2025. január 2., csütörtök

Második esély

Becslések szerint Szabadkán több mint 3000 személy írástudatlan

Az alapfokú oktatás fél évszázada minden állampolgár joga és kötelessége, ám országunk azzal a problémával néz szembe, hogy a lakosság nagy százaléka, csaknem egymillióan, nem fejezik be az általános iskolát. A Nemzeti Foglalkoztatási Szolgálat nyilvántartása szerint Szabadkán hivatalosan több mint 1600 fő nem tud írni és olvasni, ám a hatóságok szerint a valós adat ennek kétszerese. Sokáig az ország nem tudta megoldani ennek orvoslását, ám az Európai Unió támogatásával ma már megvalósulhat az úgynevezett Második esély projekt, amely új koncepció alapján nyújt funkcionális alapfokú oktatást a felnőtt lakosság számára. Így a formális oktatási rendszerben olyan program jött létre, amely figyelembe veszi a felnőttek igényeit, valamint a munkaerő-piacot, emellett alapműveltséget is szerezhetnek a könnyebb munkába állás érdekében.
A program három évig tart, egyéves ciklusban. Az I. ciklus egyéves, és az általános iskola első négy évfolyamát foglalja magába. Célja a műveltség alapjainak elsajátítása és az írás-olvasás megtanulása. A II. és III. ciklus szintén egy-egy évig tart, amelyek az 5. és 6. évfolyamot, illetve a 7. és 8. évfolyamot öleli fel. E két évben az alapvető szellemi és társadalmi alapok mellett a felső tagozatban jelen levő tantárgyak alapjait is megtanulják a programban résztvevők. Lehetőség van ezek után a továbbtanulásra is, vagy a Nemzeti Foglalkoztatási Szolgálat szabadkai szervezete által szervezett munkaerő-piaci képzéseken való ingyenes részvételre.
Az órákat a felnőttek szükségleteihez és képességeihez igazítják, szem előtt tartva a személyes, családi, munkahelyi és társadalmi életüket érintő kötelezettségeiket. A felnőttoktatási iskola mindenkinek szól, aki 15 éven felüli, de bármilyen okból kifolyólag nem járt általános iskolába, illetve nem fejezte be azt.
Országos adatok alapján a programban résztvevők több mint 80 százaléka 15 és 36 év közötti korosztályba tartozik, az eddigi programok legidősebb résztvevője 60 éves volt. A tanulók jelentős része, azaz 34 százaléka házas és gyermekei vannak. A legtöbben, hozzávetőlegesen 70 százalék a szegénységi küszöb alatt él, és mintegy 62 százaléka munkanélküli. A résztvevők 60 százaléka 13 és 15 éves korában, 30 százaléka pedig 10 és 12 éves korában hagyta ott az alapfokú oktatást. Az általános iskola elhagyásának oka többségében az iskola iránti érdeklődés hiánya, a szegénység, a költözés, a munkavállalás vagy a szülői eltiltás.
A résztvevők több mint fele idénymunkát végez, mintegy húsz százalékát foglalkoztatják illegálisan. A törvény szerint a munkaadók a munkavégzés terjedelmétől és mennyiségétől függetlenül nem alkalmazhatnak tartósan általános iskolai végzettséggel nem rendelkező személyt. Ez a legerősebb motiváció a hallgatók számára az alapképzés elvégzésére, a tudás és a diploma megszerzésére, illetve a továbbtanulás lehetőségére.
A szabadkai Jovan Jovanović Zmaj Általános Iskolában működő Felnőttképzési Iskolába való iratkozás minden év júniusában lehetséges, a Szabadegyetem második emeletén, a Jovan Nenad cár tér 15-ös szám alatt, ahol az órákat is tartják.
A jelentkezéshez szükséges dokumentációk az utolsó bizonyítvány, amennyiben a tanuló korábban már végzett el osztályt, a születési anyakönyvi kivonat és a személyi igazolvány.
A foglalkozások szeptember első felében kezdődnek, szerb és magyar nyelven a délutáni órákban, 16 órától 19.15-ig. A tanórák 30 percesek és blokkban hallgathatják a diákok. Az oktatás ingyenes. 
Azoknak, akiknek szükségük van útiköltségre, a Nemzeti Foglalkoztatási Szolgálat megtéríti azt.
Az érettségi vizsgát a szerbiai általános iskolákkal egy időben szervezik meg.
Mindazok, akik 17. életévük betöltése előtt végezik el az Alapfokú Felnőttképzési Iskolát, a többi érettségizőhöz hasonlóan tanulhatnak tovább vagy állhatnak munkába.
Bővebb információt az érdeklődők a 024/554–600-as, vagy a 024/556–735-es számon kaphatnak.

80 éves a Magyar Szó, Magyar Szó Online kiadás

Nyitókép: Molnár Edvárd felvétele