2024. október 11., péntek

Miért (nem) változtatunk?

Tegnap vette kezdetét a Lelki egészség fesztivál

Október 10-e a mentális egészség világnapja, melynek célja, hogy felhívja a figyelmet a jó lelki állapot fontosságára, és hogy tudatosítsák a pozitív irányba való változást. Szabadkán 3. alkalommal szerveznek 10 napos fesztivált a világnap kapcsán. Sokan nincsenek tisztában azzal, hogy mit is takar a mentális, azaz lelki egészség, pedig életünk során mindenki legalább egyszer találkozik olyan eseménnyel, ami problémát okoz életünkben e téren, hangzott el a fesztivált bejelentő sajtótájékoztatóján mgr. Szöllössy Gyöngyitől, a szociális ügyekkel és egészségügyi kérdésekkel megbízott városi tanács tagjától.
– Kulcsfontosságú lépés a mentális problémákkal szenvedő személyek felismerése, elfogadása és segítése közösségünkben. A fesztivál ezt hivatott tudatosítani, hiszen a mentális egészség része az egyén és a család egészségének is. Sokan nem tudják, mi a mentális egészség. Felvetődik a kérdés, hogy találkoztak-e már olyan személlyel, aki depresszióban szenved? Találkoztak-e már olyan személlyel, aki kiégett a munkája során? Találkoztak-e már olyannal, akit gyakran elkap a pánik? Ezek is a mentális nehézségek típusai. Nincs olyan ember, aki ne tapasztalta volna már meg a saját bőrén ezeknek a lelki nehézségeknek valamely formáját – mondta a tanácstag.
Mint kiemelte, a mentális egészség mindenre kihat. A depresszió és a szorongás mindenütt jelen van a világon, amely hatást gyakorol a teljesítményre, a légkörre és a teljes kollektívára. Hatalmas anyagi kieséseket okoznak a munkások mentális egészségének problémái, ebből adódóan sürgős lépéseket kell tenni azért, hogy megfelelő körülményeket biztosítsanak a munkaadók. Az erre való figyelemfelkeltés az idei év fő témája az Ideje, hogy a mentális egészség elsőbbséget élvezzen a munkahelyen gondolat, melynek jeligéje Miért (nem) változtatunk? A statisztikai adatokról dr. Nada Kosić Bibić a Szabadkai Közegészségügyi Intézet Egészségfejlesztési Központjának főorvosa beszélt a sajtónak.
– Egy új felmérés szerint az emberiség 60 százaléka áll munkaviszonyban, és átlagosan a nap 60 százalékát tölti a munkahelyén. Ebből is látszik, mennyire fontos az egészséges munkalégkör kialakítása. Ezért szeretnénk az idei fesztivált e téma köré építeni. A kutatások alapján a munkavállalók mintegy 10–15 százaléka él súlyos mentális betegséggel. A világ statisztikai hivatalainak adatai alapján minden nyolcadik személy szenved valamilyen lelki betegségben. Sajnos nagyon sok előítélet, rossz meggyőződés alakult ki az évek során ezekkel a problémákkal szemben. Ilyen diszkriminációk fordulnak elő a családban, az iskolában, a munkahelyen, illetve bárhol a közösségben. Ezen változtatnunk kell, és tudatosítani, hogy teljesen normális az, hogy nyíltan beszéljünk a mentális egészségről, arról, hogy hogyan érezzük magunkat és milyen érzelmeink vannak – hangzott el a főorvostól.
A környezet kihatással van minden egyénre, és el kell fogadnunk azt, hogy az élet nem egy egyenes, hanem vannak benne bukkanók, nehézségek, de ugyanakkor boldogság és pozitivitás is, tette hozzá a szakértő. Mint mondta, a fesztivál egyik elsődleges célja, hogy megváltozzon az a fekete statisztika is, amit az öngyilkosságok száma tesz ki, hiszen térségünkben kétszer akkora az esetek száma, mint a köztársasági átlag. 2023-ban az észak-bácskai körzetben 38 személy vetett véget az életének, ez a szám közel 24 százaléka az országos eseteknek. Az illetékesek meg vannak győződve arról, hogy mindegyiket meg lehetett volna előzni, amennyiben kicsit is jobban odafigyelnek és segítenek egymásnak az emberek, ha mást nem azzal, hogy meghallgatják problémáikat, érzéseiket. Ajánlják, hogy akár a betegségben szenvedő, akár a környezetében élő személy keressen fel egy szakembert, aki személyre szabott kezelést tud biztosítani az érintettnek.
Az idei fesztivál tegnap nyílt meg és október 20-ig tart, melyen számos előadáson, műhelymunkán és beszélgetésen vehetnek részt a szabadkaiak, főként a fiatalok. A teljes program a izjzv.org.rs oldalon a Lelki egészség fesztivál fülre kattintva tekinthető meg.

Nyitókép: Gál Hermina felvétele