2025. január 22., szerda

Közösen ünnepelték a Pro Urbe díjat

Az Egymásért Egyesület nagy tervekkel tekint a jövő felé

Három és fél éve folyamatos közös munka áll az Egymásért Egyesület mögött. Olyan hölgyek a tagjai, akik a rák ellen küzdenek, illetve már legyőzték a borzalmas kórt. Az egyesülés elsődleges célja a közösségépítés, egymás segítése, a lelki támasz, a tapasztalatok megosztása és a megelőzés hirdetése, hiszen mint mondják, a korai felismerés életet menthet. Csütörtökön sajtótájékoztató keretében osztották meg a médiával az elmúlt időszak újdonságait. Az eseményen részt vettek a Szabadkai Közkórház onkológiai osztályának orvosai és egészségügyi nővérei is, hiszen az idén ők nyerték el Szabadka város egyik legrangosabb elismerését, a Pro Urbe díjat. Ágoston Gabriella, az egyesület alelnöke elmondta, hogy reményeik szerint az általuk felterjesztett díj elnyerése hátszélként fog szolgálni a nap mint nap keményen dolgozó onkológiai részleg munkaközössége számára.
– A mai összejövetelt egybekötöttük egy olyan eseménnyel, amely nem mindennapos, hiszen a Szabadkai Közkórház onkológiai osztályát Pro Urbe díjra jelölte az Egymásért Egyesület. Azzal az indoklással, miszerint olyan csapatmunkát látunk el az osztályon, ami emberfeletti teljesítményt mutat. Mindemellett, függetlenül attól, hogy késő délután engedik útjára az utolsó pácienst, mind az ambulanciáról, mind az osztályról, a mosoly mindig ott van az ajkukon. Ez egy nem mindennapos hozzáállás. Szakmai téren pedig nem kérdőjelezhető meg a tudásuk, hiszen mindenhol megjelennek, ahol új gyógyítási módokat mutatnak be, kapcsolatban vannak a terciális intézményekkel, ahova szükség esetén konzultációra is küldenek minket. A nagyobb eseteknél egyedül nem is döntenek. Olyan szakmai és emberi csapatmunkáról van szó, amellyel mindig és mindenkor ott vannak, bármikor elérhetőek, és minden ember sorsát kezelik és viszik a hátukon – fejtette ki gondolatait az alelnök.
Dr. Bagi Teodóra, az onkológiai osztály szakorvosa köszönetét fejezte ki az egyesületnek, amiért civil szervezetként felterjesztették a kórház ezen részlegét erre a rangos elismerésre.
– Felemelő érzés volt a vasárnapi díszülésen átvenni a díjat. Nagy elismerése a munkánknak, hiszen sokszor azt érezzük tehetetlenek vagyunk, nem elég az idő, fizikailag sem elég az idő egy betegre. Ebből kifolyólag hálásak vagyunk a páciensek türelméért, hogy ezt megértik. Erőnkön felül teljesítünk nap mint nap. Újra és újra, mint a főnixmadár, újjászületünk egy délután, egy éjszaka alatt, és másnap indulunk a következő napba. A betegek legintimebb rétegeibe jutunk be a gyógyítás során, a legprivátabb pillanataiban vagyunk jelen úgy a páciensek, mint a család tekintetében. Jelen vagyunk akkor, amikor egy élet sorozata összetörik, jelen vagyunk gyakran, amikor sajnos egy élet befejeződik. A sorsok, amiket látunk, mind alakítanak és építenek minket, erőt adnak a további munkánkhoz. Nem érezzük magunkat különös embereknek emiatt, ám azzal, hogy maguk a betegek érzik azt, hogy jól teljesítünk, ezáltal valóban több erőt kapunk, hogy a továbbiakban legalább ilyen jól végezzük a munkánkat, mint eddig, de lehetőség szerint ennél jobban is – mondta a jelenlévőknek az onkológus.
Az eseményen egy másik újdonság is napvilágot látott, mégpedig egy brosúra Betegek tájékoztatója címmel. A kiadvány jelenleg szerb nyelven került nyomtatásba, de hamarosan magyar nyelven is megjelenik. A Trag Alapítvány pályázatán nyert eszközökből sikerült létrehozni. A tervek szerint a jövőben az orvosok kezében lesz a könyvecske, melyet a pácienseknek fognak adni, hogy segítse a gyógyulás útját. A tájékoztató füzet ír a kezdetről, a folyamatról és arról, hogy mi a folytonosság a betegség leküzdése alatt. Bőven tartalmaz információkat, tapasztalatokat és olyan hasznos tudnivalókat is mint például, mikor hova kell fordulni segítségért.
Az egyesület következő programjai között szerepelnek heti szintű pszicho-szociális műhelymunkák, október 1-jén a Milica egyesülettel karöltve egy ünnepség, amelyen a rákmegelőzésen lesz a hangsúly, emellett várható lesz a Mentális egészség fesztiválja is együttműködésben a szabadkai Közegészségügyi Intézettel, és ebben az évben sem maradhat el a Tanja útján elnevezésű séta, melyet az Egymásért Egyesület alapítója, Tanja Antić emlékére szerveznek október 18-án. Az egyesület tagsága év végéig saját kezűleg készít ajándékokat az onkológiai osztály számára.
Fontos lépésként a szervezet elindított egy olyan tájékoztató programot, amely által átadhatják a fiataloknak, elsősorban a középiskolás rétegnek az önvizsgálat módszerét és annak fontosságát a mindennapi életben. Az előadásokért egy szakmai csapat felelős, amely a Danilo Kiš Alapítvánnyal való kapcsolat révén havi rendszerességgel tartja őket. Emellett a patronázsnővérek is részt vesznek a tájékoztató jellegű programban. Mint az alelnöktől elhangzott, a fiatalok ne csak akkor nézzék meg magukat a tükörben, amikor felöltöznek és megnézik a sminkjüket, hanem ismerjék is meg a testüket, és azt, hogy azzal másként is törődni kell.

Magyar ember Magyar Szót érdemel

Nyitókép: Gál Hermina felvétele