2024. szeptember 5., csütörtök

Újra a városi tömegközlekedésről

Ülésezett a szabadkai városi képviselő-testület

A szabadkai városi képviselő-testület csütörtökön tartotta meg sorrendben harmadik ülését, amelyen többek között arról is döntés született, hogy a városi és peremvárosi tömegközlekedés biztosítása érdekében koncessziós eljárást folytatnak le, vagyis a magántőkét is bevonják a Subotica-trans Közúti Utasszállító Közvállalat működésébe. Mindemellett elfogadták a város által alapított közvállalatok és két korlátolt felelősségű társaság 2023-as évi beszámolóját, és a tavaly megvalósított nyereségük elosztásáról is döntöttek.

A Subotica-trans működéséről az elmúlt években sok szó volt a szabadkai közbeszédben, de a médiában is sokszor foglalkoztak a közvállalat körüli történésekről, amelyek botrányoktól és vádaskodásoktól sem volt mentesek. A közvállalat az elmúlt években több, mint 200 millió dinár veszteséget halmozott fel, és emiatt a városnak többször pénzügyi támogatást kellett nyújtania. A probléma megoldása érdekében most az a döntés született, hogy a magántőke bevonásával biztosítsák a tömegközlekedést a városban, amivel a közvállalat szolgáltatásai minőségének javulásában is reménykednek az illetékesek.

A tömegközlekedés átalakításáról Radoslav Vukelić, a Kommunálisügyi, Energetikai és Közlekedési Titkárság titkára elmondta, hogy a koncessziós eljárással a Subotica-trans gépparkja is megújulhat.

– A szabadkai városi képviselő-testület februári ülésén döntött arról, hogy kidolgozzák a magántőkének a tömegközlekedésbe való bevonásáról szóló tervezetet. A koncesszióról szóló dokumentum elfogadásával még mindig az út első felében járunk, és várhatóan szeptember közepén írjuk ki a privát partner kiválasztására vonatkozó pályázatunkat. Ez a felhívás 52 napig lesz nyitva, és ezt követően nyitjuk ki az ajánlatokat tartalmazó borítékokat. Ez azt jelenti, hogy legkorábban október végén tudjuk megnevezni a partnert. A koncesszióval a géppark megújítását is el tudnánk érni, ugyanis 55 új jármű vásárlását, ugyanakkor az autóbusz-pályaudvar és a közvállalat központi telephelyének felújítását is előirányozza – mondta a titkár, aki azt is hozzátette, hogy mindez nem lesz hatással a buszjegyek árára. Amennyiben senki sem jelentkezne a felhívásra, a város fog lépni a tömegközlekedés javítása érdekében, ami ez esetben az önkormányzati büdzsét terhelné meg, de nagy szükség van a közvállalat működésének átszervezésére, hallhattuk Radoslav Vukelićtól.

Az ellenzék nem támogatta a koncessziós eljárást. Erről Nela Tonković, Demokrata Párt – Szerbia Népi Mozgalma képviselőcsoport vezetője tájékoztatta a médiát.

– A tapasztalatok azt mutatják, hogy a köz és a magánszféra közötti partnerség nem működik jól az országban, ugyanis az ilyen pályázatokra általában csak egy egy ajánlat érkezik, és a közszférának nem nagy beleszólása van a partner tevékenységébe, így a jegyárak meghatározásába sem, ami pedig egyértelműen közérdek – mondta a képviselő.

Az ülésen emellett a város 12 közvállalata és két korlátol felelősségű társaságának a 2023-as évben végzett tevékenységéről szóló beszámolókat is elfogadták a képviselők, ugyanakkor döntés született arról is, hogy a törvények szerint azok a megvalósított nyereségeik ötven százalékát november 30-áig kötelesek befizetni a városi költségvetésbe. A közvállalatok a bevételeik másik felét a beruházásaik megvalósítására fordítják. A közvállalatok munkáját Nágel János, a Vajdasági Magyar Szövetség képviselőcsoportjának vezetője pozitívan értékelte.

– A közvállalataink mind nyereséggel zárták a tavalyi évet, de ennél is fontosabb, hogy programjaikat majdnem száz százalékban teljesítették. Példaként megemlíthetjük a Palics Park Kft.-t, amely tavaly fejezte be az akvapark kiépítését, a víkendtelep rendezését, a sétány felújítását, míg a Vízművek és Csatornázási Kommunális Közvállalat a Zorka helyi közösség területén négy utcában bővítette a vízvezeték-hálózatot – fogalmazott Nágel János.

Nyitókép: Az ülésen 58 képviselő volt jelen (Molnár Edvárd felvétele)