyitókép: Góli Csilla, alpolgármester / Molnár Edvárd felvétele