2024. szeptember 18., szerda

Ajvárt télire!

Most van szezonja kápia paprikának

A vastaghúsú piros paprikának most kezdődik az idénye. Vidékünkön ilyenkor dunsztolják az ajvárt a hidegebb évszakokra. A piros masszát hagyományosan paprikából, padlizsánból és fokhagymából készítik, amit tésztára, húsokhoz és pirítósra kenve egyaránt fogyasztják. Az ajvárkészítésről, az idei termésről és az árakról egy termelőtől és a szabadkai piaci árusoktól is érdeklődtünk.
Fehér Opletán Tamara oromi paprikatermelőnek egy családi vállalkozása van, a Karácsonyi Körmöci Tanya. Szülőkkel és párjával együtt termelik Zentaörsön és Oromon a kápia paprikát, amit a csantavéri és az oromi piacon értékesítenek. Többletmennyiségüket Szabadkán a Nagybani piacon tudják eladni. A Nagybani piac, és a környékbeli termelők által felállított árakhoz igazítják a húsos paprikájuk értékét.
– A kápia paprikánk ára kilójáért 80–150 dinár. Átlagára 100–120 dinár, az olcsóbb paprika kisebb, a drágább pedig nagyobb a normától. Kedvezményt akkor adunk, amikor 100 kilónál többet vesznek tőlünk. Az időjárás kedvezőtlen volt, így megsínylette a paprika is. Nincs olyan sok paprika, mint rég, ezért örülnek az emberek, ha tudnak venni – mondta a termelő.
A kisvállalkozás nem az elefántfül paprikát termeszti. A kápia kisebb, jóval édesebb, sőt a vevők is inkább ezt a fajtát részesítik előnyben az ajvárhoz. A kápia paprikának két, három oldala van, aminek sütéskor sokkal erőteljesebben kinyerhető az íze, és több mindent is készíthetünk belőle, mint a elefántfül paprikából. A termelő elárulta, hogy szoktak savanyítani, a kisebb paprikákat megtölteni, és ajvárt is csinálnak.
– Készítünk ajvárt, de a vásárlók nagy része elteszi magának. Tőlünk beszerzik a paprikát, és otthon saját ízlés szerint elkészíthetik, mivel sokan a saját receptjükre esküsznek. Mi 50–60 kiló paprikát sütünk, grillezünk egyszerre, amiből fele annyi ajvárt nyerünk, nagyjából 20–30 kilót – nyilatkozta Fehér Opletán Tamara.
Beszélgetőpartnerünk elmondta, hogy az ajvár készítéséhez vásárolniuk kell ecetet, olajat, fokhagymát, amihez házi paradicsomlevet is adagolnak, amit szintén ők főztek. Ritkán tesznek bele padlizsánt, mert több visszajelzést kaptak az ügyfelektől, hogy allergiások rá.
– Van bőven munka vele, de sokan ezt meg is fizetik. Készítünk hagyományos édes ajvárt, de a csípős sem maradhat ki a sorból. Az ízesített és a tradicionális ajvárt is egyenlően rendelik. Körülbelül 700 milliliteres üvegekbe töltjük, és 700 dinárért árusítjuk.
Fehér Opletán Tamara megjegyezte, hogy van kereslet az ajvárra, mivel pepecselős munka. Sok időt vesz igénybe a paprikák mosása, sütése, hámozása, kimagozása, felszeletelése, főzése és az üvegbe csomagolása. Az ajvár felbontása után pár hétig is eláll a hűtőben.
A szabadkai Tejpiacra is ellátogattunk, ahol még nem igazán árultak ajvárba való paprikákat. Szinte egy asztalnál találtunk zsákokban paprikát, melynek kilójáért 170 dinár volt az akciós ára. Kérdésünkre a kereskedők azt felelték, hogy a nagy esőzés miatt nem tudták még leszedni a terményt.
Berkes Róbert zöldségárusnál kis mennyiségben, de találhatnak piros színű paprikát.
– Elefántfül paprikát árusítok. Az első osztályú paprika ára kilójáért 250, a másodosztályú 200, a harmadosztályú óriási paprikák pedig 150 dinárba kerülnek. Az ajvár egyik elengedhetetlen hozzávalója a fokhagyma, amit csomójáért 100 dinárért és kilójáért 400 dinárért adok el. A fokhagyma ára most drágult meg. A másik fontos hozzávaló pedig a paradicsom, ami 220 dinárba kerül, de használhatnak házi készítésű paradicsomlevet is, amit 200 dinárért forgalmazok – mondta az eladó.

Nyitókép: Kolovity Edina felvétele