2024. november 23., szombat

Begördült Szabadkára a Képregény Karaván

A Vajdasági Magyar Képregény Társaság idei rajzpályázata kiemelkedően színvonalasnak bizonyult

Szombaton Szabadkára érkezett a Vajdasági Magyar Képregény Társaság (VMKT) negyedik alkalommal megszervezett Képregény Karavánja, a rendezvény házigazdája a Szekeres László Alapítvány volt. Jelen volt Simon István, a Pesti Könyv Kiadó, a Lucky Luke képregények kiadójának tulajdonosa, valamint Patyi Beáta szabadkai amatőr képregényalkotó, a VMKT idei rajzpályázata felnőtt kategóriájának győztese. A VMKT idei rajzpályázatának legjobb alkotásaiból összeállított kiadványt, a Képregény Lapozót ugyancsak bemutatták, a kiadvány borítóját Patyi Beáta tervezte.
A kötetlen beszélgetés során Simon István a képregénykiadók bonyodalmaktól és kihívásoktól nem mentes mindennapjairól számolt be, külön kitérve például a saját kiadójában jellemző kezdeti nehézségekre, a kiadói szerződések megkötésének bonyolultságára, valamint a magyarországi képregénypiac sajátosságaira és az említett elbeszélő vizuális médium rajongóira. Szavai szerint az egyik alapvető kihívás továbbra is a gyermekműfaj skatulyából való kilépés. Rámutatott, Franciaországban egy átlagos könyvesboltban a kínálat 40 százalékát képregények teszik ki, Magyarországon még nagyon távol vannak ettől az aránytól.
Lapunknak nyilatkozva Simon István arra is emlékeztetett, hogy a Lucky Luke annak idején éppen Jugoszláviából került be Magyarországra, természetesen limitált mennyiségben. A rendszerváltás előtti időkben az akkori Jugoszlávia és Vajdaság valódi képregény-paradicsomnak számított Magyarországon, jegyezte meg. Arra ugyancsak emlékeztetett, hogy a Talpraesett Tom-Asterix füzetek első magyar fordítását Kopeczky Csaba készítette. A rendszerváltás után a magyar képregénykínálat is gazdagodott, napjainkban már számtalan kiadvány megjelenik az országban, ám viszonylag alacsony példányszámban, hiszen a képregény továbbra is rétegműfajnak számít Magyarországon, derült ki a beszélgetés folytatásában. A Képregény Karaván szabadkai állomásán is bemutatott vajdasági alkotásokra, illetve kiadványokra kitérve Simon István azon véleményének adott hangot, hogy ezek igazán színvonalasak, a rajzpályázat nyertese is kiváló munkát tett le az asztalra.
A Képregény Karaván céljáról Patyerek Csabát, a Vajdasági Magyar Képregény Társaság alapító elnökét kérdeztük. Mint arra már a Vajdaságot járó rendezvény elnevezése is utal, a képregényt, mint művészeti ágat szeretnék minél eredményesebben népszerűsíteni, a lehető legtöbb településre, emberhez eljuttatva az említett elbeszélő vizuális médiumot. A korábbiakban Magyarkanizsán, Zentán és Kishegyesen járt a Képregény Karaván, a szervezőknek feltett szándéka folytatni a sorozatot.
A VMKT idei rajzpályázatát értékelve Patyerek Csaba örömmel nyugtázta, hogy amíg tavaly 70 pályamunka érkezett, addig az idén már 101. A munkák minősége változatlan, azaz ugyanannyira színvonalas alkotások érkeztek be, mint tavaly, emelte ki. Patyerek Csaba egyike Black Village Comics alkotócsapata három tagjának. A Black Village Comics 4 részes minisorozata a 2080 címmel jelent meg, mostanra már kötetben is kiadták. Jelenleg egy új projekten dolgoznak, ami valójában a 2080 univerzumának a folytatása, árulta el Patyerek Csaba.

80 éves a Magyar Szó, Magyar Szó Online kiadás

Nyitókép: Pesevszki Evelyn felvétele